DOLAR
32,0873
EURO
34,9120
ALTIN
2.427,24
BIST
10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
25°C
İstanbul
25°C
Açık
Çarşamba Açık
27°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C
Cuma Açık
28°C
Cumartesi Açık
28°C
SON DAKİKA
23:37 Ttb, Filistin Ziyareti İçin Yeniden Başvurdu!
22:09 Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’ya Bugün Çeşitli Sivil Toplum Örgütü Ve Siyasi Parti Temsilcileri, İş İnsanları Ve Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Yöneticileri ‘Hayırlı Olsun’ Ziyaretinde Bulundu
21:20 25 Yıldır Gaziantep’te, 10 Bini Aşkın Doğuma Tanıklık Etti
21:07 Hemşire Akademisyen Aykar’dan, Eskişehir Şehir Hastanesi Yöneticilerine Çağrı!
21:02 Ic Enterra Yenilenebilir Enerji İtalya’ya Açılıyor
19:10 Bakteri Tespit Edilen Etlerin ‘Halka Satılmış Olabileceği’ İddiaları Asılsız
19:10 Malatya Zabıtası ‘Fiyat’ Denetimi İçin Sahada
19:04 Ab Türkiye Delegasyonu’ndan Konya’ya Ziyaret
19:03 Başkan Zeyrek: “Aydınlık Geleceğimizin Yarınları İçin Çalışıyoruz”
19:03 Yenişehir’de Gece-Gündüz Temizlik Mesaisi
18:41 Kandıra Belediye Başkanı Erol Ölmez Şenliğe Katıldı
18:40 Yenişehir Belediyesinin İş Birliği İçerisinde Olduğu Projeye Tübitak’tan Destek
18:38 Burhaniye Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezi, Türkiye Devecilik Kültürü Ve Deve Güreşleri Federasyonu’nun (Degüf) Önemli Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı
18:38 4. Global Gastroekonomi Zirvesi, Rams Global Sponsorluğunda Düzenlendi
18:36 7 Mahalleye İçme Suyu İleten Hat Bir Günde Yenilendi
18:27 Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Bir Seçim Vaadini Daha Gerçekleştiriyor
18:20 Muğlalı Milli Sporculara Gümüş Madalya
18:20 Başkan Alemdar Vatandaşa Meclisin Kapısını Açtı
18:03 Tep’ten, Büyük Emekliler Mitingi’nde Hükümete Çağrı
18:03 Mustafa Yeneroğlu: “Filistin İçin Eylem Yapmak Onurdur”
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Butekom Tarafından Yürütülen Butexcomp Projesi Tamamlandı

Teknik tekstil ve kompozit malzeme sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin, küresel pazarlarda rekabetçiliğini güçlendirme hedefiyle Bursa’da hayata geçirilen BUTEXCOMP Projesi’nin  Kapanış Konferansı ve Başarı Hikayeleri Seminer Etkinliği Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Ana Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi.

Butekom Tarafından Yürütülen Butexcomp Projesi Tamamlandı
19.04.2024 15:06
A+
A-

BURSA (İGFA) – Avrupa Birliği ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Rekabetçi Sektörler Programı’ çerçevesinde finansal olarak desteklenen, BTSO tarafından BUTEKOM çatısı altında yürütülen Kompozit Malzeme ve Teknik Tekstil Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi Projesi (BUTEXCOMP) faaliyetlerini tamamladı. Toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, BUTEXCOMP Proje Operasyon Koordinasyon Birimi Direktörü Prof. Dr. Mehmet Karahan’ın yanı sıra proje paydaşları ile iş dünyası temsilcileri katıldı.

Butekom Tarafından Yürütülen Butexcomp Projesi Tamamlandı
“BUTEKOM, ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR YAPIYA KAVUŞTU”
BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Bursa’nın yüksek teknolojili ve katma değerli üretim hedefleri doğrultusunda dönüşümünü başarıyla gerçekleştiren, bununla birlikte ürün ve pazar çeşitliliği ile Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı konumunda olduğunu ifade etti. Bursa’nın ürettiği mal ve hizmetlerin 200’ü aşkın ülkeye ve gümrük bölgesine ulaştığını kaydeden Koçaslan, “Kilogram başı ihracatımız 4,5 dolar seviyesinde. İhracatımız 17 milyar doları, dış ticaret fazlamız 8 milyar doları aştı. Ancak küresel rekabetteki dönüşüm hızı, bugüne kadar başardıklarımızın da ötesine geçmemizi zorunlu kılmaktadır. Değişimin kazananları arasında yer almak istiyorsak en değerli varlık olan bilgiyi katma değer oluşturacak bir akılla üretimde de kullanmak zorundayız.” dedi. Gelişmiş ekonomilerin akademik bilginin ticari değere dönüşmesinde hızlandırıcı etki yapan modeller geliştirdiğini belirten Muhsin Koçaslan, “Dünyada geçerli olan bu iş modelinin Bursa’daki karşılığı ise 2008 yılında Uludağ Tekstil İhracatçılar Birliği bünyesinde kurulan BUTEKOM olmuştur. 2013 yılından itibaren Odamızın da iştirakiyle bünyesinde mükemmeliyet merkezlerini barındıran BUTEKOM, proje ile çok daha güçlü bir yapıya kavuştu.” diye konuştu.

Butekom Tarafından Yürütülen Butexcomp Projesi Tamamlandı

“SEKTÖRLERİMİZİN REKABET GÜCÜ ARTTI”
BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, BUTEKOM’un katma değerli üretim hedefleri doğrultusunda, binlerce firmanın, yüzlerce akademisyenin, doktora öğrencilerinin, AR-GE merkezlerinin aynı çatı altında birlikte çalıştığı eşsiz bir ekosistem oluşturduğunu söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleriyle iki büyük güdümlü proje ve bir IPA projesi gerçekleştirdiklerini belirten Muhsin Koçaslan, şunları kaydetti: “Bakanlığımızın uhdesinde gerçekleştirdiğimiz BUTEXCOMP projesiyle de yüzlerce firmamız, tanı analizi, dönüşüm parametrelerinin belirlenmesi, tasarım, danışmanlık ve eğitim hizmetlerinden faydalandı. Proje kapsamında strateji yol haritasını belirleyen tekstil ve kompozit kümemiz de yakın zamanda tüzel kişilik kazandı. Oda olarak bu doğrultuda sektörlerimizin rekabet gücünü artırmak için üniversite-sanayi işbirliğinin somut projeler ile hayata geçirilmesine büyük önem veriyoruz. BUTEKOM’a kazandırdığımız yetkinliklerle temel araştırmadan prototiplemeye kadar tüm ürün geliştirme aşamalarını gerçekleştirebilmekteyiz. Üniversitelerimizin ve özel sektörümüzün örnek birlikteliği üreticilerimize önemli bir rekabet avantajı sağlayacaktır. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı artırmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin en köklü ve en güçlü odalarından biri olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi noktasında yapılacak tüm çalışmalarda işbirliği ve desteğe devam edeceğiz.”

Butekom Tarafından Yürütülen Butexcomp Projesi Tamamlandı

“EKONOMİDEKİ HEDEFLERİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE”
Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Bursa’da üniversite-sanayi iş birliği adına örnek bir projenin gerçekleştirildiğini belirterek, önümüzdeki süreçte benzer çalışmaların hayata geçmesiyle elde edilecek katma değerin daha da artacağına inandığını söyledi. Prof. Dr. Yılmaz, “Üniversite sanayi iş birliği birçok sorunun çözümü. Üniversitenin bilgi birikimiyle sanayinin dinamizmini bir araya getirmemiz gerekiyor. Bunu sağladığımız zaman katma değerli üretim kabiliyeti artmış bir ekonomi ortaya çıkacak. Bursa Uludağ Üniversitesi olarak öncelikli alanlarımız içerisinde akıllı ve yenilikçi malzemeler geliyor. Dolayısıyla projenin kendisi doğrudan doğruya bizim yetkinlik alanımızı kapsıyor. Bu projelerin ekonomimiz için önemi çok fazla. Projede önemli bir rol oynayan BTSO’yu tebrik ediyorum. Biz de kendilerine katılarak buradaki ilişkiyi daha dinamik hale getirmek istiyoruz. Projenin ortaya çıkışı, kurgulanışı, alınışı ve sonuçlanması süreçlerinin hepsinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Butekom Tarafından Yürütülen Butexcomp Projesi Tamamlandı

FİRMALARIN BAŞARI ÖYKÜLERİ PAYLAŞILDI
BUTEXCOMP Proje Operasyon Koordinasyon Birimi Direktörü Prof. Dr. Mehmet Karahan ise tedarik işlemleri ve teknik destekle birlikte yaklaşık 42 aylık sürecin nihai değerlendirmesini ve bu süreçte projeden elde edilen kazanımları gerçekleştirdiği sunumla katılımcılara aktardı. Toplantı, açılış konuşmalarının ardından TÜBİTAK Temiz Enerji Teknolojileri
Araştırma Grubu Lider Yardımcısı Dr. Ersin Üresin’in moderatörlüğünde ‘Yeni Nesil Malzeme Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik’ paneliyle devam etti. Panel sonrasında “Yeşil Ürün ve Rol Model Programlarında” yer alan firmaların başarı öyküleriyle toplantı sona erdi.

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.