Akıllı Gündem

BONO&FX-Trump’ın füze tweet’inin yarattığı sert satış baskısı ardından dolar/TL güne tarihi zirvenin hemen altında başladı; jeopolitik gelişmeler, iç siyaset izleniyor

BONO&FX-Trump’ın füze tweet’inin yarattığı sert satış baskısı ardından dolar/TL güne tarihi zirvenin hemen altında başladı; jeopolitik gelişmeler, iç siyaset izleniyor

ANKARA, 12 Nisan (Reuters) – ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’yi füze ile vuracağını ima eden dünkü açıklamasının ardından sert yükselişle tarihi zirvesini gören, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları ardından gevşeyen dolar/TL güne 4.15 civarında, tarihi zirve seviyesinin hemen altında başladı.

TL dün dolar karşısında bir ara yüzde 2 değer kaybederken euro ve sepet karşısında da tarihi düşük seviyeleri görmüş, kurdaki yükselişle birlikte tahvil faizleri de yükselmişti.

ABD Başkanı Trump, Twitter’daki dünkü mesajında hafta sonunda Suriye’de kimyasal olduğu düşünülen saldırıya ABD’nin vereceği tepki hakkında Rusya’yı uyararak füzelerin “geliyor olacağını” belirtti. Trump bir sonraki mesajında ise ülkesinin Rusya’nın ekonomisine destek vermesini teklif etti ve “silah yarışı” olarak nitelediği durumun sona ermesini istedi. yandan Başbakan Yıldırım dün yaptığı açıklamada kurdaki hareketin konjonktürel gelişmelerden kaynaklandığını, faiz ve kurda geçici dalgalanmalar olduğunu etkilerinin de hem geçici hem sınırlı olacağını söyleyerek, “Kur konusunda tedbirler tabi ki alınacak, para politikasından TCMB sorumlu, TCMB gündemine hakimdir, gerektiği zaman gerekli tedbirleri almıştır, bundan sonra da alır” dedi. Tayyip Erdoğan ise “Ekonomimize saldıranlara sesleniyorum, başaramayacaksınız; daha önceki oyunlarda nasıl başaramadıysanız şimdi de başaramayacaksınız” dedi. güne 4.1150/4.1169 seviyesinde başlayan ve gün içinde 4.1944’e kadar yükselen dolar/TL TRYTOM=D3 , açıklamaların ardından 4.14 seviyelere geriledi.

Hem Trump’ın ilk açıklamasının etkisini yavaş yavaş azaltan farklı açıklamaların gelmesi hem de Yıldırım’ın açıklamaları piyasada bir miktar toparlamaya yol açtı.

Dolar/TL bu sabah güne 0912’de 4.1555/4.1560 seviyesinde tarihi zirvelerinin altında başladı.

Dün 4.6920 ile tarihi seviyesini test eden sepet bazında TL bu sabah aynı saatte güne 4.6422/4.6467 seviyesinden başlarken 5.1941 ile tarihi zirveyi gören euro/TL ise aynı saatte 5.1342/5.1397 seviyesinde bulunuyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Jeopolitik risklerin çok ciddi arttığı bir dönemden geçiyoruz. Yanlış bir hareketle başlayan bir süreci Suriye’de ABD ile Rusya ve İran arasında askeri karşılaşmaya götürebilecek bir dönem. Dolayısıyla piyasa hareketleri de buna göre çok yüksek” dedi ve ekledi:

“Henüz riskler tam olarak ortadan kalkmış değil. Ancak bir miktar iyileşme de görüyoruz. Beyaz Saray’ın henüz saldırı kararı alınmadığı yönündeki açıklamaları önemli. Bunun yanında TL’deki değer kaybına siyasi nedenlerden dolayı önlem alınamayacağı endişesi de kayıpları daha çok artıran bir etken. Başbakan Yıldırım’ın açıklamaları bu riskleri azalttı ve etki piyasada net bir şekilde hissedildi. Ancak küresel riskten kaçış devam ederse TCMB’nin 25 Nisan’daki kararı öncesi TL’deki değer kaybının kuvvetlendiğini görebiliriz.”

Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında ruble ve TL en çok satış baskısına maruz kalıyor. Bankacılar lokallerin TL’de çok daha fazla değer kaybı olmayacağı beklentisinin kuvvetlenmesi halinde yeniden kuvvetli döviz satışı olabileceği belirtiyor. Bu kapsamda bugün açıklanacak geçen hafta yapılan döviz satışına ilişkin veri de takip edilecek.

FAİZLER SERT YÜKSELDİ

TL’deki değer kaybı ile birlikte tahvil bono piyasasında da verim eğrisi genelinde getirilerde yükseliş söz konusu.

Önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 13.12, valörde son işlemde yüzde 13.41 olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün yüzde 13.56’ya kadar yükseldikten sonra spot kapanışta yüzde 13.43, valörde son işlemde yüzde 13.26 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 14.44, valörde son işlemde yüzde 14.55 oldu. Dün ise spot kapanışta ortalama yüzde 14.56, valörde son işlemde yüzde 14.55 seviyesindeydi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ