Akıllı Gündem

Borsada ABD seçimleri öncesi bu seviyelere dikkat

Borsada ABD seçimleri öncesi bu seviyelere dikkat

Atilla Esen/TEB Yatırım Genel Müd. Yat. Mer. Direktörü

“Geçen hafta gerek jeopolitik riskler gerekse iç siyasi tedirginlikle piyasalar satıcılı bir seyir izledi. Bu hafta yurtdışında yapılacak ABD başkanlık seçimleri ana gündemi oluşturacak. Trump’ın seçilmesi durumunda gelişmekte olan ülkeler açısından satış baskısı artabilir, Clinton’ın seçilmesi durumunda ise kısa vadeli bir alım süreci gerçekleşebilir. Yurtiçinde ise son bulacak bilançolar sonrası hisse bazlı beklenti azalabilir. Dolar kurunda 3,09 TL üzerinde kalındığı sürece risk alma algısı artmayacak gibi gözüküyor. Son gelen tarım dışı istihdam verisi zayıf olmasına rağmen aralık ayında ABD faiz artışı beklentisi devam ediyor. Endekste 75.OOO seviyesinin altına kayılması durumunda 74.000-72.500 destek, üzerinde kalınması durumunda 76,000-78.000 direnç konumunda.”

“EMLAK KONUT YÜKSELME POTANSİYELİ TAŞIYOR”

Kutay Gözgör/ Destek Yatırım Araştırma Uzmanı

“Emlak Konut GYO 2016 yılının üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde 1 milyar 524 milyon TL net kâr açıkladı. Net kâr artışında arsa satışları ve konut satışlarında yaşanan gelir etkili oldu. Şirket üçüncü çeyrekte yüzde 52 FVAÖK elde etti. özellikle uygulanan kampanyaların etkisi bilançoda dördüncü çeyrekte de devam edebilir, öte yandan beklentilerin üzerinde tahsilat gerçekleştiren şirketin bilançosunun genel anlamda olumlu olduğunu ifade edebiliriz. Hissenin 100 ve 200 günlük basit ortalamalar üzerindeki hareketleri devam ediyor. 2,20’den başlayan yükselen trendin etkili olduğu hisse için 2,95 önemli destek olarak takip edilebilir. Bu seviyenin üzerindeki hareketlerde yükselişler 3,24-3,30 bölgesine doğru sürebilir. Teknik anlamda hissenin yükselme potansiyeli taşıdığını söyleyebiliriz.”

“HALKBANK İÇİN ‘AL’ TAVSİYEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Övünç Gürsoy/ Şeker Yatırım Kıdemli Bankacılık Analisti

Halkbank için hedef fiyatımızı 11,04 TL tavsiyemizi ‘al’ olarak koruyoruz. 2016 yılsonu kârlılık büyüme beklentimizi yıllık yüzde 33, 2017 için yüzde 22 olarak devam ettiriyoruz. Üç yıllık bileşik kâr büyüme beklentimizi ise yüzde 19 olarak belirledik. Banka üçüncü çeyrekte çeyreksel yüzde 29 düşüş, yıllık kümüle yüzde 32 artışla 630 milyon TL konsolide olmayan net kâr açıkladı. Temettü ve Visa gelirlerini düzeltildiğinde çeyreklik kâr düşüşü yüzde 9’a geri çekiliyor. Halkbank, 2017’de yürürlüğe girecek olan UFRS 9’un gelecek yılki kârlılığına etkisini minimize etmek için bu çeyrek 445 milyon TL ek genel karşılık ayırdı. Çekirdek gelirleri, TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirilerinin mevsimsel olarak artmasının ve kredi getirişi/mevduat maliyeti makasının 30 baz puan genişlemesinin etkisiyle yüzde 17 yükseldi.”

“TÜRK TRAKTÖRDE NET KÂR VE FVAÖK GÜÇLÜ GELDİ”

M. Akif Daşıran/Yatırım Finansman Araştırma Müdürü

“Türk Traktör, üçüncü çeyrekte 59 milyon TL’lik beklentimizin ve 58 milyon TL’lik piyasa tahmininin üzerinde 62 milyon TL net kâr açıkladı. Açıklanan rakamın beklentimizden sapmasının başlıca nedeni, yüksek net finansal giderlere rağmen beklenenden daha iyi operasyonel performans olarak görünüyor. Geçtiğimiz yıla göre daha yüksek olan birim fiyatlara rağmen yurtiçi satış hacmindeki sert daralma sonucunda, yurtiçi satış gelirleri yıllık bazda yüzde 12 gerileyerek 585 milyon TL oldu. Satışların dağılımının daha iyi olması ve güçlü fiyat artışlarının yanında yatay kalan Euro bazlı birim hammadde maliyetleri sayesinde brüt kâr marjı yıllık bazda 3,2 puan artarak yüzde 23,4’e yükseldi. FVAÖK ise 111 milyon TL olarak gerçekleşerek beklentimiz olan 96 milyon TL’yi ve piyasa beklentisini olan 99 milyon TL’yi aştı.”

“TSKB’NİN YAKALADIĞI BÜYÜME OLUMLU”

Dr. Bülent Şengönül/İş Yatırım Araştırma Müdürü

“TSKB için 1,7 TL hedef fiyatla ‘al’ önerisi veriyoruz. TSKB üçüncü çeyrekte 118 milyon TL solo net kâr açıkladı. Eylül itibarıyla yüzde 18 öz sermaye kârlılığı elde eden bankanın yıllık bütçe hedefi yüzde 17-18 bandı idi. Bankanın bu çeyrekte muhtemel kredi riskleri için ilave 5 milyon TL karşılık ayırdığını belirtelim. Böylece karşılaşılabilecek kredi riskleri için bu yıl ayrılan toplam karşılık 15 milyon TL oldu. Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz gelirleri beklentimizden güçlü gerçekleşti. Burada elde edilen ilave gelirler, muhtemel kredi riskleri İçin ayrılan karşılıklarla dengelendi. Bu çeyrekte kredi büyümesinin canlanması, olumlu spred gelişimi ve güçlü aktif kalitesinin sürdürülmesi öne çıkan gelişmeler. Kredilerde güçlenen spredlerle yakalanan büyümeyi ve son çeyreğe olası yansımalarını olumlu buluyoruz.”

“YÜKSEK KUR, BAGFAŞ’M NET KÂRINI BASKILAYABİLİR”

İbrahim Bayraktar/ Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı

“2015 son çeyreğinde açılışı yapılan AN/ CAN fabrikasının henüz istenilen düzeyde üretime geçmemesi ve yurtiçinde CAN gübresine getirilen satış yasağından olumsuz etkilenen Bagfaş için 2016 yılı beklentilerin karşılanamadığı bir yıl oldu. 2016’ya yeni fabrikasına yönelik beklentilerle başlayan şirket, gübrede KDV indirimin katkısıyla ilk çeyrekte finansal görünümü pozitif performans göstermesine rağmen, ikinci ve üçüncü çeyrekte beklentilerin altında performans sergiledi. AN/CAN üretim tesisinin kurucusu TKIS şirketi ile tahkim sürecinin devam etmesi, yurtiçinde CAN gübre satış yasağı bulunması ve gübre fiyatlarında henüz toparlanma görülmemesi, son çeyrekte de Bagfaş için olumsuz izlenim oluşturuyor. Ayrıca son çeyrekte artış gösteren döviz kurlarının da döviz açık pozisyonu bulunan şirketin net kârını baskılayacağını öngörüyoruz.”

“BRİSA’DA 6,50 STOP LOSS OLARAK İZLENMELİ”

Soner Aydın/ Alnus Yatırım Yurt İçi Piyasalar Müdürü

“Bridgestone Corporation ile Sabancı Holding’in ortak kuruluşu olan Brisa’nın İzmit’te bulunan fabrikasına ek olarak Aksaray’daki yeni üretim tesisini hayata geçirmesiyle üretim kapasitesinin yüzde 30 artacağı öngörülüyor. Şirketin yurtiçinde yatırımlarını istikrarlı bir şekilde sürdürmesi, Lassa markası ile ilgili yatırımlarına devam ediyor oluşu ve yeni üretim tesisiyle birlikte üretim kapasitesinin artacak olması, Brisa hissesini uzun vadeli değerlendirmede ön plana çıkarıyor. 2016 yılının üçüncü çeyrek sonuçlarının etkisiyle aşağı yönlü olumsuz bir görünüm sergileyen hissede, teknik olarak 6,50 kritik destek seviyesinin stop loss seviyesi olarak izlenmesi gerektiğini öngörüyoruz. 7,00 direnci üzerindeki yukarı yönlü hareketlerde 7,40 bir sonraki direnç seviyesi olarak takip edilebilir.”

“AHE’NİN F/K ORANI YATIRIM İÇİN CAZİP”

Hakan Aygün/Ak yatırım Araştırma Müdürü

“Anadolu Hayat Emeklilik (AHE) için 12 aylık hedef fiyatımızı 7,35 TL olarak öngörüyoruz. Hedef fiyatımız yüzde 48 büyüme potansiyeline işaret ediyor. Şirket büyüyen bireysel emeklilik sisteminden faydalanmaya devam ediyor. Yönettiği fon büyüklüğü yıllık bazda yüzde 26,5 artışla 10,2 milyar TL’ye ulaşan Anadolu Hayat’ın pazar payı ise yüzde 18,7 seviyesinde. Beklentimiz otomatik katılım sisteminin de devreye girmesinin sektöre yeni bir ivme kazandıracağı yönünde. Buna ek olarak hayat sigortası, şirket gelirlerine düzenli destek sağlamaya devam ediyor. Hisse bu yılın başından bu yana BİST-100’ün yüzde 20 altında performans gösterdi. Oldukça hızlı büyüyen ve 2017 yılı tahmini öz kaynak kârlılığı yüzde 22,5 olan AHE için, 10,4x olan mevcut F/K oranının yatırım için cazip olduğunu düşünüyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ