Akıllı Gündem

Büyüme & Teşvikler Açıklanacak!

Büyüme & Teşvikler Açıklanacak!

10:00’da büyüme verilerimiz açıklanacak. Beklenti % 7.3 seviyesinde bir büyüme oranı ile 2017’nin kapanması yönünde. Bu rakamın kısmi üstü-altı çok sorun yaratmaz. Ancak, şu an için büyüme oranı zaten yeterince satın alındığı için BİST üzerinde bu konunun etkisi daha az olacaktır.

Teşvikler Açıklanacak!
İşte yakın vadeli en etkili olacak gelişme olarak yeni teşvik paketini görüyorum. 128 Milyar’lık 67 maddeli yeni bir teşvik paketi onaylanmış ve detaylarının açıklanması bekleniyor. Aynı şekilde yeni destek paketi de açıklanacak. Altay tankı, yerli aşı, ilaç sektörü, enerji sektörü, gıda, inşaat izinleri, kimya, iletişim, teknoloji gibi alanlarda çok önemli teşvikler açıklanacak. 19 şirketin 23 projesinin teşviklerinin onaylandığı açıklandı. KDV destekleri gibi çok sayıda destekler de devreye girecekmiş.

Tüm bunların detayları, projesi onaylanan şirketlerin hangileri olduğu, kimlerle ortak bu işleri yapacakları çok önemli detaylar. Ama henüz bu açıklama yok. En kısa sürede açıklanacakmış. Anlaşılan bu konudaki spekülatif hisse fiyatlamaları detaylar öğreninceye dek sürecek. Sonrasında da ayrışmalar yaşanacaktır.

BİST Tehlikeli Desteklerde!
Bu başlığı 20 Mart’ta atmış ve riskli teknikler için sizleri uyarmıştım. Dünkü düşüş bu desteklerin bazılarının kırılmasına neden oldu. Ama asıl önemli olan Omuz Baş Omuz riskini ateşleyecek destek için henüz yerimiz var. Lütfen Destek-Direnç Tablomuzdan bu teknikleri güncel olarak takip ediniz.

Hisse Bazlı Ayrışmalar Yaşanacaktır!
Teşviklerde desteklenecek şirketler ve sektörler olduğu için, BİST değil de, hisse bazlı pozitif ayrışmalara hazır olun. O yüzden BİST düşüyor diye korku yaşamayın. Elinizdeki hisse ne yapıyor ona odaklanın derim.

Ben Korku Yaşamıyorum!
Bu arada hemen belirtmeliyim ki, döviz kurları yükseliyor diyerek yaşanan satış baskılarından korkmuyorum. ABD beklenenden(%2.7) daha yüksek(%2.9) büyüme oranlarına revizeler yaptığı için Dolar dünya paralarını zorluyor ama ABD büyümesinden gereğinden fazla korkmanıza gerek yok. Nihayetinde ihracat yapan şirketlerimizin çoğu da nette bu durumdan pozitif etkileneceklerdir. Sorun sadece bu dalgalanma sürecinin bir an önce bitmesinde yatıyor. Kurlar biraz daha yükselse de en nihayetinde durulacaktır. Bu sefer de bilanço karları yüksek olan ve öyle sürmesi beklenen bir çok şirketimiz, yabancılar için çok ucuzlamış olacaklarından, hızlı yabancı alımlarının da geldiğini göreceğiz.

Kısacası yaşanacak düşüşler benim için yeni alım fırsatları olacaktır. Al/Sat Tablomuzda teknik analize dayalı yeni alım öngörülerimizi takip edebilirsiniz. Döviz seviyesi risktir ama asıl faiz yükselişi tüm piyasalarımız için çok daha büyük bir risktir.

Hepinize bol kazançlar dilerim.

NOT: Yazı,09:41’de borsaanalizci.com’da yayınlanmıştır!

Saygılarımla
Aydın Eroğlu
Stratejist
Finans Yazarı
https://borsaanalizci.com/gunluk-beklenti/3988-buyume-tesvikler-aciklanacak
Twitter: @_Stratejist_

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ