Akıllı Gündem

BORSA-Artan küresel ticaret savaşı endişelerinin yanı sıra kurdaki yükselişin de baskıladığı endekste satışlar %2’ye yaklaştı

BORSA-Artan küresel ticaret savaşı endişelerinin yanı sıra kurdaki yükselişin de baskıladığı endekste satışlar %2’ye yaklaştı

İSTANBUL, 28 Mart (Reuters) – Global piyasalarda artan ticaret savaşı endişeleriyle azalan risk iştahının yanı sıra, dolar/TL’nin de 4’ün üzerine çıkması endekste satışların artmasına neden olurken kayıp yüzde 2’ye yaklaştı.

BIST-100 .XU100 endeksi 113,858 puana kadar gerilemesinin ardından saat 1735’te yüzde 1.8 düşüşle 114,102 puandan hareket ediyor.

Teknoloji ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin daha sıkı denetimlere tabi olacağı endişelerinin küresel piyasalarda olumsuz havaya neden olmasıyla bugün psikolojik direnç olan 4 seviyesini aşan dolar/TL’de yükseliş, dolar endeksinin beş günün en yüksek seviyesini görmesi ardından devam etti. ABD ve Çin arasındaki ticaret geriliminin risk iştahını azaltması ve kendine özgü riskler nedeniyle dolar/TL Cuma günü Asya seansında illikit piyasada 4.0375 ile rekor seviyeyi görmüştü. Capital Menkul Değerler Araştırma Direktörü Belgin Maviş endeksteki düşüşte küresel ticaret savaşlarının artabileceğine dair kaygıların yanı sıra kurdaki yükselişin de etkisinin olduğunu belirterek endeksteki düşüşün nedenlerine dair şunları söyledi:

“Doların 4 lirayı göreceğini piyasa tahmin ediyordu ama 4’ün üzerinde kalacağını kimse tahmin etmiyordu. Yurtdışından gelen haber akışlarının yanı sıra ticaret savaşlarının artabileceğine dair kaygılar da hisse senedinde belirgin satışlar getiriyor. Ayrıca Mart ve Nisan ayları, şirketlerin temettü ve sermaye artırım ayları. Bunun da etkisi var”

Maviş, endekste önemli destek seviyesi olan 116,000 seviyesinin kırılması sonrasında, endeksin 114,000 seviyesinde tutunamaması durumunda, 113,500 ve 113,100 seviyelerinin kırılmamasının önemli olacağını kaydetti.

Endekste, ortaklardan Telia ve diğer ana hissedarların açıklanandan daha yüksek temettü üzerinde anlaştığı haberinin ardından Turkcell (IS:TCELL) hisseleri hareketli seyrederken, hisseler 1747’de yüzde 2.32 düşüşle hareket ediyor.

İşlem hacminde üst sıralarda yer alan Vestel Elektronik VESTL.IS hisseleri de yüzde 3.42 primle hareket ediyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ