Akıllı Gündem

Cep telefonunuzda veri güvenliğini sağlayacak 13 ipucu

Akıllı telefon ve mobil cihazlarda veri güvenliğinizi siber korsanlara karşı koruyacak ipuçları.

Cep telefonunuzda veri güvenliğini sağlayacak 13 ipucu

Şüphesiz, akıllı telefonlar çevrim içi web sitelerine girişimizi kolaylaştırdı ama aynı zamanda hackerlara da internet aramalarımızı kötüye kullanma imkânı verdi. Son zamanlarda çoğu insanın web sitelerine girerken verdikleri kişisel bilgilerin artmasıyla birlikte siber suçların işlenme oranı da arttı. Ancak mobil cihazınızdan internete bağlandığınızda oluşabilecek her türlü bilgi hırsızlığını önlemek için uygulayabileceğiniz 13 basit adım haberimizin devamında.\r\n

 1. İşinizle alakalı verileri koruyun Diyelim ki işinizle alakalı bir banka işlemi yapıyorsunuz. Bu işlemi gerçekleştirirken uzaktan silme, mobil veri yöneticisi ya da veri şifreleme fonksiyonlarına sahip olan uygulamaları kullanın. Ayrıca verilerinizi korumak için MDM yazılımını da cihazınıza yükleyebilirsiniz.
 2. Yazdığınızı duyun Apple’ın iPhone 4’ten daha üst modeller, akıllı telefonunuza yazdığınız şeyleri klavye titreşimiyle tespit edebilen akselerometreye sahiptir. Bu yüzden hackerlar önemli bilgi ve şifrelerinizi ele geçirebilir. Bunu önlemek için ise e-maillerinizi açmak için desenle şifrelemeyi kullanın.
 3. Kimlik doğrulama Akıllı telefonunuzdan önemli bir veriye giriş yaptığınızda 2 basamaklı kimlik doğrulamayı kullanabilirsiniz. Örneğin mobil cihazınızdan e-mailinize giriş yapmak istediğinizde önceden doğrulamış olduğunuz telefon numarasına onay kodu gelir. Bu özel kodu girdikten sonra e-mailine erişim sağlanır.
 4. Veri şifreleme Herkesin kullanımına açık olan şifresiz Wi-Fi ya da hotspotlarda kişisel bilgileri paylaşmak bilgi hırsızlığına açık kapı bırakır. Bir hacker Wi-Fi detaylarına girerek bilgilerinize ulaşabilir. Bu yüzden HTTP:// kullanarak güvenli ağlardan siteleri girin.
 5. Güçlü parolalar kullanın Telefonunuzdaki her uygulama için farklı ve güçlü parolalar oluşturun. Güçlü parolalar genelde 6 karakterden fazla oluşur. Küçük-büyük harf, numara, *, $, #, @ gibi özel işaretler içerir. Eğer şifreleri unutmaktan korkuyorsanız telefonunuza parola yöneticisi indirebilirsiniz.
 6. Aktif yedekleme Günlük olarak çevrim dışı veri yedeklemesi ayarlamalısınız. Web siteniz çökerse verileri yedeklemek böylece çok kolay olacak.
 7. Anti virüs koruması Akıllı telefonunuzu; virüs, Truva atı, casus yazılımlar gibi her türlü kötü amaçlı yazılımdan korumalısınız. Kötü amaçlı yazılımlar e-mail, indirilenler, video ve fotoğraflar aracılığıyla girip akıllı telefonunuzu bozabilir.
 8. E-maildeki boşluklar E-mailinizin ele geçirilmesini önlemek için başka bir e-mail adresinizde parola kurtarma seçeneğini etkinleştirin. İkinci adresinizi 2 basamaklı kimlik doğrulama ile koruyun.
 9. FTP parolasını ele geçirmek en yaygın hackleme tekniklerinden biridir. FTP parolanızın güvenliğini SFTP (Güvenli Belge Transfer Protokolü) ile sağlayabilirsiniz. Bulut teknolojisi de bunu destekler niteliktedir.
 10. Deneyimli alışveriş Günümüzde neredeyse herkes online alışveriş tutkunu haline geldi. Bu konuda dikkatli olmak için de kaynağı bilinmeyen site ve satıcılardan alışveriş yapmayın.
 11. Wi-Fi hotspotları kullanmaktan kaçının Kafe ve restoran gibi mekânlarda herkesin kullanımına açık olan Wi-Fi’lara bağlanmaktan kaçının. Zira sadece kişisel bilgilerinizi çalmak için açılmış bir hotspot olabilir.
 12. Yönetici (admin) için özel ayarlar Yöneici giriş sayfasının ayarlarını değiştirin. Locate /app/etc/local.XML -> Find <![CDATA[admin]]>  Not: “admin” yerine başka bir kod yazın.
 13. Mobil güvenlik uygulamaları indirin Avast, ESET ve Leo Privacy Guard gibi uygulamalar siber saldırılara karşı güvenliğinizi sağlar.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ