DOLAR
7,4279
EURO
9,0152
ALTIN
444,00
BIST
1.540
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
16°C
İstanbul
16°C
Sağanak Yağışlı
Çarşamba Karla Karışık Yağmur
5°C
Perşembe Karla Karışık Yağmur
4°C
Cuma Yağışlı
10°C
Cumartesi Yağışlı
12°C

Borsada döviz açık pozisyonu gerileyen şirketlere dikkat!

Son üç aydır dolarda yaşanan gerileme ile şirketlerin döviz açığı azaldı ve kur farkı gideri düştü. Ancak uzmanlar kurdaki ani yükselişlerden etkilenmeye devam edecekleri için şirketlerin hedge yapıp yapmadığının irdelenmesi gerektiğine dikkat çekiyor…

Borsada döviz açık pozisyonu gerileyen şirketlere dikkat!
02.04.2017 15:13
0
A+
A-

Dolar/TL paritesi 2016 yılını 3.5235 seviyesinde kapattı. Daha son­ra yılbaşından itibaren ciddi dalgalanmalar oldu. Nitekim yılbaşından itibaren geçen üç aylık dönemde en düşük (2 Ocak 2017) 3.5322, en yüksek (11 Ocak 2017) 3.9415 TL’yi gördü. Son günlerde ise lo­kal haberlerin de etkisiyle 3.67-3.50 gibi oldukça açık bir bant ara­lığında güncel hareketler gerçekleşiyor. Dış etken olmazsa yüksek ihtimal kurun referanduma kadar aşağı gitmeyi zorlaması bekleniyor. Düşüşün de 3.55-3.50 gibi aralıklardan destek bulacağı öngörülü­yor.

Yılbaşından itibaren geçen süreçte kurdaki dalgalanmayı 3.52 ve 3.65 olarak varsayacak olursak, borsacılar hisse senetleri borsada işlem gören şirketlerin döviz pozisyonlarında da değişim gerçekleşeceğine dikkat çekiyorlar. Uzmanlar, yılın ilk çeyreğine yönelik bi­lançoların açıklanması için geriye sayımın başlamasına paralel dö­viz açık pozisyonu gerilemiş hisselerin alım için önemli bir gelişme kaydettiğine dikkat çekiyor. Ancak, döviz açığının azalması şirke­tin kur farkı giderinin azalacağını gösterse de kurdaki ani yükse­lişlerden etkilenmeye devam edeceğini, bu nedenle şirketlerin ön­celikle hedge yapıp yapmadıklarının irdelenmesi gerektiğine vur­gu yapılıyor.

 

“RİSKİN YÖNETİLMESİ ÖNEMLİ”

Kur değişimlerinin, ana faaliyetten bağımsız olarak şirketin fi­nansman maliyetleri üzerinde etkili olduğunu ve dramatik deği­şimlerin şirketin karlılığında oynamalara neden olabildiğini belir­ten Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, bu oy­namaların olumlu veya olumsuz yönde olabileceğini söylüyor. Bu­nun şirketin gelir, gider dengesine bağlı olduğunu hatırlatarak şu yorumu yapıyor:

“Bu bakımdan da risk içeriyor. Özellikle yurtdışı operasyonları yoğun olan, mal alıp satan şirketleri bu değişimler yakından ilgi­lendiriyor. İthal girdi kullanımın yoğunluğu nedeniyle özellikle sa­nayi şirketleri döviz kurundaki yükselişten dolayı risk altındadır. Olu­şan maliyet baskıları sonucu daha fazla finansman maliyetine ve­ya ticari kur farkı zararına maruz kalıyorlar. Bilanço riskleri elbet­te şirket hisseleri için de olumsuzluk oluşturmakta. Dolayısıyla ya­tırımcıların dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de şirketin dö­viz riskine karşı duyarlılığı. Döviz pozisyonunun içeriğine (Ameri­kan Doları, Euro, Japon Yeni vs.) ve türev araç net pozisyonuna (hed­ge) göre gerçek döviz pozisyonu farklı olabilmekte. Bu nedenle açık döviz pozisyonu kadar bu alt faktörler de dikkate alınmalı ve ger­çek etki doğru analiz edilmeli. Şirketin döviz riskinin olup olmaması kadar, var olan riskin yönetilip yönetilmediği de önemli.”

 

“ALIM İÇİN ÖNEMLİ BİR GELİŞME”

Döviz açık pozisyonu gerilemiş hisselerin alım için önemli bir ge­lişme kaydettiğini de hatırlatan Erkan, çünkü bunun döviz açığı ol­sa da riskinin azaldığına işaret ettiğini belirtiyor. Dolayısıyla şirketin bilanço riskinin de azalacağına işaret ederek, “Özellikle kur ve va­de uyumsuzlukları şirket bilançoları açısından sıkıntılı olabiliyor. Döviz açık pozisyonu azalmışsa, bu konuda gelişme kaydedilmiştir. Ör­neğin, giderleri yoğunlukla dolar cin­sinden olan bir şirketin, dolar na­kit girişi sağlaması gibi… Döviz de­ğişimlerini satış fiyatına yansıt­mak, satış hacminde kayıp olma­ması şartıyla, bir strateji olabilir.

Şirketin döviz açık pozisyonunda­ki değişimler kadar, doğal hedging (gelir, gider kur uyumluluğu) veya türev araçlarla hedging yapıp yapmadığı da önemli” diyor.

 

“HEDGE’E DİKKAT EDİLMELİ”

Döviz açığı olan şirketlerden hedge yapanlar için doların yükselmesinin bir etkisi olmadığını belirten Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbandı, hedge yapmayanların ise yazdıkları kur farkı giderleri ile ya karının azaldığını ya da zararının arttığını belirtiyor. Son haf­talarda düşük olsa da doların ilk çeyrekte yüksek seyrettiğini de hatır­latan Nalbandı, “Özellikle Ocak ayın­da 3.94 zirvesini görmüştük. Geçtiğimiz yılın kapanışı 3.52 seviyesindeydi. İlk çeyrek ise yüksek ihtimal 3.60 bölgesinden ka­panacak. Bu nedenle dolardaki düşüşün ilk çeyrek bilançolar üzerinde çok fazla etkili ola­cağını düşünmüyorum” diyor.

Nalbandı, yılsonu bilançolarını dokuz aylık bilançolar ile karşı­laştırdığımızda genel olarak şir­ketlerin döviz açığının arttığını hatırlatarak, tek düşüş olan şirketin Yazıcılar Holding ol­duğunun altını çiziyor. Döviz pozisyonunun gerilemiş ol­masını hisse alımı için önem­li bir kriter olarak görmeyen Nalbandı şu yorumu yapıyor: “Geçtiğimiz yıl için döviz fazla­sı olan şirketleri kur farkı geliri ne­deniyle önermiştik. Döviz açığının azalması şirketin kur farkı giderinin azalacağını gösterse de kurdaki ani yükselişlerden etkilenmeye devam ede­cekler. Bu nedenle şirketlerin öncelikle hedge yapıp yapmadıkları önem taşı­yor.”

 

Borsada ilk çeyrekte hangi sektörler kazandırdı

 

“Yazıcılar’da yukarı potansiyel sürüyor”

Gizmen NALBANTLI / Işık FX Başanalisti

Yazıcılar Holding: Anadolu Endüstri Holding (AEH) ve Özilhan Sınai Yatırım’ın (ÖSYAŞ) Yazıcılar Holding bünyesinde birleştirilmesine karar verilmesi sonrası yeniden değer­lendirdiğimiz şirketin yukarı potansiyelinin devam ettiğini düşünüyoruz.

2016 yılında yazdığı kur farkı giderleri ile zarar açıklayan şirket özellikle Migros ve Anadolu Efes’in performanslarından olumsuz etkilendi. Birleşme sonrası net aktif değerinin artması ve yapılacak sermaye artırımı ile birlikte hissenin değer kazanmasını bekliyoruz. Yazıcılar Holding hisselerinin, faaliyet gösterdiği sektörlerde lider olan şirketlerden oluşması nedeniyle öneri listemizde yer alıyor. Yazıcılar Holding hisselerinde yüzde 28 yükselme potansiyeli ile 26 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

 

Torunlar GYO: 2016 yılının son çeyreğinde 856.7 milyon TL net dönem karı elde eden şirketin net karında yatırım amaçlı gayrimenkullerde gerçekleşen değer artışı etkili oldu. 2014 sonu itibariyle kiralanabilir varlıklara yaptığı yatırımlarla dikkat çeken şirket, yıllık kira seviyesini 158 milyon TL’den 400 milyon TL seviyesine yükseltti. Şirketin net döviz pozisyonunun yüksek olması hisse fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor. Ancak Torun Center ve Paşabahçe projelerinden beklenen gelir bu borç miktarını karşılayacak düzeyde. Önümüzdeki dönemde ortaya çıkabilecek yeni projeler ve beklenen net aktif değer artışı hisse performansını olumlu etkileyebilir. Torunlar GYO hisselerinde yüzde 26 yükselme potansiyeli ile 5.7 hedef fiyat öngörüyoruz.

 

Enver ERKAN / Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı

Pegasus: 2016’da satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6 artış göstererek 3 milyar 707 milyon TL’ye ulaştı. İlgili dönemde yurtiçi tarifeli uçuş getirilerinde düşüş görülmekle birlikte, toplam yolcu sayısını ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranında artırdı.

Ancak yurtdışı yolcu gelirlerindeki sert düşüş dikkat çekici. Yılın genelinde jeopolitik riskler, yoğunlukla Avrupa ve Rusya kaynaklı zayıf talep, dördüncü çeyrekteki sezonsallık nedeniyle yaşanan kötü hava şartları ve güvenlik sorunları, Türkiye yönlü trafiğin olumsuz etkilenmesi dış hat birim gelirlerini geriletti. Yakıt maliyetlerinde ve misafir başına yan gelirlerde pozitiflik görülse de, birim maliyetler Sabiha Gökçen Havaalanı’ndaki kapasite kullanım limiti ve daralan dış talep etkisiyle arttı. Bir diğer negatif etki de planlanmış fakat onayda bekleyen ilave frekansların alınamamasından dolayı uçak başına daha az ASK üretiminden gelmekte. Şirket, finansal stratejisine ek olarak döviz fiyatlanıp TL olarak yapılan tüm satışlarda T+l’de yüzde 25 oranında dolara dönmekte. Ayrıca farklı dövizlerde fiyatlanıp TL olarak yapılan tüm tahsilatlarda da T+l’de dolara dönülmekte. Bu şekilde 2017 yılında şirket günlük ortalama 40 milyon dolar alım gerçekleştirmekte. Şirket jet yakıtı fiyat değişimi, euro/TL ve dolar/TL değişimlerinden kaynaklı risklere karşı da hedge programı uygulamakta. 2016 hedeflerini gerçekleştiren şirket, son olarak yaptığı açıklamada 2017’den umutlu olduklarını ama asıl büyümenin 2018 ve sonrasında geleceğini söyledi. Yeni hatları ile birlikte uçuş ağını 40 ülkede toplam 103 ülkeye ulaştıran şirket 2017 için planlanan üç adet yeni A320 Neo alimim altıya çıkardı. Böylece şirket ortalama filo yaşını düşürerek uçak işletme maliyetlerinde iyileşme sağlamayı planlıyor. Ayrıca 2017’de taşıyacağı misafir sayısını yüzde 5-7 arasında artırmayı hedefliyor. Pegasus hisseleri için “endeks üzeri getiri” beklentisi kapsamında yüzde 11 yükselme potansiyeli ile 16 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Tofaş Otomobil: Şirketin üretim ve satış performansına göre, yurtiçi talepte bir canlanma gözleniyor. İhracat konusunda Avrupa şirket için önemli bir pazar konumunda. Avrupa’da PC ve LCV pazarı da sırasıyla yüzde 7 ve yüzde 12 oranında büyürken, her iki pazarda da İtalya ortalamanın üzerinde büyüme gösterdi. Nitekim, İtalya Tofaş’ın toplam ihracatı üzerinde yüzde 38 paya sahip oldu. Bu oran geçen sene yüzde 26 seviyesindeydi Yurtiçi perakende adetleri Ekim ayından itibaren Egea ailesinin tüm opsiyonları ve stationwagon’un pazara sürülmesiyle artış trendine girdi. İhracat adetlerinden kaynaklanmakta. Egea ailesine yönelik yıllık ek 50 bin adet kapasite artışıyla toplam tesis kapasitesinin 450 bin adete ulaşacağını duyurdu.

Şirketin Euro açık pozisyonu var, ancak tamamına yakını hedge ediliyor. Bu yüzden döviz kurlarındaki harekete karşı en sağlam olanlardan biri. 2016 yılında da Türkiye otomotiv endüstrisinde en yüksek ihracat adetini yakaladı. Şirketin yurtiçinde ürettiği Egea ve Linea modelleri baz değerleri 40 bin TL’yi aşmadığı ve toplam satış hacminde önemli paya sahip olduğu için satış hacmi de genel olarak ÖTV artışından etkilenmeyecek. Tofaş Otomobil hisseleri için beklentimiz “endeks üzeri getiri”. Yüzde 12 yükselme potansiyeli ile 30.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

İdil Taraklı / Para

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.