Akıllı Gündem

Bugün açıklanacak ABD verileri oldukça önemli!

Bugün açıklanacak ABD verileri oldukça önemli!

Investing.com – Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi Fed’in faiz politikasında belirleyici etkenlerden, özellikle saatlik kazançlarda yaşanacak artış Fed’in devam eden süreçte iyimser olmasını sağlayabilir. Tarım dışı istihdam verisinin öncü datalarından olan ADP özel sektör istihdam verisi bugün açıklanacak. Beklentilere baktığımızda;

ADP özel sektör istihdam verisi 2017’de Haziran ve Temmuz aylarında beklenti altında kalmasının ardından Ağustos itibariyle beklentileri aştı. Son 7 ay boyunca beklentilerin üzerinde gelen veri, Şubat ayında 195 bin beklentisine karşın 235 bin geldi ve Ocak ayı verisi de 244 bine yukarı yönlü revize edildi. Verinin Mart ayında 208 bin gelmesi bekleniyor.

Beklentilerin aşılması ve Şubat ayı rakamlarının da revize edilmesi dolar üzerinde pozitif etki yaratabilir, bununla beraber Cuma açıklanacak tarım dışı istihdam beklentilerini de yükseltebilir.

Bugün ABD’den ADP özel sektör istihdam verisinin dışında ISM imalat dışı satın alma endeksi ve fabrika siparişleri açıklanacak. Pazartesi açıklanan ISM imalat satın alma endeksi, Şubat ayındaki rekor yükselişin ardından Mart’ta 59,3 seviyesine geriledi, ancak bu alandaki güçlenmenin devam ettiği görülüyor.

ISM imalat dışı satın alma endeksi, Ocak’ta 59,9 ve Şubat’ta 59,5 ile beklenti üzerinde geldi, verinin Mart’ta 59,0 seviyesinde gelmesi bekleniyor.

Fabrika siparişlerine baktığımızda, son 5 ay beklenti üzerinde gelen veri, Ocak ayında %1,4 düşüş yaşadı. Şubat beklentisi ise %1,7 artış olması yönünde.

Verilerin beklentileri karşılaması doların gün içinde değerlenmesini sağlayabilir, bununla beraber sert düşüş yaşanmaması da dolardaki fiyatlamaları negatif etkilemeyebilir.

Ticaret tarifeleri ile baskı altında olan dolar, Nisan ayına nispeten iyi başladı, ancak ivme henüz düşük. Verilerden destek alması durumunda dolar Cuma günkü istihdam rakamlarına yükselişle girebilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ