Akıllı Gündem

CES 2017 neler öne çıktı

Yeni yılla birlikte teknolojik oyuncakların yeni nesilleri de tüketicilerin beğenisine sunuldu. Las Vegas’ta düzenlenen 50’nci CES Fuarı’nda televizyondan bilgisayarlara en yeni tüketici elektroniği ürünleri tanıtıldı…

CES 2017 neler öne çıktı

CES 2017‘nin 50’ncisi, geçtiğimiz hafta ABD’nin Las Vegas kentinde, bu yıl da ilgi odağı olma­yı başardı. Yaklaşık 200 bin kişinin izle­diği fuara, inovasyonun global merkezi gözüyle bakılıyor. Fuara katılan ülkeler, tüm dünya ülkelerinin yüzde 8’ini oluş­turuyor. Fuarı gezip haber yapmak için 7 bin 500’den fazla medya mensubu başvu­ruda bulundu.

Firma ve resmi kurum temsilcilerinin sayısı 33 bin civarında. Bu rakam, New York Borsası’na kayıtlı şirket sayısının 11 katı. Çin, bu yıl en geniş katılımı sağ­layan ülke oldu. Fransa, İsrail, Ukrayna ve Hollanda’dan geniş kapsamlı katılım­lar oldu. Verilen bilgiye göre, fuara ka­tılan şirketlerin yüzde 20’si, üç yıl öncesine kadar var olmamış­tı. Şimdi fuarda ilgi çeken bazı teknoloji segmentlerindeki yenilikleri paylaşalım.

TELEVİZYONDA 4K HAKİMİYETİ

Elektronik denince akla ilk gelen cihaz, yine televizyon oluyor. Televizyon, tüketi­ci elektroniğinin kralı. Ne var ki bu alanda da bazı fiyaskolar olmuyor değil. Üretici firmalar üç boyutlu (3D) televizyonlar­dan tamamen vazgeçmiş gibi. Çünkü hem pahalı hem üç boyutlu seyredilecek programların da aynı şekilde hazırlanması ge­rekiyor.

Kavisli televizyon alı­cıları da önceleri ilgi çek­mişti ama artık onların da satışlarının zayıf olduğu anlaşıldı. Çünkü kavisli te­levizyonlar da sadece merkezindeki bir kişinin seyretmesine imkan tanıyor. Diğer seyirciler, kavisli olduğu için ekranı iyi gö­remiyor.

OLED (organik LED’li) televizyonlar beğeniliyor. Ama inatla ucuzlamadılar. Bu durumda LED televizyonların hakimi­yeti bu yıl da sürecek. Artık bütün çaba­lar, “hep daha net görüntü” için. Eskiden televizyonlarımızın görüntüsü 720×480 noktadan (pikselden) meydana geliyordu. Yani görüntüde yatay olarak 720, dikey olarak da 480 nokta oluyordu. Yüksek ta­nımlı televizyonlarda (HDTV – High De- finition TV) bu rakamlar 1920×1080 oldu. Şimdi ise ultra yüksek tanımlı televizyon­lar bizlere, 3840×2160 nokta ile oluşmuş görüntüler sunuyor.

Burada önemli olan, yatay nokta sa­yısı. Bu rakam da 4 bine yakın olduğun­dan, bilgisayar diliyle bu televizyonlara 4K deniyor. Ama bunun sonu yok. 8K televizyonlara, yakın geleceğin standardı gözüyle bakılıyor. 8K’nın piksel dizilimi 7680×4320. Bu demek oluyor ki, birkaç yıl sonra, 1970’lerde seyrettiğimiz televizyon görüntüsünden yaklaşık 100 kat daha net televizyonlar izliyor olacağız.

CES 2017’ye damga vuran en yeni teknolojiler

 

AKILLI TELEFONLAR HER YERDE

Artık telefonun tanımı da değişti. Bü­tün telefonlar, “akıllı” olmak zorunda. Daha önceleri her tür özelliği cep tele­fonlarına yüklemiş olan şirketler, yeni yıl­da cep telefonlarını elektronik cihazlara bağlamakla meşgul olacaklar. Akıllı evi­nizdeki cihazlara, akıllı otomobilinize, ses sistemlerine, hatta drone’lara cep telefo­nunuzdan bağlanacaksınız. Bu özellikler önceki yıllarda da vardı.

Ancak 2017’de daha gelişmiş sistemler­den söz ediyoruz. Sony, Huavvci, Asus, LG, Lenovo, Samsung gibi markalar, tek­noloji çılgınlarım tatmin edecek çok faz­la özellik sunamadılar. Ama Lenovo’nun “Tango Teknolojisi” dikkat çekiciydi. Tango, telefonlara artırılmış gerçeklik ek­leyen bir teknoloji. Tango ile sanal değil, gerçek dünyayı telefonunuzla entegre et­tiğinizde neler yapılabileceği, insanoğlu­nun hayali ile sınırlı.

BİLGİSAYARSIZ OLMUYOR

Her ne kadar ceplere girdilerse de bil­gisayarların, özellikle notebook’ların hiç­bir zaman modası geçmedi. Bazı model­lerinde boyutları bile büyüdü. Ressamlar, teknik çizim yapan mimarlar, 40×50 cm ebadında bir elektronik ekran üzerinde çalışabiliyorlar. Notebook’lara, ekranları­na dokunarak kullanma kabiliyetleri ekle­nirken, belleklerin daha da büyük olduğu, ekran çözünürlüğünün de arttığı gözlem­lendi. Özellikle ekran üzerinde çizim ya­panlar, buz hokeyi diskine (puck) benzer bir çevre cihazı ile pek çok mönüden iş­lev seçme imkanına sahip oluyor. Bunu, Windows 10 işletim sistemi kullanan her masaüstü bilgisayara, laptop’a, tablete uy­gulayabiliyorsunuz.

YARDIMCILAR YAYGINLAŞACAK

Fuarda görünmeyen bilgisayarlar da vardı. Bunlar, kişinin özel eşyası gibi du­ruyor ya da ceplere, bellere saklanabi­liyor, bileklere takılabiliyordu. 2016, gi­yilebilen ya da üzerimizde taşınabilen bilgisayarlar açısından iyi bir yıl değildi. Ama 2017’de işler tüketici lehine düze­lecek gibi görünüyor. Örneğin kol saati büyüklüğünde yuvarlak bir cihaz, merak­lıları hayli eğlendirdi. Bu cihaz üzerinde el hareketleri yaparak bilgisayarınızda­ki ya da akıllı telefonunuzdaki sayfaları, ekrana dokunmadan çevirebiliyor, sesi açıp kapayabiliyor, ekrandaki resimleri büyütebiliyor, okuma lambanızın ışığını kısıp açabiliyorsunuz. Cihaz da kablosuz. Bixi’nin “parlayan ped”i bu.

Robotlar da fuarı gezenleri hayli etki­ledi. Edinburgh Üniversitesi, Imperial College ve University College London’ın ortaklaşa geliştirdiği Olly adlı robot, size ev işlerinizde yardım etmiyor ama hane halkını tek tek tanıyor, her kişi için ayrı bir sohbet konusu açabiliyor. Size o gün yapmanız gerekenleri de hatırlatıyor. Ta­bii bu bilgileri önceden kendisine öğret­meniz gerek. Bilgilerinizi sözlü olarak verdikçe Olly sizi daha iyi tanıyor. Çinli şirketler, bu robota 10 milyon dolar yatır­dılar bile.

Tytocare adlı, avuca sığabilen, ekranlı bir cihaz da ailenizin doktoru gibi davra­nıyor. Kalp, akciğerler, boğaz, mide ve di­ğer organlar hakkında tıbbi bilgi topluyor ve bunu doktorunuza gönderiyor. Cihazı temas ettirmeden vücuda biraz yaklaştır­mak yeterli. Fakat doktorların, bu bulgu­ların doğru olduğundan emin olması ge­rekiyor. Fransız şirketi Wair’den, internet bağlantısı olan ve kirli havalarda bir filtre vazifesi görebilen bir eşarbı da ilgi çekici bulundu. Internet bağlantısının olmasının sebebi, üretici firmayla bağlantı kurup, havanın sağlığa zararlı olacak kadar kirli olup olmadığını öğrenmek.

Gençlerin en çok beğendiği giyilebi­lir teknolojilerden biri de titreşen blucin pantolonlar. Gideceğiniz yer için, akıllı telefonunuzdaki GPS’i takip etmeye ih­tiyacınız yok. Blucin pantolon içindeki donanım, bazı titreşimlerle sizi sağa, sola yönlendiriyor ve gideceğiniz yere götürü­yor. Sizi sabahları güzel kokularla uyan­dıran saatler, yiyecekleri tarayıp ne kadar kalorisi olduğunu hesaplayan portatif el tarayıcıları, seyredeceğiniz zaman açıp duvara asabileceğiniz rulo televizyon ek­ranları, vücut sıcaklığından enerji üretip, cep telefonunuzu şarj eden aletler, göz- lüksüz sanal gerçeklik ortamları, uyuma­nıza yardım eden, yatış biçiminize göre yumuşayan ya da sertleşen, kolay uyuma­nız için ayaklarınızı ısıtan akıllı yataklar, her şeyin içine monte edilebilecek mini kameralar, beğenilen yüzlerce yenilikten birkaçı… Alev Rigel

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ