Akıllı Gündem

BORSA-BIST-100’de hafif pozitif açılış beklense de kur ve bankalar üzerindeki baskı yükselişi sınırlayabilir

BORSA-BIST-100’de hafif pozitif açılış beklense de kur ve bankalar üzerindeki baskı yükselişi sınırlayabilir

İSTANBUL, 10 Nisan (Reuters) – Yurtdışı piyasalardaki yükselişe paralel olarak BIST-100’de hafif pozitif açılış beklenirken, TL’deki değer kaybının yanısıra, bazı şirketlerin borç yapılandırmalarının bankalar üzerinde yarattığı endişelere bağlı yükseliş sınırlı kalabilir.

Dün gelişmekte olan ülkelerde ruble öncülüğünde gözlenen değer kaybı ile dolar/TL yeni tarihi zirvesini test ederken, kurdaki yükselişin de etkisiyle endekste satışlar artmış ve yüzde 1.38 düşmüştü.

İş Yatırım’ın notunda ABD vadelileri ve Asya borsalarındaki yükselişe paralel Borsa İstanbul’da hafif yukarı yönlü bir açılış beklendiği belirtilerek, “Ancak döviz kurunda ve banka hisselerinde devam eden satış baskısı nedeniyle borsadaki tepki alışının kalıcılığı konusunda şüphelerimiz var” denildi.

Notta, son dönemde yaşanan büyük boyutlu kredi yapılandırmalar ve aktif kalitesine yönelik endişeler nedeniyle en çok önerilenler listesindeki banka ağırlığının da yüzde 30’dan yüzde 25’e indirildiği kaydedildi.

Geçen aylarda Yıldız Holding’in borç yapılandırması için bankalarla görüştüğü haberinin ardından, hafta sonu kaynaklar Doğuş Holding’in de yapılandırma için bankalarla görüştüğünü belirtti.

Yurtdışı piyasalara bakıldığında, Asya borsaları ve ABD vadeli işlemleri Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in otomobil de dahil olmak üzere bazı ürünlere uygulanan ithalat vergisini düşürmeye söz vererek, ABD-Çin ticaret gerilimine ilişkin endişelerini yatıştırmasıyla yükselirken; güvenli liman varlığı yen değer kaybetti.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ