Akıllı Gündem

Çavuşoğlu: Suriye’nin toprağında gözümüz yok

Çavuşoğlu’ndan Rus mevkidaşına Afrin yanıtı

Çavuşoğlu: Suriye’nin toprağında gözümüz yok

Çavuşoğlu’ndan Rus mevkidaşına Afrin yanıtı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye konusunda yeni açıklamada bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Viktoroviç Lavrov’un Afrin ile ilgili açıklamalarına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Afrin’i kime teslim edeceğimizi biz iyi biliriz” yanıtı ardından Bakan Çavuşoğlu da “Bizim Suriye’nin toprağında gözümüz yok.” dedi.

Çavuşoğlu, şu açıklamada bulundu:

“Lavrov’un sözleri muhtemelen bir soruya cevaptır. Ama bunun neden söylendiğine bakmak lazım. Biz Afrin operasyonunu gerçekleştirirken, Rusya ile koordinasyon içerisinde olduk. Rus gözlemcilerin Afrin’den ayrılmasını istedik ve ayrıldılar. Hava sahasını kullandık. Burada da Rusya ile koordine içerisinde olduk. Operasyonunun ikinci aşaması, insanların geri dönmesini sağlamak ve bu bölgeye istikrar getirmek. Bizim Suriye’nin toprağında gözümüz yok. Suriye istikrarı kavuştuğu zaman, sınır bütünlüğü konusunda bir endişesi olmaması gerekiyor. Buranın rejime teslim edilmesi olmaz. Rejim bir gün YPG ile çatışıyor, bir gün iyi geçiniyor.

Suriye’de arazide o kadar ilginç şeyler var ki. Bugün birbiriyle çatışan gruplar, yarın birbirlerine silah bile satıyorlar. Böylesine karmaşık bir durumda, oraya ver buraya ver olmaz. Orası Suriye’nin toprağıdır ama benim de güvenlik endişelerim var.”

Lavrov, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin yaptığı açıklamada operasyonun sona ermesinin ardından Türkiye’nin bu bölgenin kontrolünü Suriye hükümetine geri vermesi gerektiğini söylemişti.

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ