Akıllı Gündem

booking.com’un Türkiye faaliyetleri mahkeme kararıyla durduruldu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından açılan dava sonrası dünyaca ünlü otel rezervasyon sitesi booking.com’un Türkiye faaliyetleri durduruldu.

booking.com’un Türkiye faaliyetleri mahkeme kararıyla durduruldu

Sağladığı indirimli rezervasyon imkanlarıyla bilinen ve Türkiye’de 13 bin turizm işletmesinin kayıtlı olduğu booking.com’un faaliyetleri, mahkeme tarafından durduruldu. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) tarafından haksız rekabet iddiasıyla açılan davada, mahkeme booking.com’un faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Bu karar sonrası yerli turistin booking.com üzerinden rezervasyon yapmaları engellendi. Yurtdışından turistlerin rezervasyon işlemleri ise devam ediyor. İşte booking.com kararının detayları.

Hürriyet Gazetesi’nin paylaştığı habere göre Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından
birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi. Her gün 1.200.000 ve üzerinde geceleme rezervasyonu yapılan Booking.com’a İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile dava açılmıştı.

Açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılıkedilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi TeknolojileriKurumu’na yazı yazılmasına karar verildi. Booking.com’a BTK tarafından uygulanacak erişim engelinin, Mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulanması bekleniyor. Hürriyet Gazetesi’nin paylaştığı Booking.com’un faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik mahkeme kararı görseline haberin devamından ulaşabilirsiniz.

BOOKING.COM’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Booking.com karara karşı olduğunu ve temyize götüreceğini belirtti.

Açıklamada, “Bir elektronik ticaret ve teknoloji şirketi olarak, Türk müşterilerin tüm dünyadan konaklama karşılaştırma ve rezervasyonları yapmalarını şeffaf ve kolay bir platformda sunarak pazarda sağlıklı bir rekabetin oluşmasına katkıda bulunuyoruz” denildi.

Ayrıca, Booking.com’un 13.000 Türk işletmesinin müşterilerine konaklama hizmeti sunmasına yardımcı olunduğu da belirtildi.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ