Akıllı Gündem

CEBIT 2017’de hangi teknolojiler öne çıktı

CEBIT 2017’de hangi teknolojiler öne çıktı

CEBIT fuarı geçen hafta, Almanya’nın Hannover kentinde elektronik şirketlerinin gövde gösterisine sahne oldu. 450’si ticari hayatına yeni başlayan üç bin kadar şirket. 200 bin kadar ziyaretçisine son hünerlerini sergiledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin konuşmalarıyla açılan fuar, “dijital” bağım­lılarının ilgi odağı haline geldi. Merkel bu etkinliği, Almanya ile Japonya arasında, yüksek teknoloji ve yenilik alanlarında iki­li işbirliğini güçlendirecek bir araç olarak gördüğünü söylerken esprili başbakan Abe, CeBIT’i Japon toplumunun adeta 5.0. sü­rümünü (!) tanıtma fırsatı olarak değerlen­dirdi.

Japonlar. eğitimde, günlük yaşamda, ça­lışma hayatında ve hatta emeklilik döne­minde. dijitalleşmenin avantajlarını sonuna kadar kullanıyor. Japonya Dış Ticaret Teşkilatından Hitoshi Mauda, Euronews haber ajansına bu durumu şöyle açıklıyor: “Japon­ya, yıllardır bir imalat ülkesi olarak tanınmıştır. Bu çok önemlidir. Ama daha da önemlisi, imalatın gerçek dünyası ile enformasyon teknolojisi­nin sanal dünyasını başarıyla birleş­tirmektir.”

Fuarda sergilenen binlerce kalem ürünü, tek tek tanıtmak mümkün de­ğil. Ama bazı konulara genel hatlarıyla bir göz atabiliriz:

5G

Artık “Uzun Sü­reli Evrim’” anlamın­da kullanılan LTE (Long Term Evolution) kavramı tarihe karışıyor. LTE, mobil iletişimde kullanılan 4G hızının biraz ge­lişmiş, sınırları biraz zorlanmış modeliydi.

Şimdi tam kapasite­li 5G teknolojisiyle slogan: “Daha bü­yük. daha hızlı, daha uzağa”. Büyük kentlerde oturmayanlar, yakın geçmişe kadar saniyede 50 MB (megabyte) veri aktarım hı­zıyla internet kullanıyordu. LTE teknolojisiyle bu rakam 150 MB’a kadar çıkmıştı. Altı yıllık bir bek­leyişten sonra nihayet 5G hızı, kullanıcıların imdadına yetişti. Veri aktarım hızı yüz kat, kapa­site ise bin kat arttı. Enerji tüke­timi, LTE teknolojisinde gereken enerjinin binde birine düştü.

Bu rakamlara bakıldığında 5G”nin yapabilecekleri, sınırsız­mış gibi görünüyor. Çünkü sürekli bilgi toplayan “algılayıcılar” (sensors), bu algılayıcılardan gelen bilgilerle üç boyutlu modellemeler yapan “dijital ikizler” (digital twins) ve insanlarla fiziksel olarak etkileşim içinde olan “coboflar (collaborativerobots – işbirlikçi robotlar) sürekli olarak birbirleriyle haberleşiyor. Hızlı bilgi paylaşımı yarın, bugünkünden çok daha fazla önem kazanacak. Çünkü bir fabrikada kendini kontrol edebilen robotlar arasındaki veri aktarımının yavaşlığı, felaketle sonuçlana­bilecek. Yine de 5G*nin tam kapasite kulla­nımının, 2020 yılı ortalarını bulacağı tahmin ediliyor. Japonların hedef yılı bu. Yani 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları. Güney Kore’nin hedef tarihi ise 2018 Kış Olimpiyatları.

YAPAY ZEKÂ

“Makineler, insan zekâsını ne zaman geçecekler, ne zaman insandan daha zeki olacaklar?” Dijital uygulamaların giderek daha karmaşık ve becerikli okluğundan kimse şüphe duymuyor. Sanayileşmiş ülkelerde doktorlar, önemli hastalıkların teş­hisinde akıllı makinelerden yardım alıyor. Bu alanları genişletmek mümkün. Yapay zekâ, sadece teşhis koymakla, çocuklarımı­zın ev ödevlerine yardım etmekle, şirkete eleman alımında danışmanlık yapmakla, otomobilimizi sürmekle yetinmeyecek. İnsanların hücre yapılarını inceleyerek gele­cekte hangi hastalıklara eğilimli olduğunu bile söyleyebilecek. Yakında karşımıza otel resepsiyoncusu, banka danışmanı, yatırım uzmanı, psikolog, sağlığımızın koruyucu­su vs. olarak çıkabilecek. (Her ne kadar Japonya’da robot otel resepsiyon görevlisi varsa da, otel müşterileri bunun bir fantezi olmaktan öteye geçmediğini kabul ediyor. Şimdilik…)

BULUT (CLOUD) TEKNOLOJİSİ

Bu, internet tabanlı bir bilgisayar kullanım şekli. Bilgisayar şebekelerini, server’ları. depolama alanlarını, uygulamaları ve hizmetleri, ortaklaşa kullanma imkanı sunuyor. Basitçe anlatmak gerekirse inter­net, sizin sabit bilgisayarınızın yerini alıyor. Bilgisayar şebekenizi, “outsourcing” (dışa­rıdan tedarik) yöntemiyle kullanıyorsunuz gibi bir şey. Bu hizmeti veren şirketler size donanım, yazılım ve gerekli verileri temin ediyor. Böylece bilgisayarınızdan, sadece bir kontrol ünitesi olarak yararlanıyorsu­nuz. Pahalı yazılımları, paylaşımlarla dü­şük ücrete elde edebiliyor, güncellemeleri kolayca yapıp hizmetlerin maliyetlerini dü­şürebiliyor, sınırsız depolama alanlarından yararlanabiliyorsunuz.

Bilgisayarınızın hard diskine bile gerek yok. Günümüzde şirketlerin yüzde 50’si bu teknolojiyi kullanıyor. Basit bir yöntem olmakla birlikte suları bulandıran bazı ta­nımlamalar da yok değil, örneğin bulut teknolojisini SaaS (Software as a Service – genel hizmet olarak yazılım) diye adlandıranlar da var. SaaS. bulut teknolojisinin, alt kümesi gibi bir şey. Bulut teknolojisin­den pek farkı yok. Bulutlar için de “kamu alanı bulutları”, “özel alan bulutları” ve her ikisinin karışımı “melez (hibrid) alan bulutları” şeklinde sınıflamalar yapılıyor. Yine de farklılıklar, göründüğü kadar önemsiz değil.

 

NESNELERİN İNTERNETİ

Yarın her şey, “online” olacak. Bir başka deyişle internete bağlı olmayan hiç bir şey kalmayacak. 2020 yılında 20-50 milyar arası elektronik cihazın, birbirine bağlı olacağı, veri alışverişinde bulunacağı tahmin edili­yor. CeBIT’te sergilenen ürünlerin çoğu, bu amaçla kullanılacak cihazlar. Nesnelerin interneti (Internet of Things) denilen kavram, bu iletişim ağını sembolize ediyor.

Peki, bu trend ne işe yarayacak? Odadan çıkarken kendi kendine lambanın kapan­masını sağlayacak ve enerji tasarrufuna kat­kıda bulunacak kadar basit bir mekanizma­dan. bir fabrikanın gelecekteki ürünlerinin neler olabileceğine dair fikirler veren kar­maşık sistemlere kadar günlük hayatımızı şekillendirecek bir teknoloji bu. Gelecek­teki evlerimiz, bizden daha akıllı olacak ve yaşantımızı düzene sokacak. Yaşadığımız kentin ekolojik olarak sürdürülebilirliğini sağlayacak, trafiği akıcı hale getirecek. Ne yiyip içmemiz gerektiği konusunda tavsiye­de bulunacak, sağlığımızın bekçisi olacak, iş yaşantımızı kolaylaştıracak. Tek sorun: Nesnelerin internetine ne kadar güvenece­ğiz?

Alev Rigel / Para

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ