Akıllı Gündem

BORSA-Küresel piyasalar ticaret savaşları etkisiyle ekside seyrederken, BIST’te yatay açılış bekleniyor

BORSA-Küresel piyasalar ticaret savaşları etkisiyle ekside seyrederken, BIST’te yatay açılış bekleniyor

İSTANBUL, 26 Mart (Reuters) – Küresel hisse piyasalarında ABD ile Çin arasında ticaret savaşı çıkacağı kaygıları riskten kaçış baskısı yaratırken, geçen hafta 4 seviyesini aşan dolar/TL’nin gerilemesinden endeksin destek bularak yatay açılması bekleniyor.

Piyasalar bugün Varna’da yapılacak olan Türkiye-AB görüşmeleri ve Perşembe açıklanacak olan GSYH verisi izlenecek.

BIST-30 endeksinin en yakın vadeli işlemleri yüzde 0.3 artıda seyrediyor.

BIST-100 endeksi .XU100 Cuma gününü yüzde 0.4 kayıpla 116,603 puandan kapatırken, geçen haftanın tamamında yüzde 0.5 geriledi.

Oyak Yatırım tarafından yayımlanan değerlendirmede, TL’nin gelişen ülke para birimlerinden daha kötü performans göstermesinin hisse senetleri piyasasında baskı yarattığı ifade edilerek, “BIST’in Türkiye-AB zirvesinden beklenen yapıcı açıklamalar ve 27 Mart’ta açıklanacak olan kapsamlı sanayi teşvik paketinden ve Perşembe açıklanacak GSYH verisinden destek bulacağını tahmin ediyoruz” denildi.

ABD’nin Çin’e gümrük vergisi getirmesi kararının risk iştahını bozmasıyla geçen hafta illikit piyasada 4.00’ü aşan ancak sonrasında gevşeyen dolar/TL, bu sabah 3.97 seviyesinin altında hareket ediyor.

Şirket haberlerine bakıldığında Aselsan ASELS.IS Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) 264.2 milyon lira tutarında sipariş aldı.

Aksa Akrilik AKSA.IS bu yıl en az yüzde 8 artışla 820-875 milyon dolar satış geliri elde etmeyi hedefliyor.

Şirket Cuma akşamı KAP’a açıkladığı yıl sonu beklentilerine göre bu yıl yüzde 15 ile yüzde 17 arasında faiz, amortisman, vergi öncesi kâr (FAVÖK) marjı ve 130 ile 140 milyon dolar arasında yatırım harcaması yapacağını tahmin ediyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ