Akıllı Gündem

Bütçe açığı 27,1 milyar lirayla tarihi seviyelere çıktı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016 yılı bütçe sonuçlarını açıkladı. Ağbal 2016 yılı bütçe açığının 27,1 milyar lira olarak gerçekleştiğini duyurdu.

Bütçe açığı 27,1 milyar lirayla tarihi seviyelere çıktı

Türkiye’nin bütçe açığı Aralık ayında 27,1 milyar lirayla tarihinin en yüksek seviyesine çıkarken, 2016 yılının tamamında açık 29,3 milyar lira oldu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016 yılı bütçe gerçekleşmelerine ilişkin yaptığı açıklamalara göre 2016’da bütçe giderleri 583,7, bütçe gelirleri 554,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Sene başında 29,7 milyar lira olarak öngörülen bütçe açığı ise 29,3 milyar lira oldu. 2015’teki bütçe açığı 22,6 milyar liraydı.

Ağbal yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Yıl içerisinde birçok olumsuz gelişme oldu ama uyguladığımız bütçe politikası neticesinde başlangıçta söylediğimiz bütçe açığı hedefine ulaşmış oldu, hatta bunun bir miktar altında kaldık. Yıl içerisinde ‘Türkiye’de bütçe açığı şu noktalara gidecek’ yönündeki bütün spekülasyonları tamamen ortadan kaldıracak, çok net şekilde bütçedeki disiplin duruşumuzu ortaya koyan bir sonucu da elde etmiş olduk. Son altı yıldır bütçe açığımızın milli gelire oranını sürekli bir şekilde yüzde 1’ler seviyesinde tutmayı başardık. Bu sonuçlar, ülke olarak yaşadığımız zorlayıcı tüm iç ve dış koşullara rağmen mali disiplinden taviz vermediğimizi ortaya koymaktadır”

Aralıkta bütçe gelirlerinin 45,8 milyar lira, bütçe giderlerinin 73 milyar lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 71,2 milyar lira, vergi gelirlerinin 39,6 milyar lira olduğunu kaydeden Ağbal, bu kapsamda aralık ayında bütçe açığının 27 milyar lira olduğunu bildirdi.

Söz konusu dönemde, faiz hariç giderlerin 533,4 milyar lira, faiz giderlerinin 50,2 milyar lira, vergi gelirlerinin 458,7 milyar lira olduğuna işaret eden Ağbal, bütçe açığının ise 29,3 milyar lira olduğunu aktardı.

İhtiyatlı ve odaklı bütçe politikası yürütüldüğünü vurgulayan Bakan, “Vergi ve prim yeniden yapılandırması sayesinde bütçe gelirlerine katkı sağladık. Bu dönemde dolaylı ve dolaysız vergilerde önemli indirimler yaptık ” dedi.

Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ağbal, Türk Lirası’ndaki dalgalanmalara da değindi. Türk Lirası üzerinden elde edilen gelirlerle ilgili vergi çalışmasının olmadığını ifaden eden Maliye Bakanı, “Kurdaki dalgalanma bir süre sonra etkilerini yitirecek” diye konuştu.

Merkez Bankası’nın gerekli tedbirleri alacağını ve araç bağımsızlığına sahip olduğunu belirten Ağbal, “Her türlü dalgalanmayı gidermek hükümet olarak görevimiz” dedi.

2017 yılı reel sektöre olan desteklerin artarak devam edeceğini vurgulayan Ağbal, reel sektöre 32,3 milyar lira destek verileceğini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ