Akıllı Gündem

BONO&FX-Dolar/TL tarihi zirveye yakın seyrediyor, cari açık verisi ve jeopolitik gelişmeler izlenecek

BONO&FX-Dolar/TL tarihi zirveye yakın seyrediyor, cari açık verisi ve jeopolitik gelişmeler izlenecek

İSTANBUL, 11 Nisan (Reuters) – Artan jeopolitik riskler, ABD yaptırımları sonrası Rus piyasalarında yaşanan sert kayıplar ve kendi iç riskleri nedeniyle dün TL dolar ve euro karşısında tarihi düşük seviyeleri görürken, kur bu sabah da zirveye yakın seyrediyor.

Piyasalar bugün yurtiçinde açıklanacak olan cari açık verisini, jeopolitik gelişmeleri ve Rusya piyasalarındaki hareketleri izleyecek.

Suriye’de kimyasal silah kullanımı iddialarına ABD’nin tepki vereceğini açıklamasının askeri hareketlilik yaratacağı öngörülerinin jeopolitik endişeleri tetiklemesi ve ABD yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında yaşanan sert kayıplara paralel ve kendi iç riskleri nedeniyle dolar/TL dün sert yükselişle 4.14’e yaklaşarak tarihi zirvesini yeniledi.

Küresel satış baskısının yanında iç siyaset, yüksek cari açık ve yüksek enflasyona ilişkin endişelerle Türkiye piyasaları satış baskısından daha da kuvvetli etkileniyor.

TL’nin dün dolar karşısındaki değer kaybı bir ara 1.7’ye yaklaşırken, Aralık başından bu yana en büyük günlük düşüş yaşandı.

Dün saat 1756’da 4.1081/4.1098 seviyesinde olan dolar/TL TRYTOM=D3 , bu sabah saat 0857’de 4.1150/4.1169 seviyesinde.

Dolar/TL’de 4.15 seviyesinin önemli olduğunu söyleyen bir bankacı, “Bu seviye aşılıp 4.15-4.20 bandına gelindiği takdirde kısa vadede TL çok fazla değer kaybına uğramış olacak. Dolayısıyla bu bant TL’de yeni pozisyon açılması için bazı yatırımcılara cazip gelebilir. Artık bu kadar kayıp varken, olası yeni kayıpların miktarının azaldığı düşüncesi oluşacak. Kur çok kısa sürede 3.85’ten neredeyse 4.15’e geldi. Bu seviyenin üzeri de görülebilir ama ne kadar daha yukarı çıkacak?” dedi.

Aynı bankacı, “Piyasa 25 Nisan toplantısı öncesinde belki TCMB faiz artırımına gider mi şeklinde test yapıyor da olabilir. Kurun bir bu kadar daha yükselmesi zor, TCMB devreye girmek zorunda kalabilir” dedi.

Lauressa Advisory’dan Nicholas Spiro dün Reuters’a verdiği görüşte, “Türk varlıkları dışsal ve hatta içsel şoklara karşı savunmasız olmaları nedeniyle çok göze batıyor. Bütün gözler şu anda ruble üzerindeyken, lira Türk para politikasında ortadan kalkmayan kredibilite eksikliği nedeniyle ağır bir bedel ödemeye devam ediyor. Artık ekonominin aşırı ısınması ve gelişmekte olan piyasalara yönelik ek endişeler var, bunlar da TL’nin sıkıntılarını artırıyor” demişti.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, ABD-Rusya gerginliği ve Suriye’deki gelişmeler piyasalarda son dönemde endişe yaratırken, yurtiçinde özellikle geçen hafta faizlerin düşürülmesi için konuşulan paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri, eleştirilerin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifa ettiği iddiası gibi unsurlar TL üzerinde baskı unsuru olmuştu.

Türkiye piyasalarına ilişkin makro endişeler ise yüksek büyümenin de tetiklediği yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın bir araya gelmesinden kaynaklanıyor.

Rublenin tetiklediği değer kaybı ile TL dün euro ve sepet karşısında da tarihi rekorları yeniledi.

Tarihi zirvesini dün 4.6262 ile test eden ve saat 1756’da 4.5912/4.5939 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah saat 0857’de 4.6053/4.6074 seviyesinde.

Dün 5.1180 ile tarihi zirvesi test eden ve aynı saatte 5.0736/5.0756 seviyesinde olan euro/TL ise bu sabah 5.0921/5.0948 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil bono piyasasında ise önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 13.12, valörde son işlemde yüzde 13.10 seviyesinde olan 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.12, valörde son işlemde yüzde 13.41 oldu.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise önceki gün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.40 seviyesindeydi. Dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.44, valörde son işlemde yüzde 14.55 oldu.

JEOPOLİTİK GELİŞMELER SATIŞLARI TETİKLİYOR, ÇİN HAFİFLETİYOR

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de bu hafta sonunda kimyasal olduğu düşünülen saldırıya hızlı ve güçlü bir tepki gösterme sözü verdi. Trump bu sözüyle, olası bir askeri müdahale önermiş gibi görünüyor.

Askeri komutanlar ve ulusal güvenlik danışmanları ile dün yaptığı toplantıda konuşan Trump, Pazartesi gecesi, “olmazsa çok kısa sürede” bir karar alacağını söyledi ve ABD’nin Suriye konusunda “çok sayıda askeri seçeneği” olduğunu da ekledi. hükümeti ve müttefiki Rusya, saldırıyla ilgileri olduğunu reddediyorlar.

Bu çerçevede Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Batılı ülkelerden gelebilecek olası bir askeri karşılığın önüne geçmek için kimyasal saldırı iddialarını incelemesi için uzmanlardan oluşan uluslararası bir heyeti ülkeye davet etti.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ise incelemelerde bulunmak üzere Duma’ya “kısa” süre içinde bir heyet göndereceğini açıkladı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ