Akıllı Gündem

Bugün Piyasalarda Takip Edilecek 5 Önemli Olay

Bugün Piyasalarda Takip Edilecek 5 Önemli Olay

Investing.com – 26 Mart Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 önemli gelişme

1. Ticaret savaşını önlemek için görüşmeler yapıyor

ABD ve Çin, konuya aşina kişilerin söylediğine göre, ABD’nin Çin piyasalarına girişini ilerletmek adına sessiz müzakerelere başladı. İki ekonomi devi arasındaki olası bir ticaret savaşı korkuları azaldı.

Çin’in dışişleri bakanlığı ABD yetkilileri ile ticaret üzerine farklılıkları çözmek için gönüllü olduklarını söyleyerek olumlu bir yanıt verdi.

Sahne arkasındaki tartışmalar, Başkan Trump’ın çelik ve alüminyum üzerine ithalat tarifesi koyarak Pekin’den sert bir tepki almasının ardından artan ticari savaş korkularını yatıştırdı.

İki taraflı müzakerelerin sürdüğü yerde pek çok yatırımcı hala yüksek seviyeli belirsizlik karşısında temkinli davranıyor.

2. Küresel piyasalar, ticari gerilimler yatıştıkça yeniden yükseliyor

Küresel piyasalar geçen haftanın ağır kayıplarından sonra toparlandı. ABD ve Çin’in ticari çözümler aradığına dair raporların ardından, riskli yatırımlara olan iştah kabardı.

Asya piyasaları karışık bitirdi. Pek çok borsa, kapanışa doğru satışların azalmasıyla, öğle sonrası geç ticarette iyileşme bölgesindeydi.

Japon Nikkei %0,7 yüksek bitirerek %1,3 oranında yaşadığı önceki kayıplarını sildi. Kore Boğazı boyunca, Kospi hisseleri, ABD’nin Güney Kore’yi çelik tarifelerinden hariç tutacağı konusunda anlaşmasının ardından %0,8 yükseldi.

Öte yanda Avrupa’da, kıtanın majör borsaları sabah sonrası ticarette yükseliş yaşadı, pek çok sektör pozitif bölgede işlem gördü.

Bölgenin hisse senedi fiyatlarını ölçümleyen en geniş endeksi, pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi %0,3 arttı. Almanya’da DAX %0,4 artarken, Londra’lı FTSE100 %0,3 değer kazandı.

Öte yanda, Wall Street’te, ABD hisse senedi vadeli işlemleri açılışta güçlü getirilere işaret etti. İki yıldan fazladır gördükleri en kötü haftalık performanslarının ardından majör ortalamalar iyileşmeye başladı.

Birinci sınıf hisse senedi Dow vadeli işlemleri 250 puan, S&P 500 vadeli işlemleri %1,2 artarken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 vadeli işlemleri 94 puan yükseldi.

Dow ve S&P 500 geçen hafta %5,7 değer kaybederken, Nasdaq %6,5 geri çekildi.

3. Dolar haftaya düşük başladı

Dolar, bir aydan fazla bir süredir görmediği düşük bir seviye ile diğer majörler karşısında haftaya düşük başladı. Yatırımcılar Amerikan dolarının görünümüne dair temkinli kaldı.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, %0,3 düşüş ile günü 88,90 ile kapattı. Endeks geçen hafta yaklaşık %1,3 kayıp yaşadı.

Dolar, risk hassasiyeti geliştikçe toparlanmaya başlamadan önce bir noktada, yen karşısında 16 ayın düşüğüne geriledi. USD/JPY%0,3 artış ile 105,08 oldu. Bir gece önce 2016 Kasım ayından beri gördüğü en düşük seviye olan 104,62 seviyesinde işlem gördü.

Tahvil piyasasında, ABD 10 yıllık Hazine getirileri 2,2 baz puan yükselerek %2,848 oldu.

4. Üç Fed konuşmacısı dikkatleri topluyor

Pazartesi gününün takviminde majör ekonomik verilerin olmamasıyla beraber, üç Fed konuşmacısı piyasanın dikkatini toplayacak. Tacirler parasal sıkılaşmanın temposuna dair daha fazla ipucu elde etmeye çalışacak.

New York Fed yöneticisi William Dudley Washington DC’de ABD Ticaret Birliği’nde düzenleyici reform ile ilgili bir panele katılacak.

Bunun ardından, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester Princeton Üniversitesi’nde para politikası ve ekonomik görünüm üzerine konuşma yapacak.

Daha sonra ise, Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles Atlanta’da bir forumda küçük işletmeler ve tüketici koruması üzerine konuşacak.

Dördüncü çeyrek ABD büyüme son okumaları tatilden dolayı kısa olacak olan haftanın önemli gelişmesi olacak.

Geçen hafta Fed, beklenildiği gibi faiz oranlarını artırdı ancak bu yılki iki faiz artırımı daha olacağı öngörüsüne bağlı kaldı. Yatırımcılar bu yıl üç faiz artırımı daha bekledikleri için hayal kırıklığına uğradı.

Investing.com’un Fed Faiz Görüntüleme Aracı’na göre, Haziran ayındaki ikinci faiz artırımı için tacirler %85 olasılık ile fiyatlanıyor. Aralık ayındaki üçüncü faiz artırımı olasılığı ise yaklaşık %75.

5. Petrol fiyatları, artan ABD kayaç petrol üretimi arasında geri çekildi

Petrol fiyatları, ABD’deki sondaj aktivitesinin artması ile iki ayın en iyi seviyelerinden geri çekildi. Bu artış kayaç petrol üretimindeki daha fazla artışlara işaret ederek, aşırı üretimin yeniden piyasada olması üzerine endişeleri vurguladı.

WTI ham petrol vadeli işlemleri 40 sent kaydı ve 65,47 dolar oldu. Brent vadeli işlemleri ise 25 sent azalarak 69,56 dolardan işlem gördü.

ABD sondaj kuyularına 23 Mart ile biten haftada 4 petrol kuyusu daha eklendi. Cuma günü Baker Hughes’un haftalık raporuna göre, toplam kuyu sayısı 804’e ulaştı.

Gelecekteki üretimin erken bir göstergesi olan ABD kuyu sayımı, enerji firmalarının ham petrol fiyatlarının iki yıllık çakılmanın ardından iyileşmeye başladığı 2016 ortalarından beri harcamalarını artırmayı sürdürdükçe, bir yıl öncesine göre çok daha yüksek.

Oturumun erken saatlerinde iki değerlendirme de 25 Ocak’tan beri gördüğü en güçlü seviyeye ulaştı. OPEC liderliğindeki üretim kesintisinin gelecek yıla uzatılma olasılığı destek sağladı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ