Akıllı Gündem

Camileri Smart Mosque robotu temizleyecek

Camileri Smart Mosque robotu temizleyecek

Camiler, Müslüman toplumun en çok kullandığı, uğradığı mekanların başında gelir. Her gün milyonlarca insanın uğradığı bu mekanlarda temizlik çok önemlidir. Temizliği cami görevlileri ve cemaat üstlenir. Bu ihtiyacı gören bir start up girişimci camilerin sadece temizlik değil, ısıtma, aydınlatma gibi ihtiyaçları için çözümler üretmiş.
2014’te kurulan Pastel Yaşam, camilerin ısıtma, soğutma, aydınlatma ve temizleme işlemlerini merkezi olarak kontrol eden akıllı bir robotun prototipini üretmiş. Startup girişimin ismi ise Smart Mosque. Para dergisinden Hatice Aldemir’in öğrendiğine göre, şimdilik iki melek yatırımcı çeken Smart Mosque, yeni melek yatırımcıların gelmesiyle seri üretim yapacağı günü iple çekiyor.
Normal şartlarda camiler daha az sıklıkla temizlendiği için bakteri oluşmasına müsait bir ortam varken bu robotlar daha temiz ve sterl bir ortamda ibadet edebilme imkanı sağlıyor. Robot yapılan işlemlerin istatistiksel bilgilerini merkezi bir sunucu üzerinde topluyor. Bu sisteme sahip olan bütün camilerden toplanan bilgiler yetkili mercilere iletilerek ibadet ortamlarının hijyeni sağlanıyor. Elektronik beyni sayesinde insanların ibadet etmesine engel olmamak için iki ezan arasında otomatik olarak çalışan akıllı robot, şarjı bittiğinde ünitesine gidip kendini şarj edebiliyor. Smart Mosque dünya çapında alanında ilk olma özelliğine sahip. Hedefi ise Muslümanların çoğunlukta olduğu ülkelere ulaşabilmek. Prototipi hazır olan girişim StartersHubXO programından da 20 bin dolarlık ön sermaye kazandı ve altı aylık programına kabul aldı. Bu proje hayata geçerse, evlerde kısmen kullanılmaya başlayan akıllı temizlik robotları cami gibi büyük mekanlara da girmiş olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ