Akıllı Gündem

Büyük şirketlerin döviz borçlarıyla ilgili değerlendirme devam ediyor, riskleri daha iyi yönetebilmeleri lazım-Şimşek/TV

Büyük şirketlerin döviz borçlarıyla ilgili değerlendirme devam ediyor, riskleri daha iyi yönetebilmeleri lazım-Şimşek/TV

İSTANBUL, 26 Mart (Reuters) – Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, büyük şirketlerin döviz borçlarını daha iyi yönetebilmeleri gerektiğine dikkat çekerek, şirketlerin döviz borçlanmalarını sınırlama konusunda yürüttükleri değerlendirmenin sürdüğünü söyledi.

Türkiye ekonomisinde geçen yılki aşırı ısınma sonucunda oluşan yüksek enflasyon ve cari açık gibi makro dengesizliklerin fon akışına duyarlı Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olmaya devam edeceğini belirten analistler, bu çerçevede Türkiye’nin en kırılgan EM ekonomileri arasında olmaya ve TL’nin değer kaybetmeye devam edeceğini belirtiyor. TRT Haber’e yaptığı açıklamada, “KOBİ düzeyindeki firmalara ihracatınız varsa dövizle borçlanın… yoksa borçlanmayın dedik… büyük şirketler profesyoneldir… riskleri yönetirler diye düşündük ama yönetemediklerini görüyoruz” dedi.

Şirketlerin döviz borçlanmasının sınırlanmasına yönelik yasal altyapıyı hazırladıklarını hatırlatan Şimşek, şirketlerin toplam döviz borcunun yaklaşık yüzde 80’ini 2,118 firmanın oluşturduğunu ve konuya ilişkin analizin sürdüğünü ifade etti.

Türkiye’de şirketlerin döviz borcu geçen yıl sonu itibarıyla 318 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Şirketlerin net döviz pozisyonu açığı ise 212.6 milyar dolar tutarında. ABD ve euro bölgesinde faizlerin yükselmesi veya yükselme sürecine girmesi dolar ve euro ağırlıklı borçların finansmanın ilerleyen yıllarda zorlaşabileceğini gösteriyor.

Şirketlerin düzenlemeye tepkisine atıfta bulunan Şimşek, “Ciddi itirazlar var, çünkü herkes kendi ölçeğinde düşünüyor… diyorlar ki dövizle borçlanmak daha ucuz. Hayır, doğru değil… TL ile borçlanmak 2013’ten beri daha avantajlı… Reel sektöre söylüyorum sizin işiniz yatırım yapmak, üretmek, döviz piyasalarında oynamak değil ki” dedi.

Şimşek daha önceki açıklamalarında büyük şirketlerin döviz borçlanmasının sınırlanmasına ilişkin düzenlemenin Haziran ayında açıklanacağını belirtmişti.

Şimşek enflasyonu yüzde 5 olan hedefe indirmek için çaba sarf etmeye devam edeceklerini belirterek, “Bugün yüzde 5’in altında enflasyon fantezi olarak görülebilir ama kararlıyız, enflasyonu düşürmek zorundayız” dedi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ