Akıllı Gündem

BİST-100’de ilk altı ayda öne çıkan sektörler ve şirketler

2017 ilk yarı bilançoları sonrası hangi sektörler ve şirketler öne çıktı. Uzmanlar hangi BİST-100 endeksindeki hangi şirketlere dikkat çekiyor. İşte ilk altı ay sonrası borsada dikkat çeken sektörler ve şirketler.

BİST-100’de ilk altı ayda öne çıkan sektörler ve şirketler

2017 ilk yarı bilançoları tamamlandı ve sanayi şirketleri beklentilerin üzerinde ciro ve kârlara ulaştı. Bu dönemde ihracatçı şirketlerin öne çıktığını belirten uzmanlar, teşriklerin ve vergi düzenlemelerinin de bu sonuçlarda etkili olduğunu söylüyor, ilk yarıda otomotiv, cam, havacılık, telekom, gıda ve petrokimya öne çıkarken, ikinci yarıda bu ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarına ilişkin endişelerin yükselmesi ve İspanya’daki terör olaylan önce­ki hafta BIST- 100’ü de etkilemiş ve en­deks 106.825’e kadar gerilemişti. Ge­çen haftaya ise 108.615’ten başlayan BİST-100, 25 Ağustos ta 109.755 ile ye­ni zirve kapanışını gerçekleştirdi.

 

BİLANÇOLARDA DURUM

Borsadaki yukarı yönlü eğilimde, geçen halta itibarıyla tamamlanan 2017 yılı ikinci çeyrek bilançolarının da et­kili olduğu göze çarpıyor. İkinci çey­rekte ve ilk yanda sanayi şirketlerinin kârlarının güçlü, ciro ve satış hacim­lerinin olumlu geldiği görülürken, ban­kalar da beklentiler dâhilinde denge­li kârlar açıkladı. Uzmanlar, Avrupa ekonomisindeki toparlanmanın etki­siyle ihracatçı şirketlerin olumlu so­nuçlarla öne çıktığını belirtiyor. Havacılık, cam. otomotivdeki yıllık büyü­menin kârlılık ve operasyonel bazda daha güçlü olduğu, çimentonun kâr­lılıkta zayıf kaldığı ifade ediliyor.

 

ÜÇ RASYOYA GÖRE 37 ŞİRKET

İlk yarıyıla ilişkin görüşler böyley­ken, sonuçları analiz etmek için bir tablo hazırladık. Tabloda finans sek­törünü, yatırım ortaklıklarını ve GYO’ları liste dışı bıraktık. 2016 ve 2017 ilk yarıyılda sanayi şirketleri bi­lançolarında satış geliri, net esas faali­yet kârı ve net kâr rakamlarını dikka­te aldık. 2017 ilk yarıda 100 milyon TL’nin altında satış geliri olan şirket­lerle, esas faaliyet zararı ve net zarar açıklayan şirketleri çalışmaya dâhil et­medik. Her üç rasyoda, ilgili kriterler sonucu eleme yaparak toplamda 37 sanayi şirketine ulaştık. Bu bilançola­rı da değişimlerine göre sıraladık ve her üç kriterde en iyi bilançolara ulaştık. Tablomuzda bu şirket hisselerini görebilirsiniz. Ulusoy Elektrik, Kardemir, Isdemir, Asil Çelik, Tüpraş, Erdemir, Anel Elektrik, Yataş ve Sasa Pol­yester her üç kriterde de yer alan şir­ketler oldu.

BEKLENTİLERİ GEÇTİ

Gedik Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Onurcan Bal, banka kârla­rının Kredi Garanti Fonunun (KGF) etkisiyle 2016 ya göre güçlü gelmeye ve artış göstermeye devam ettiğini söy­lüyor. Onurcan Bal, sanayi şirketlerinin hem 2016’nın hem beklentilerin ol­dukça üzerinde kâr açıkladıklannı belirtiyor. Bal, şu bilgileri aktarıyor: “İkin­ci çeyrekte bankaların toplam net kârı 2016 ikinci çeyreğe göre yüzde 9 ar­tışla 7.25 milyar TL’ye. toplam net fa­iz gelirleri yüzde 28 artışla 15.7 milyar TL’ye, faaliyet karlan yüzde 10 artışla 8,7 milyar TL’ye ulaştı. Bu dönemde sanayi şirketlerinin satış gelirleri yüz­de 29 artışla 138,3 milyar TL’ye, faali­yet kârları yüzde 62 artışla 16 milyar TL’ye, net kârları yüzde 61 artışla 11.3 milyar TL’ye çıktı.”

Onurcan Bal, bu dönemde özel­likle Ege Endüstri. THY, Tofaş, Ford Otosan, Vestel Elektronik, Arçelik, Coca Cola, Çemtaş, Trakya Cam, Enka Enerji, İzmir Demir Çelik. T. Şişccam, Soda Sanayi, Otokar ve Tüpraş’ın güç­lü sonuçlarla bir adım öne çıktığını kaydediyor. Bu şirketlerin satış gelir­lerinde ihracatın ağırlıklı olduğunu, dolar ve Euro’nun TL karşısında 2016 ikinci çeyreğe göre yaklaşık yüzde 20 değer kazanmasının da bu şirketleri olumlu etkilediğini belirtiyor.

 

HANGİ SEKTÖRLER?

Reel Kapital Araştırma Müdür Yar­dımcısı Enver Erkan, referandum belirsizliğinin bitmesinden sonra tüketi­ci güveninin ve iç talebin arttığını di­le getiriyor. Bunda sektörel teşvik ve tedbirler ile vergi düzenlemelerinin et­kisi olduğunu söyleyen Erkan. makroekonomik tedbirlerin de büyümeyi desteklemesiyle ciro ve satış hacimle­rinde güçlü artış görüldüğünü ifade ediyor.

Enver Erkan, sektörel bazlı şu de­ğerlendirmede bulunuyor: “Havacılıkta 2016’nın kayıp yıl olması nede­niyle bu yıl trafik verilerinde çift ha­neli büyüme görüldü. Otomotivde, ar­tan dış talep ve yükselen Euro/dolar parkesi, ihracatının çoğu Avrupa’ya olan ve Euro geliri elde eden bu şir­ketlere pozitif katkı sağladı. Yoğun ve­ri kullanımı ve ortalama kullanıcı ba­şına gelirlerdeki artışla telekom. artan gıda enflasyonuyla gıdı, rafineri marj­larındaki iyileşmeyle petrokimya ve cam ikinci çeyrekte öne çıktı.”

 

İKİNCİ YARIYIL BEKLENTİLERİ

İlk yarıyılın güçlü sonuçlarla geri­de kalmasıyla dikkatler ikinci yarıya ilişkin öngörülere çevrildi. Sektörel eğilimlerin yılın kalanına da taşınma­sı beklenirken, makroekonomik gös­tergelerin ise risk teşkil edebileceği belirtiliyor. Özellikle sıkı para politika­sıyla artan fonlama maliyetlerinin ban­kaların mevduat maliyetlerini yukarı çekerek kârlılıkları baskılayabileceği­ne vurgu yapılıyor.

Üçüncü çeyrekte baz etkisiyle bi­lançolarda güçlü kârlılık bekleyen Alnus Yatırım Araştırma Uzmanı Vahap Taştan, son çeyrekte ise küresel finans piyasalarındaki ortamın gerginleşece­ği ve ekonomilerde büyümenin düşe­ceği tahminiyle daha zayıf sonuçlar ön­görüyor. Vahap Taştan, yılın kalanın­da bankalar arasında Halkbank. Akbank ve Garanti’nin, sanayide Tüpraş, Yataş. Trakya Cam. T. Şişecam. Tekfen. Çelebi Hava Servisi. Aselsan, Koç Holding, Turkcell, Tofaş, Türk Tele­kom, Net Turizm ve Alarko Holding’in iyi sonuçlarla öne çıkabileceğini kay­dediyor. Taştan, yatırımcılara, ‘Özel­likle FVAÖK yaratan hisseler seçilme­li. Faaliyet kâr marjı yüksek olsa da fi­nansman gideri nedeniyle net zarar ya­zan şirketlerde ise şimdilik izlemede kalınmak ’ önerisinde bulunuyor.

 

“TL cinsi varlıklara yatırım yapılmalı”

Mehmet Ali Kalfa / Piramit Menkul Kıymetler Portföy Yönetim Müdürü

İHRACATÇI ŞİRKETLER: Yükselen Euro/dolar paritesiyle ihracatı yüksek olan Arçelik, Tofaş ve Ford gibi ihracatçı şirketleri ikinci yarı için de beğeniyoruz. Maliyetlerin tüketicilere geçişkenliği nedeniyle Aygaz, Petkim ve Tüpraş gibi şirketler de favorilerimiz arasında bulunuyor.

RİSKLER BİRİKİYOR: BİST-100, pozitif atmosferde bankalardan kaynaklanabilecek yukarı hareketle 120.000’e kadar yükselme potansiyeli taşısa da riskler de birikmeye başladı. Yılın geri kalanı için yatırım yaparken seçici davranmak ve TL cinsi varlıklara yatırım yapmak avantajlı görünüyor.

VERGİLER ETKİLİ: İkinci bir KGF hazırlığını avantaj, küresel ekonomik yavaşlamayı Avrupa üzerinden Türkiye’yi de etkileyecek bir risk olarak görüyoruz. Yurtiçinde hükümetin mali politikalarla ekonomiyi desteklemesinin bütçede yarattığı baskıyı tüketim ürünlerine gelen vergilerle azaltmaya çalışması da borsa üzerinde risk oluşturuyor.

Ceren Oral/Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ