Akıllı Gündem

Brexit haberleri ile yükselen Sterlin, TL karşısında 5,53’ü aşarak rekor tazeledi

Brexit haberleri ile yükselen Sterlin, TL karşısında 5,53’ü aşarak rekor tazeledi

Investing.com – TL’de yaşanan değer kaybı ile geçen hafta 5,47’yi aşarak rekor kıran Sterlin/TL kuru, bu haftaya 5,46’dan başladı ve son saatte kazançlarını yükselterek 5,5325 seviyesine çıkarak tarihi rekor kırdı. Kurda yaşanan bu rekor yükselişte TL’deki değer kaybının yanında sterlindeki güçlenme de etkili oldu.

Bilindiği gibi AB ile İngiltere arasında Brexit müzakereleri sürüyor ve 2. aşamasına geçilen müzakerede İngiltere’nin AB’den ayrılması olarak belirlenen 2019 yılı için anlaşmaya varıldığı haberleri sterlinin sert yükselmesini sağladı.

Sterlin bugün dolar karşısında %0,60 değer kazanarak 1,4045 seviyesine yükselirken TL karşısında da %1,20 kazançla en çok yükselen majör para birimi oldu.

AB ile İngiltere arasında Brexit’in genel hatları belirlendi, ancak henüz savunma, güvenlik, sağlık ve eğitim gibi konularda net bir düzenleme yapılmış değil. Ayrıca Brexit için 2019 belirlense de İngiltere 2010 yılına kadar AB kararlarına bağlı kalacak, ancak AB’nin aldığı kararlarda söz sahibi olamayacak.

Beklenildiği gibi olumsuz koşullar yaratmayan Brexit sonrası sterlin de kayıplarını büyük oranda sildi ve İngiltere ekonomisinde şimdilik negatif bir etki yaşanmıyor.

Dolar, bu hafta yapılacak FOMC toplantısı öncesinde güne yükselişle başladı ve Japon yeni karşısında da pozitif bölgeye geçen dolar, sadece sterlin karşısında düşüş yaşıyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ