DOLAR
18,4387
EURO
17,8310
ALTIN
972,61
BIST
3.281,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
27°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C
Cuma Az Bulutlu
25°C

Borsacıların gözü çimento hisselerinde

Büyük yatırımlar ve inşaat sektöründeki gelişmeler en çok çimento sektörüne yaradı. Sektörün yüzde 3-4 büyümesi bekleniyor. Bazı çimento hisselerinde analistlerin beklentileri yüzde 18 yükseliş yönünde…

Borsacıların gözü çimento hisselerinde
28.03.2017 02:09
A+
A-

Hisse senetleri borsada işlem gören çi­mento sektörü şirketleri 2016 yılı başında düşük girdi fiyatları ile üretime başladılar ama yıl genelinde petrokok fiyatlarındaki yaklaşık üç kat artış ile seneyi tamamladı­lar. Analistler gerek mevsimsel özellikler gerekse mevcut projeler ve altyapı yatı­rımlarının etkisi ile sektörün cazip bir dö­neme girdiğine dikkat çekiyor. Bu kap­samda hisse bazında analizler yaparak po­zisyon alınabileceğini belirten borsacılar yükselme potansiyeli orta ve uzun vadede yüzde 18’lere kadar çıkabilecek hisseler olduğunu hatırlatıyor.

 

“HİSSELER CAZİP BİR DÖNEME GİRDİ”

AHL Forex Araştırma Müdürü Tonguç Erbaş, çimento şirketlerinin 2016 yılsonu bilançolarında bir ikisi dışında yüzde 10- 15 oranında azalış, bazılarında ise kardan zarara geçiş görüldüğüne dikkat çekiyor. Devam eden kentsel dönüşüm, büyük alt­yapı, üçüncü havaalanı ve otoyol projele­rine ek olarak konut sektöründe satışları teşvik edici önlemlerin son üç ay içerisin­de alınması ile bu yılın ilk çeyreğinde sektörde hareketlenme görülebileceğini söy­lüyor. Bununla birlikte Çanakkale 1915 köprüsü. Doğu ve Güneydoğuda şehir ve altyapı projelerinin teşvik edilmesinin yıl içerisinde çimento talebini arttırabileceğini düşünüyor. 2016 yılında 77 milyon ton üretim ve 2.8 milyar dolar ciro rakamı ile Avrupa lideri olan Türkiye çimento sektörü için bu yıl içerisinde girdi maliyet­lerinde azalış, yurtiçi talepteki artış ve ih­racat partnerlerindeki siyasi ve ekonomik görünümün daha olumlu olacağı beklen­tisi ile yüzde 2.6 büyüme öngörüyor.

Mevsimsel olarak çimento hisselerinin cazip bir döneme girdiğini belirten Erbaş sektör hisselerini yakından takip edilme­sini öneriyor. Adana Çimcnto’da yüzde 15, Adana B’de yüzde 9, Adana C’de yüz­de 10, Afyon Çimento’da yüzde 16, Akçansa’da yüzde 14, Aslan Çimenlo’da yüz­de 8, Bastaş Başkentte yüzde 6, Batıçim’de yüzde 6, Batısöke’de yüzde 4, Bo­lu Çimcnto’da yüzde 10, Bursa Çimen­toda yüzde 15, Çimentaş’ta yüzde 6, Çimsa’da yüzde 5, Göltaş Çimento da yüzde 6, Konya Çimento’da yüzde 6, Mardin Çimento’da yüzde 10, Nuh Çimento’da yüz­de 3 ve Ünye Çimcnto’da yüzde 6 yüksel­me potansiyeli bekliyor.

 

“YATIRIMLAR OLUMLU ETKİLEYECEK”

Konut stokunda yaşanan artışla birlikte hane halkı harcamalarının zayıflaması­nın 2017 yılında konut talebini sınırlaya­bileceğini belirten Işık FX Başaııalisti Gizmen Nalbantlı ise ancak devam eden altyapı projeleri ve konut sektörü teşvik­lerinin. inşaat ve çimento sektörüne kat­kı sağlayacağını düşünüyor. 2017 yılında Marmara Bölgesinin odak noktası olma­yı sürdüreceğini, devam eden Kuzey Marmara Otoyolu ve yıllık 1 milyon tona yakın çimento kullanımı olan üçüncü ha­vaalanı projesi ile Mart 2017’de başlaya­cak Çanakkale Köprüsü ve otoyollarının beş yıl boyunca 100 bin ton çimento kullanılması bekliyor.

Ayrıca açıklanan yatırım paketlerinin de doğu bölgelerde talep artışı göstere­ceğini hatırlatarak “67 bin konut, 15 hastane, 80 fabrika, üç stadyum ve oto­yol inşaatlarıyla yıllık 1 milyon ton ek çi­mento talebi yaratacağını düşünüyorum. Ancak enerji mâliyelerindeki artış karlı­lık üzerinde risk oluşturabilir. Petrokok fiyatlarının 35 dolardan 85 dolara çık­ması ve enerji maliyetlerindeki artış sek­törün karlılığında geri çekilmeye neden olabilir. Ayrıca son yıllarda klinker ka­pasitesinde artışlar yaşanırken kapasite kullanımının düşmesi dikkat çekiyor. Yakın gelecekte kapasite fazlalığından doğan endişelerin devam edebilir” di­yor.

Nalbantlı, yatırımların sektörü olumlu etkileyeceğini dile getirerek tasarruf sa­hiplerine seçici olmak kaydı ile çimento hisselerini yakından takip etmesini öne­riyor. Bu kapsamda özellikle Bolu Çi­mento, Ünye Çimento, Çimsa ve Adana Çimento hisselerini öneriyor.

 

“Bolu Çimento’da kârlılık devam eder’

Bolu Çimento: İstanbul’daki altyapı projeleri sebebiyle oluşan güçlü talep, Marmara Bölgesinde olan çimento şirketlerinin iyi performans göstermesini sağlıyor. Bolu Çimento’nun, İstanbul’a yakınlığı sebebiyle güçlü talepten faydalanmasını ve yüksek karlılığını devam ettirmesini bekliyoruz.

Ankara’da 2015 yılının ikinci yarısında devreye alınan yeni döner fırını ile bölgedeki pazar payını artıran şirket, Bolu’daki kapasitesinin tamamını Marmara ve Karadeniz için kullanacak. İç Anadolu için ise Ankara’yı kullanacak olan Bolu Çimento nakliye giderlerden tasarruf edecek.

Şirketin en büyük dezavantajı ise iç talebe bağımlı olması. İhracat tarafı sınırlı olan Bolu Çimento’nun, planlanan altyapı projelerinde yaşanabilecek olası erteleme veya iptallerden olumsuz etkilenmesi beklenebilir. Diğer bir risk unsurunun ise enerji maliyetlerindeki olası artışlar olduğunu söyleyebiliriz. Bolu Çimento hisselerinde yüzde 18 yükseliş potansiyeli ile 7 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

 

Ünye Çimento: 2016 genelinde iyi performans gösteren şirket yılı satış ve kar artışı ile kapatmayı başardı. Gürcistan pazarın da daha aktif hale gelmesi ile ihracat artışı gözlenirken, 2016 yılında ihracat gelirlerindeki yükseliş yüzde 48 oldu. Petrokok fiyatlarındaki yükseliş nedeni ile 2017 yılında marjlarda zayıflama görme ihtimali yüksek ancak son rakamlara göre güçlü marjlar ile hisseyi beğeniyoruz.

Döner fırın yanma verimliliğini artırmak için yatırım yapan şirket, fırını 2017 yılında devreye alacak. Düzenli olarak temettü ödeyen Ünye Çimento bu yönüyle tercih sebebi olmaya devam edebilir. İhaleye çıkan Rize-Artvin Havalimanı Projesi’nin de artan çimento talebi ile şirkete olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Ünye Çimento hisselerinde yüzde 9 yükseliş potansiyeli ile 4.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Gizmen NALBANTLI / Işık FX Başanalisti

 

“Üretimde yüzde 3-4 artış bekliyoruz”

Türk çimento sektörü son 10 yılda üretimini yüzde 50 artırarak Avrupa lideri oldu. Sektör dünya çimento üretiminde de ilk beşte yer alıyor. Önümüzdeki 10 yılda dünyanın en büyük üçüncü üreticisi olmayı hedefliyoruz. Sektör köklü olduğu kadar gelecek de vaat eden bir yapıda. Altyapı, yol, köprü, konut projeleriyle Türkiye’nin geleceğini inşa ediyoruz. Sektör 2016 yılında 77 milyon ton üretimle yaklaşık 2.8 milyar dolar ciro elde etti. Maliyet düşürücü modernizasyon yatırımları ile Avrupa Birliği normlarına uygun üretim yapan sektörün 2016 ihracat geliri ise 500 milyon dolara ulaştı. 2017 yılında ise yüzde 3-4 arasında bir büyüme ile 80 milyon ton civarında üretim öngörüyoruz. Yaklaşık 7 milyon konutun 2023 yılına kadar tekrar inşa edilmesinin gündemde. Bu projelerde ciddi miktarlarda çimento talebi olacaktır. Sektör bugün, tamamen yerli hammadde kullanarak ülke ihtiyacının tamamını karşılayabiliyor. Üstüne ihracat da yapıyor. Cari açık yaratmıyor, aksine ihracatla açığı kapatıyor.

Tufan ÜNAL / ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı

 

Borsada ilk çeyrekte hangi sektörler kazandırdı

 

“Lokomotif sektör gayrimenkul”

GYODER olarak “Gayrimenkul, Türkiye’nin lokomotif sektörüdür ve desteklen­melidir” görüşünü kabul ettirdik ve buna yönelik uygulamalara imza attık.

Sektör, yakın dönemde ülke olarak yaşanan ekonomik, siyasi ve toplumsal olumsuzluklara rağmen yine de büyümesini sürdürüyor. Toplam 1 milyon 341 bin 453 adet konut satışı ile 2015 rakamlarının aşılması, 2016 yılı için önemli bir gelişme oldu. Faizlerde anormal bir artış söz konusu olmazsa 2017’de de konut satış adetinin 2016 rakamlarına ulaşacağını öngörüyoruz. Sektör hep Türkiye’nin üzerinde bir büyüme kaydetti. Bu yıl da ekonominin genelinin üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Biz gayrimenkul sektörünü yalnızca konut yapıp satmak olarak görmüyoruz. Sağlıklı ve kalıcı bir
büyüme için daha kapsamlı ve planlı çalışmalara ve ürün çeşitlendirmesine gitmemiz gerekiyor.

Havaalanları, köprüler, hastaneler, yurtlar, öğrenci ve yaşlı evleri, lojistik merkezleri, ofisler, sağlık turizmine hizmet eden yapılar da aslında birer gayrimenkul yatırımı. Gayrimenkulde çeşitlendirmeyi bir an önce hayata geçirmeliyiz. Satışta sürdürülebilirlik için talepleri iyi analiz etmeli, hatta bölgelere göre değerlendirmeler yapmalıyız. Sermaye Piyasasında sektör için yeni bir finansal kaynak olarak gayrimenkul sertifikası, gayrimenkul yatırım fonları ve altyapı GYO’lannı daha etkin bir şekilde değerlendirmeli, sektörün ihtiyaç duyduğu yabancı fonların Türkiye’ye gelmesinin yolunu açmalıyız.

Aziz TORUN / GYODER Başkanı

 

“Bursa Çimento’nun performansı iyi”

Bursa Çimento: Bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 14 oranında artırdı. Brüt kar rakamı yüzde 31 civarında yükselerek 168 milyon TL olarak gerçekleşti. Bursa Çimento geçtiğimiz yıl sektörde en iyi performans gerçekleştiren finansal tablolara sahip firmalardan. Ana ortaklık payları da yaklaşık yüzde 50 artış göstererek net dönem karını 74 milyon TL olarak açıkladı. Sektördeki genel maliyet artışı ve hisse senetlerindeki aşağı yönlü harekete paralel geri çekilen şirket hisselerinde yılsonu için yüzde 15 yükseliş potansiyeli ile 6.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Adana Çimento: 2016’da bir önceki yıla göre kıyasladığımızda satışlarının yaklaşık yüzde 10 azaldığını görüyoruz. Özellikle, yurtiçi pazarda yaşanan rekabet etkisi ve ihracat bölgelerinde jeopolitik riskler satış rakamının gerilemesine neden oluyor. Ayrıca stoklarda yaşanan artış çimento fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Satışlarda yaşanan azalış da brüt kar rakamında yüzde 16 gerilemeye neden oldu. Satışlardaki azalışın aynı oranda ana ortaklık payları net dönem karına da yansıması ile net kan 70.709 milyon TL olarak açıklandı. Şirket bu yıl 5 Temmuz ve
5 Aralık tarihlerinde kar payı dağıtımını nakit ve iki taksit şeklinde gerçekleştirecek. Şirket hisselerinde sektördeki daha olumlu beklentimiz ile bu yıl için yüzde 15 yükseliş potansiyeli ile 7.65 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Akçansa: Türkiye’nin en büyük çimento üreticisi olan Akçansa 2016 yılında bir önceki yılın eş dönemine göre satışların maliyetinin satışlara oranında marjinal bir değişiklik göstermedi. Giderlerde yaşanan artış sonrasında esas faaliyet kan yüzde 7.6 azalış ile 324 milyon TL olarak açıklandı. İlgili dönemde şirketin ana ortaklık paylan net dönem kan 286 milyon TL olarak gerçekleşti. Yurtiçinde lider yapı malzemeleri şirketi olan Akçansa, sektörde yenilikçi ve rekabetçi yaklaşımı, güçlü sermaye yapısı ile ön plana çıkıyor. Teknik olarak geçtiğimiz yıl Aralık ayı başından itibaren yukarı yönlü hareketin sektörün yılsonu bilançoları ile birlikte düzeltme hareketi ile gerilediği görülüyor. 12 aylık dönemde yüzde 14 yükseliş potansiyeli ile 15.40 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Yücel Tonguç ERBAŞ / AHL Forex Araştırma Müdürü

İdil Taraklı / Para

 

Borsada döviz açık pozisyonu gerileyen şirketlere dikkat!

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.