Akıllı Gündem

Çarşamba günü takip edilecek gelişmeler

Çarşamba günü takip edilecek gelişmeler

Investing.com – ABD ve Çin arasında yaşanan gümrük tarifesi ile değer kaybeden dolar, dün ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in gümrük vergisi uygulamasına gerek kalmadan anlaşmaya varılacağını açıklaması ile toparlanma gösteriyor.

Dolar, dün bir miktar gerileme göstermesine karşın bugün gelişmiş ve gelişen ülke para birimleri karşısında yükseliş yaşıyor ve ABD borsaları da dünün ardından bugün de alıcılı açılış yaptı.

Ticaret savaşları riskinin bir miktar azalması ile Wall Street dün %3 yükselerek 2015 yılından beri en kazançlı gününü yaşadı. ABD Başkanı Trump’ın twitterdan ticaret görüşmelerinin herkesi mutlu edeceğini açıklaması ile ABD borsaları güne yükselişle başladı.

Dün ve bugün ekonomik verilerin zayıf olması ve ticaret savaşları riskinin azalması ile sakin ilerleyen piyasalarda yarın volatilitenin bir miktar artması bekleniyor.

Yarın ABD’den 4. Çeyrek büyüme rakamları açıklanacak ve daha önceki okumada %2,5 olan büyümenin %2,7 gelmesi bekleniyor. Bilindiği gibi Fed, Mart ayı toplantısında büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize etmişti ve özellikle istihdam ve konut piyasasının güçlü olduğuna dikkat çekmişti. Yarın büyüme verisinin yanında ABD’den Şubat ayı askıdaki konut satışları açıklanacak. Ekim ve Kasım aylarındaki yükselişinin ardından Aralık ayında %0,5 ile değişim göstermeyen askıdaki konut satışları, Ocak ayında sert düşüş yaşamıştı. Verinin Şubat’ta %2,1 gelmesi bekleniyor.

Yarın takip edilecek bir diğer gelişme de ABD ham petrol stokları olacak. Son hafta gerek dolardaki gerileme gerek stoklardaki azalma ve gerekse Ortadoğu’daki üretici ülkeler arasındaki gelişmeler Ham Petrol’ün 66$ seviyesi üzerine çıkmasını sağladı.

Dün 66,50$ seviyesine yükselen Ham Petrol, bugün %0,10 düşüşle 65,30$ seviyesine gerilerken Brent Petrol 70$ tabanını koruyor. Yarın açıklanacak stokların son haftada yükseliş göstermesi Ham Petrol’ün 65$ seviyesi altına inmesine neden olabilir, ancak beklenmedik bir gelişme yaşanmaması durumunda Ham Petrol’de 60$ üzerindeki seyir devam edebilir.

TL tarafına baktığımızda;

TL, bugün dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu ve USD/TRY kuru Cuma günkü 4,0365 rekor seviyeyi görmesinin ardından bugün 3,9970 ile en yüksek seviyeyi gördü. Kur son saatte tekrar 3,98 seviyesine geriledi, ancak fiyatlama hala yüksek.

Ons Altın, azalan ticaret savaşları endişesi ile bugün 1,340$ seviyesine geriledi, ancak gün başında yurt içinde Gram Altın 173 TL’yi aşarak rekor tazeledi.

Hafta ortasına gelirken siyasi kanatta ve ticaret savaşları endişelerine dair olumsuz bir gelişme yaşanmaması durumunda dolar çok hızlı olmamakla beraber toparlanma eğilimini koruyabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ