Akıllı Gündem

BONO&FX-Küresel piyasalar olumsuz hava ve kendine özgü risklerle dolar/TL 4.0’ın üzerini gördü

BONO&FX-Küresel piyasalar olumsuz hava ve kendine özgü risklerle dolar/TL 4.0’ın üzerini gördü

İSTANBUL, 28 Mart (Reuters) – Teknoloji ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin daha sıkı denetimlere tabi olacağı endişeleri küresel piyasalarda olumsuz havaya neden olurken, kendine özgü riskler nedeniyle geçen hafta illikit piyasada tarihi zirveyi gören dolar/TL, bugün 4 seviyesini aştı.

ABD’nin Çin’den ithal edilen ürünlere gümrük vergisi getirmesinin küresel ticaret savaşlarını tetikleyeceği endişelerinin geçen hafta güvenli varlıklara talebi artırmasıyla Cuma günü Asya seansında Japon yatırımcıların yüksek faiz farkından yararlanmak üzere aldıkları Japon yeni/TL kısa pozisyonları kapatmaya yönelmesiyle dolar/TL 4.0375 ile rekor seviyeyi görmüştü. sabah saat 0849’da 3.9793/3.9800 seviyesinde olan dolar/TL, seans içinde gördüğü zirve olan 4.0006’ya kadar yükseldikten sonra saat 1047’de 3.9971/3.9980 seviyesinde.

Geçen hafta 4.5037 ile tarihi zirveyi gören sepet bazında TL aynı saatte 4.4753/4.4766, 4.9728 ile tarihi zirveyi gören euro/TL ise 4.9536/4.9551 seviyesinde bulunuyor.

Küresel riski iştahındaki azalma gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kaybına neden olurken, TL son dönemde em kötü performans gösteren EM para birimleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Bankacılar yüksek enflasyon, cari açık, yabancıların pozisyon azaltması, risk algısında görülen artış ve jeopolitik riskler gibi unsurların bir araya gelmesinin yabancı yatırımcının tahvil piyasasından çıkmasına ve faizlerde yükselişe neden olduğunu; yabancı yatırımcıların carry trade pozisyonlarını kapamalarının da TL’de değer kaybı ve son dönemde negatif ayrışmayı sürdürdüğünü belirtiyor.

Türkiye ekonomisinde geçen yılki aşırı ısınma sonucunda oluşan yüksek enflasyon ve cari açık gibi makro dengesizliklerin fon akışına duyarlı Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olmaya devam edeceğini belirten analistler, bu çerçevede Türkiye’nin en kırılgan EM ekonomileri arasında olmaya ve TL’nin değer kaybetmeye devam edeceğini belirtiyor. piyasasında da faizlerde yüksek seyir sürüyor. Gösterge 10 yıllık 8 Mart 2028 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.78, valörde son işlemde yüzde 12.77 seviyesindeydi. Bu sabah ise yüzde 12.83 seviyesinde.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 14.18, valörde son işlemde yüzde 14.21 seviyesindeydi. Bu sabah ise yüzde 14.33 seviyesinde bulunuyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ