Akıllı Gündem

Borsada tarihi zirve sonrası kar satışı yaşanır mı

Üçüncü çeyreğe ait güçlü bilançoların desteğini arkasına alan BIST-100, geçen hafta yeni zirvesini gördü. Bu süreçte 18 uzmanın yd sonu beklentilerini derledik. Öngörülerde 105.000-110.000 bandı öne çıkıyor. Uzmanlar, jeopolitik gelişmelerin ve yabancı yatırımcıların takip edilmesi gerektiğini söylüyor. Kasım ayının hedge fonlar için hesap kapatma dönemi olduğuna da dikkat çekiliyor.

Borsada tarihi zirve sonrası kar satışı yaşanır mı

Piyasalarda hareketlilik sürerken, yılın son iki ayına girdik. Bu dönemde özel­likle dikkatler ABD Merkez Bankası’nın (FED) 12-13 Aralık’taki toplantısında olacak. FED, geçen hafta politika fai­zini değiştirmezken, aralıkta faiz artışına işaret etti. Bu durumun dolarda yukarı, BİST’te aşağı yönlü dalgalanmalar oluş­turması olası görülüyor, TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı da 14 Aralık’ta olacak.

Bu süreçte BİST-100’deki yükse­lişler de dikkat çekiyor. Geçen haftaya 108.467 ile başlayan endeks, hafta içinde 113.024 ile tarihi zirvesini gördü. Cuma kapanışı ise 111.293 oldu. Bundan son­raki dönemde endeksin yönü merak ediliyor.

Ekonomist olarak 18 aracı kurum ve portföy yönetim şirketinin üst düzey yöneticilerinden, BIST-100’ün yıl sonuna kadarki süreçte hangi bantta hareket edeceğine dair tahminleri der­ledik. Öngörülerde 105.000-110.000 ara­lığı öne çıkıyor. Tabloda, bu tahminleri nedenleriyle görebilirsiniz.

GETİRİ YÜZDE 40,96

BİST’in 2017 Ocak-Ağustos getirisi yüzde 41,48’ken, eylülde endeks yüzde 6,46 değer kaybetti. Bunun nedeninin jeopolitik riskler ve kâr satışları olduğu belirtiliyor. Bu dönemde IMF başta olmak üzere birçok kurumun küre­sel büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ettiği ortamın ise hisse senetleri için destekleyici olduğu kaydediliyor. BİST’in ekimde yüzde 8,88 değer kazan­ması, ocak-ekim getirisinin yüzde 40,96 olması da bunu gösteriyor.

Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Doğaner, endekste yıl sonunda 110.0-115-000 aralığını öngörüyor. Ancak Doğaner, önceki beklentilerinin 115.0-120.000 olduğunu da aktarıyor. Doğaner, değişikliğin nedenini şöyle açıklıyor: “ABD’de beklenenden hızlı toparlanma var. Bütçenin onaylanmasıyla devam eden süreçte, dolar endeksi 95 seviyesine geldi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 2,46’lara yükselmesiyle dolar değer kazanıyor. Bu durum, bizim gibi kırılganlığı yüksek ülkelerin para akışlarından yeterince yararlanmasının önündeki en büyük engel olacak.”

 

RÜZGÂR HANGİ YÖNDE?

BİST-100’ün zirve seviyelerini gör­mesinde güçlü üçüncü çeyrek bilanço­ların da etkisi var. BİST özellikle yüksek kârlar açıklayan banka hisseleri öncülü­ğünde geçen haftayı yükselişle kapattı.

Integral Yatırım Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, bilançoların yeteri kadar fıyatlandığına ve Gelişmekte Olun Ülkeler (GOÜ) lehine esen rüzgârın azaldığına dikkat çekiyor. Memişoğlu, endekste hisse bazlı fırsatlar devam etse de toplu yükselişler olmayabile­ceğini öngörüyor ve yıl sonu tahminini 105-000-110.000 olarak belirliyor.

 

YABANCILARIN TAVRI

Bıı noktada yabancı yatırımcıların durumu da önem arz ediyor. Yabancı yatırımcıların eylülden itibaren port­föylerinde pozisyon kapatmaya başla­dıkları görülüyor. Yabancı takas payı 2 Kasım itibarıyla yüzde 65,58 seviyesinde bulunuyor. Bu oran ağustos sonunda yüzde 65,97’ydi. Yabancıların tavrının, endeks üzerinde baskı oluşturabilecek bir gelişme olarak izlenmesi gerekiyor.

Şeker Yatırım analistleri, güçlü büyüme beklentileri ve güçlü üçüncü çeyrek kârlarının etkisiyle, BİST’te TL bazında yeni zirve seviyeler görülmesini bekliyor. Ancak Şeker Yatırım, yabancı fonlarına dikkat çekerek şu açıklamayı yapıyor: “BİST, genelde kasımda satı- cılı seyrediyor. Kasım ayı, hedge fonlar için hesap kapatma dönemi. Bilançolar da bitecek. Kasım ortasından itibaren yabancı fonlardan gelebilecek satış baskısıyla BİST’te kâr satışları olabilir.”

 

RİSKLER VAR

Yüksek küresel risk alma iştahının endekse katkı sağlayabileceği belirtilse de riskler de var. HSBC Portföy Genel Müdürü Namık Aksel, yurtdışındaki düşük enflasyon ve hızlanan büyüme temasının devamını bekliyor. FED’in faiz artışlarını yavaş yapacağını öngören Aksel’e göre, bu ortamda GOÜ’nün hisselerine ve yerel para cinsi tahvil­lerine ilgi sürebilir. Ancak endeksteki yükselişe rağmen şirket fıyatlamalarının ucuz kaldığını söyleyen Aksel, ‘tem­kinli iyimser’ bakış açısıyla yıl sonu için 105-000-110.0005 işaret ediyor.

İkon Menkul Genel Müdürü Engin Kuru ise FED’in aralık toplantısında üçüncü faiz artışını yapacağı ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) genişlemeci para politikasını 2018’de azaltacağı bek­lentileriyle, endekste geri çekilmeler bekliyor. Kuru, “Vize sorunu ve Kuzey Irak referandumuyla artan jeopolitik riskler endekste tekrar baskı yaratabilir ve geri çekilmeler yaratabilir” diyor. Engin Kuru, yıl sonu tahminini 100.000- 105-000 olarak belirliyor.

‘Zirvenin yenilenme olasılığı sürecek’

Zeki Şen Garanti Yatırım Genel Müdürü

KÜRESEL GÖRÜNÜM: Hisse piyasaları adına küresel görünümde kayda değer bir değişiklik yok. Gelişmiş ülkelerdeki makul büyüme hızı ve düşük politika faizleri, hisse piyasaları açısından ana olumlu yatırım temasının korunmasını sağlıyor.

MERKEZ BANKALARI: Bu konuda soru işaretleriyle dolu merkez bankaları mesajları ise dalgalanmaya neden oluyor. FED için başkanlık süreci, FED üyeleri mesajları, ECB’nin politikaları önümüzdeki dönemde hisse yatırımcılarının yakından takip edeceği başlıklar olacak.

KÂR SATIŞI: BİST-100’de direncin aşılması sonrasında kısa vadeli görünümde, zirve seviyenin yenilenme olasılığı sürecek. Ancak kâr satışı riski de yeniden gündeme gelebilir.

Ceren Oral / Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ