Akıllı Gündem

Bu haftanın öne çıkan gelişmeleri nelerdi?

Bu haftanın öne çıkan gelişmeleri nelerdi?

Investing.com – Haftayı tamamlarken hafta içinde yaşanan gelişmeler şöyle:

Yurt içinde işsizlik oranı %10,3 oranını korudu, ancak geçen yıla oranla işsiz sayısı azaldı.

Cari açık, Aralık ayında beklenende yüksek çıktı, özellikle finansman kanadındaki azalış dikkat çekti.

TCMB, Şubat ayı beklenti anketinde, enflasyonun yıl sonunda %9,52, dolar kurunun 4,0970 ve cari açığın 45,1 milyar dolar olacağını ön gördü. Yapılan değerlendirmede enflasyonda ve kurda aşağı yönlü revizyona gidilirken cari açık beklentileri arttı.

Afrin Harekatı’nın ardından ABD ile yaşanan gerginlik ABD Dışişleri Bakanı ve Türkiye Dışişleri Bakanının görüşmesi sonrası azaldı, Türkiye, terörle mücadelede kararlılık mesajı verirken ABD ise Münbiç konusunda temkinliydi. Piyasalar, görüşmeyi olumlu değerlendirdi ve TL varlıklarda yükseliş yaşandı.

Hafta içinde küresel piyasalarda en dikkat çeken gelişme ABD’den gelen TÜFE rakamları oldu. TÜFE, Ocak ayında beklenti üzerinde artış gösterdi ve olumlu TÜFE’nin ardından Fed’in Mart ayında faiz artışına gideceğine kesin gözüyle bakılıyor.

TÜFE verisinin yanında ÜFE, konut ve inşaat rakamları da beklentileri aşarken perakende satışlar ve reel kazançlarda gerileme görüldü.

Dolar, olumlu verilere karşısın haftalık bazda değer kaybını genişletti ve ABD Dolar Endeksi bugün son 3,5 yılın dip seviyesini görmesinin ardından gün içi hafif toparlama gösteriyor.

Dolarda yaşanan düşüşle Ons Altın, son zamanların en iyi haftalık kazancına yönelerek 1,360$ seviyesine atak gösterdi.

Euro, dolar karşısında 1,2555 seviyesine yükselmesinin ardından hafif gerileme yaşıyor ancak euro bu hafta en çok değer kazanan majör para birimi oldu.

Euro Bölgesi’ndeki istikrarlı büyüme son çeyrekte de devam etti ve piyasalarda Avrupa Merkez Bankası’nın yakın zamanda sıkı para politikasına geçme olasılığı yükseldi.
Yeni haftada PMI rakamları takip edilecek ve ABD kanadında bütçe teklifinin değerlendirmeleri en önemli siyasi başlık konumunda.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ