Akıllı Gündem

Cari açık Eylül’de yükselişe devam etti

Ağustos ayında başlayan yükseliş eylül ayında da sürünce yıllık cari acık iki ayda 3,7 milyar dolar yukarı tırmandı.

Cari açık Eylül’de yükselişe devam etti

Türkiye’nin cari işlemler dengesi eylül ayında 1.7 milyar dolara yakın acık ver­di. Oysa gecen yılın aynı ayında cari işlemler dengesinde çok az da olsa bir faz­la vardı. Gecen yıl eylül ayında cari iş­lemler dengesi 167 milyon dolar fazla vermişti. Bu fazlanın yerini bu yıl açık alınca eylül ayında yıllık cari açık da yük­seldi. Ağustos ayında 30.6 milyar dolar olan yıllık cari açık eylül ayında 32.4 mil­yar dolara çıktı.

Yıllık cari açıkta ağustos ayında da yükseliş yaşanmıştı. Temmuz ayında 28,8 milyar dolar olan yıllık cari açık ağustos ayında 30.6 milyar dolara çık­mıştı. Ağustos ayında başlayan yükseliş eylül ayında da sürünce yıllık cari acık iki ayda 3,7 milyar dolar yukarı tırmandı.

Türkiye’de cari açık genelde hızlı bü­yüme yüzünden ithalatın patlamasıyla yükselir. Oysa son dönemde ekonomide durgunluk var ve bu yüzden ithalatta gerileme yaşanıyor. Hal böyleyken ca­ri açığın yükselişe geçmesi ise ihracat­ta ve turizmde de işlerin kötü olmasın­dan kaynaklanıyor. Nitekim eylül ayın­da ithalat yıllık bazda yüzde 0.7 geri­lerken ihracattaki gerileme yüzde 5,6’yı, turizm gelirlerindeki düşüş ise yüzde 27,9u buldu. I lal böyle olunca da ekonomideki durgun­luk ortamında cari açığın yüksel­mesi kaçınılmaz oldu.

3

Muhtemelen ekim ayında da cari açığın yükseldiğini göreceğiz. Çünkü ithalat sadece yüzde 0.8 arttığı halde ihracatın yüzde 2.8 geri­lemesi yüzünden ekim ayında dış ticaret açığı yüzde 13.8 yükselmiş­ti. Turizmdeki olumsuz tablo da sürüyor. Böyle giderse cari açıkta­ki yükseliş önümüzdeki aylarda da devam edeceğe benziyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ