Akıllı Gündem

Borsada otomobil hisseleri için 2017 beklentisi

Analistler, döviz kurundaki yükseliş ve ÖTV zammı otomoti sektörü şirketlerinin kârına olumsuz yansıyacağını ve talepte düşüş görüleceğini belirtiyor. Bu gelişmeler Borsa İstanbul’da işlem gören otomobil sektörü hisselerini nasıl etkileyecek? 8 otomotiv sektörü hissesi için özel analiz

Borsada otomobil hisseleri için 2017 beklentisi

Piyasalarda görece iyimserliğin etkili olmasıyla geçen hafta dolardaki yükseliş dururken, BIST-100 son altı aydaki en yüksek kapanışını gördü. Bu süreçte 2016’yı iyi geçiren otomotiv sektörünü analiz ettik, sekiz şirketin 2017 beklentilerini derledik. Kurdaki yükselişin bu şirketlerin kârına olumsuz yansıyacağını söyleyen analistler, OTV zammının etkisiyle talepte düşüş bekliyor.

Bu yılın başından beri terör olayları, OHAL’in uzatılma­sı, siyasi ve jeopolitik riskler piyasaları hareketlendiriyor. Geçen hafta küresel anlamda dolardaki değer kaybı Türkiye varlıklarını olumlu etkiledi. BİST-100 Endeksi 20 Ocak’ta 15 Temmuz 2016’dan son­raki en yüksek kapanışı olan 83.067’yi gördü.

Son dönemde değişen TCMB algısının endekste iyimserlik yarattığını belirten AHL Fo­rex analistlerine göre, alçalan direnci­ni kıran endeksin 80.000’in üzerinde tutunması, yükselişin kalıcılığı için önem arz ediyor. Bu süreçte dikkatler, TCMB’nin 24 Ocak’taki faiz kararında olacak. Fitch’in 27 Ocak’taki not kararı ile geçen cuma göreve başlayan yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın politi­kaları da takip edilecek.
OTOMOTİV SEKTÖRÜ

Yatırımcılar için hisse seçiminin önem kazandığı bu süreçte biz de otomotiv sektörünü ve hisselerinde­ki beklentileri analiz ettik. Otomotiv Sanayi Derneği‘nin (OSD) verilerine göre, 2016’da otomotiv üretimi yüzde 9 artarken, otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 0,3 düşüşle 1 milyon 7 bin 857 oldu. Türkiye İhracatçılar Mec­lisi (TİM) verileri de, otomotiv sek­törünün 2016’da 23,8 milyar dolarlık ihracatla 2008’den sonraki en yüksek dış satım rakamına ulaştığını ve yüzde 16,8 payla ihracat sıralamasında ilk sı­radaki yerini koruduğunu gösteriyor.

Gedik Yatırım’ın araştırma uzman yardımcısı Onurcan Bal, otomotiv sek­törünün Eylül 2016 itibarıyla toparlan­maya başladığını ifade ediyor. Bal, iyi sonuçlan mevsimsel özelliklere, reklam, kam­panya ve ertelenmiş talebin etkisine, ÖTV artışıyla 2017 talebinin öne çekilmesine bağlıyor. 2016 son çeyrek bilançolarını henüz açıkla­mayan şirketlerin dokuz aylık verilerine göre Ford Otosan, Tofaş, Tümosan, Türk Trak­tör ve Otokar‘ın satış ile kâ­rını artırdığını belirten Bal, bu hisselerden 2016 son çeyrekte ve 2017’de olumlu performans bekliyor.

KUR VE ÖTV ETKİSİ

Otomotiv şirketleri, maliyetleri ağırlıklı yabancı para cinsinden olduğu için kur dalgalanmalarından etkileni­yor. Destek Yatırım Anıştırma Müdü­rü Murat Tufan, kurdaki yükselişle bu yıl otomotiv şirketlerinin net kârında düşüş bekliyor. Tufan, kur yükselişle­rinin devamında esas faaliyet kârında ve hisse fiyatında düşüşün kaçınılmaz olduğu uyarısında bulunuyor.

Bu noktada yeni Ö’IV oranlarının etkisi merak ediliyor. Yeni düzenle­meyle otomobillerin ÖTV’lerinin mo­tor silindir hacmine göre yüzde 15-20 artırıldığı, otomobil fiyatlarının yüzde 3,5-10,5 yükseleceği bilgisi veriliyor. Reel Kapital Anıştırma Müdür Yardım­cısı Enver Erkan, Tofaş’ın yurtiçinde ürettiği ve fiyatı 40 bin TL’yi aşmayan Egea ve Linea modellerinin ÖTV zam­mından etkilenmediğini, Fiat Grubu’ndan ve diğer markalardan ithal edilen araçların satış hacmindeki payının az olduğunu söylüyor. “Türkiye’de sadece ticari araç üreten ve küçük paylı ithal araç satışı yapan Ford zamdan etkilen­miyor” diyen Erkan, Doğuş Otomotiv‘in ithal araçların ağırlığı nedeniyle zamdan en çok etkilenen şirket olduğunu ifade ediyor.

2017’DE NE OLUR?

Otomotiv sektörü için 2017’nin zorlu geçmesi bekleniyor. Yatırım Fi­nansman analistleri, “2017 talebinin bir kısmının 2016 son çeyreğe kaydığı tahminiyle 2017 otomotiv talebi için muhafazakârız” diye konuşuyor. Ku­rum, talebin 2017 ilk yanda düşük kalıp ikinci yarıda artmasını, ihracatın daha iyi performans göstermesini bekliyor.

Özel sektör harcamalarındaki ge­rilemeyle ilk yarıda sektörde daralma bekleyen Destek Yatırımdan Murat Tufan, satış rakamlarının binek araç pa­zarındaki küçülmeyle 1 milyonun altına inerek sektörü yüzde 10 daraltabileceğinin altını çiziyor. Tufan, “Küreselde kısılmaya başlayan bol likidite ortamı ve yükselme eğilimindeki faiz oranlan üretimi düşürebilir” diyor.

ALB Forex’in araştırma uzmanı Onur Altın, otomotiv şirketlerinin Av­rupa’da artan pazar payının satışları güçlendirdiğini ifade ediyor. Brexit’in azalan etkisinin İngiltere’ye ihraca­tı arttırabileceği görüşünü paylaşan Altına göre, 2017’de Euro Bölgesi’nde beklenen ekonomik toparlanma sektör için pozitif. Altın, otomotivin 2017’de de ihracatta en büyük paya sahip olmasını öngörüyor.

8 otomotiv sektörü hissesi için özel analiz

Anadolu Isuzu: 2016 yılı dokuz aylık dönemde adet bazında satışları yüzde 34 azalsa da yurtdışı pazarlardaki toparlanmayla yurtdışı satış adetleri 2015’e göre yükseldi. İhracat, faaliyetlerde öncelikli konumda. Araç pazarındaki daralma ve Japon yenindeki değer kazancından olumsuz etkileniyor.

Doğuş Otomotiv: Kurdaki oynaklık ve pazardaki rekabetle. 2016 ilk altı ayda yüzde 5,3 olan FVAÖK. dokuz ayda yüzde 4’e düştü. Şirket için Euro/dolar paritesi önemli. ÖTV zammının etkisi, şirketin tüm araçlarını etkilediğinden negatif olacak.

Ford Otosan: Aktif ve öz sermaye kârlılığında sektör ortalamasının üzerinde olan Ford, güçlü finansallar. kapasite artış olasılığı, yüksek temettü verimiyle dikkat çekiyor. ÖTV artışının etkisi sınırlı olsa da İngiltere’ye ihracat toplam ihracatın yüzde 33’ü olduğundan Brexit’in etkileri risk oluşturuyor.

Karsan Otomotiv: Kendi markalarına ve başka markalara üretim yapan Karsan’m 2016 dokuz ayda satış geliri yüzde 17 azalarak 477 milyon TL’ye geriledi. Öz kaynaklarının ödenmiş sermayesinden düşük olması olumsuz. Ancak hisse dip yaptığından aşağı hareket alanı daha sınırlı.

Otokar: Satış ve kârlılıkta olumlu seyir ve Altay tankı projesiyle öne çıkıyor. Seri üretime geçilmesinin sağlayacağı nakit akışı ve savunma sanayi ürünlerinde ihracat potansiyeli, 2017’de de olumlu görünüm sunuyor. Altay tankı projesine yönelik gelişmeler hissede etkili olacak.

Tofaş Oto: Yeni binek araç modellerindeki üretim kapasitesini 50 milyon Euro yatırımla 50 bin adet arttırma kararı satış gelirlerine olumlu yansıyacak. Avrupa otomotiv sektöründeki toparlanmanın yurtdışı satışları olumlu etkilemesi avantaj. 2017’de güçlü üretim, satış ve FVAÖK elde edecek.

Tümosan: Yurtiçi satışlarındaki artış ile maliyetteki toparlanma kârı ve kâr marjlarını olumlu etkileyecek. Tümosan, Altay tankı projesine yönelik motor üretimiyle ilgili çalışmalarına devam ediyor olmasıyla adından söz ettiriyor. 2016 yılı dokuz aylık dönemde 2015’e göre iyi performansı olumlu bir gelişme.

Türk Traktör: Üretiminin artması, ihracat rakamları ve yurtiçi satışlarında artış görülmesiyle cazip bir görünüme sahip. Faaliyetlerinin devamlılığının yanı sıra AR-GE çalışmalarıyla fark yaratıyor. 2016 dokuz ayda rekor sonuçlar açıklayan Türk Traktör un temettü verimliliği oldukça yüksek.

Ceren Oral / Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ