Akıllı Gündem

Bu hafta hangi gelişmeler öne çıktı, fiyatlamalar nasıl oldu?

Bu hafta hangi gelişmeler öne çıktı, fiyatlamalar nasıl oldu?

Investing.com – Küresel piyasalarda bu hafta oldukça hareketli geçerken yurt içinde ise tarihi fiyatlamalar yaşandı.

İlk olarak gözler bu hafta Fed toplantısındaydı ve Fed, beklenildiği üzere yılın ilk faiz artışını gerçekleştirirken 2018 için 3 faiz artışı tahminini korudu.

ABD Başkanı Trump, Mart ayı başında ithal çelik ve alüminyum vergilerine ek gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamış bu karar ticaret savaşları endişelerini artırmıştı. Trump, bu tarifeden Kanada ve Meksika’nın şimdilik muaf olacağını açıklarken son olarak da AB ve Avustralya, Arjantin, Brezilya ve Güney Kore’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik ek gümrük vergisinden muaf tutulacağını bildirdi.

Buna karşın Çin’e ticaret güvenliğini sağlamak için 60 milyarlık ek vergi tarifesi uygulayacağının açıklanması ile piyasalardaki endişeler arttı ve Çin de ilk tepki olarak korkmadıklarını, yakın zamanda ABD’ye ek gümrük vergisi uygulayacağını açıkladı.

ABD’nin başlattığı ek gümrük tarifesi uygulamasının yayılması ile ilk olarak ABD ve Asya hisselerinde düşüş yaşanırken dolar değer kaybetti. Yen, frank ve altın ise güvenli liman özelliği ile yükselişe geçti.

İngiltere Merkez Bankası bu ayki toplantısında faiz değişikliğine gitmedi, ancak Mayıs toplantısında faiz artışı yapabileceğinin sinyalini verdi ve sterlin, bu hafta majör para birileri arasında en çok değer kazanan oldu.

Geçen hafta itibari ile değer kaybını hızlandıran TL, bugün Asya seansında tarihi rekor düşüşler yaşadı. Dolar kuru kritik 4,0 seviyesi üzerine çıkarken sepet kurdaki rekorun ardından Gram Altın da bugün tarihi zirveye çıktı.

Kurda yaşanan rekor yükselişlerin ardından TCMB’den bir tepki gelmezken siyasi kanattan sakinleştirici mesajlar geldi. Başbakan Binali Yıldırım, kurda yaşanan volatilitenin geçici olduğunu ve dalgalanmanın sınırlı kalacağını ifade etti.

TL, rekor kaybının ardından son saat itibariyle dolar karşısında 3,96 seviyesi altına gerildi. 4,0365 rekor seviyenin görülmesinin ardından 3,96’yı koruyan kur 3,9780 seviyesine yükselmişti, ancak an itibari ile 3,9680 seviyesine geriledi. Haftalık kapanışın 3,96 üzerinde olması yeni haftada 4,0 riskini güncel tutuyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ