Akıllı Gündem

BONO&FX-Dolar/TL bu sabah 3.97’nin altında, piyasada küresel risk iştahının seyri izlenecek

BONO&FX-Dolar/TL bu sabah 3.97’nin altında, piyasada küresel risk iştahının seyri izlenecek

İSTANBUL, 26 Mart (Reuters) – ABD’nin Çin’e gümrük vergisi getirmesi kararının risk iştahını bozmasıyla geçen hafta illikit piyasada 4.00’ü aşan ancak sonrasında gevşeyen dolar/TL, bu sabah 3.97 seviyesinin altında hareket ederken, piyasalarda küresel risk iştahının seyri izlenecek.

Geçen hafta 4.0375 ile zirveyi gören Cuma günü saat 1655’te 3.9611/3.9627 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 0916’da 3.9645/3.9660 seviyesinden işlem görüyor.

ABD’nin Çin’den ithal edilen ürünlere gümrük vergisi getirmesinin küresel ticaret savaşlarını tetikleyeceği endişeleri geçen hafta güvenli varlıklara talebi artırırken, analistler Cuma günü Asya saatlerinde Japon yatırımcıların yüksek faiz farkından yararlanmak üzere aldıkları Japon yeni/TL kısa pozisyonları kapatmaya yönelmesiyle kurda 4.0375 ile rekor seviyenin görülmesine neden olduğunu belirtmişti. iştahının terse dönmesi ise geçen hafta TL’yi gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla değer kaybeden para birimi yaptı.

ING Menkul Araştırma ve Strateji Bölüm Müdürü Pınar Uslu, geçen hafta ABD ile Çin arasındaki ticaret kaynaklı gerginliğin küresel risk algısını yükseltmesiyle yatırımcıların güvenilir liman olarak değerlendirdiği Japon yeni, altın ve ABD tahvillerine yöneldiğini, piyasaların risk göstergeleri arasında takip ettiği VIX endeksinin de Cuma günü yükselerek 25’e yaklaştığını söyledi.

Dolar/TL’de direnç olarak 4.00 seviyesinin önemine işaret eden Uslu, “Bu seviyenin aşılması halinde geçen hafta yaklaştığımız 4.04 seviyesi öne çıkabilir. Kurda destek olarak ise 3.9500 ve 3.9350 söylenebilir. Yılbaşından bu yana yaklaşık 110 baz puanlık yükseliş yaşanan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizinde ise yüzde 13 seviyesi kritik önem taşıyor” dedi.

Geçen hafta 4.5037 ile tarihi zirveyi gören, Cuma günü ise 4.4235/4.4249 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 4.4330/4.4349 seviyesinde.

Geçen hafta 4.9728 ile tarihi zirveyi gören, Cuma günü aynı saatte 4.8853/4.8875 seviyesinde olan euro/TL bu sabah 4.9023/4.9038 seviyesinde bulunuyor.

ABD ile Çin arasında ticaret savaşı endişeleri nedeniyle Asya borsaları bir günü daha satış baskısı altında geçiriyor. Dolar, devam eden küresel ticaret savaşı endişeleriyle yen karşısında 16 ayın dip seviyesini görürken, Tokyo’daki yolsuzluk skandalı da dolar/yen kuru üzerinde etkili oluyor.

Türkiye ekonomisinde geçen yılki aşırı ısınma sonucunda oluşan yüksek enflasyon ve cari açık gibi makro dengesizliklerin fon akışına duyarlı Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olmaya devam edeceğini belirten analistler, bu çerçevede Türkiye’nin en kırılgan EM ekonomileri arasında olmaya ve TL’nin değer kaybetmeye devam edeceğini belirtiyor.

Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinin hala düzelmediğini, ABD’de yeni dışişleri bakanının atanması ardından ilişkilerin nasıl şekilleneceğinin belirsiz olduğunu kaydeden analistler, her ne kadar eskisi kadar dile getirilmese de Halkbank eski yöneticisi Hakan Atilla davası ve bankaya gelebilecek olası cezaların da halen risk unsuru olarak canlılığını koruduğunu belirtiyor.

Enflasyondaki katılık, cari açıkta yükselişin sürmesi gibi unsurların yabancı yatırımcının tahvil piyasasından hızlı bir şekilde çıkmasına neden olması, Moody’s, Afrin operasyonu kaynaklı jeopolitik endişeler ve erken seçim riski TL’nin özellikle son dönemde benzer para birimlerinden negatif ayrışmasına neden olmuştu. piyasasında ise 10 yıllık gösterge olan 8 Mart 2028 itfalı tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 12.74, valörde son işlemde yüzde 12.72 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 12.74, valörde son işlemde yüzde 14.11 seviyesindeydi.

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken piyasalar bu hafta Perşembe günü açıklanacak olan dördüncü çeyrek ve 2017 yılı GSYH verisini izleyecek.

Öte yandan bugün Bulgaristan’da Türkiye-AB zirvesi yapılacak. Zirvede ağırlıklı olarak Türkiye-AB ilişkileri, göç ve mali yardımların yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunlar da ele alınacak.

Piyasalar bu hafta yurtdışında ise yarın Euro bölgesi güven endeksleri, ABD tüketici güveni, Çarşamba günü ise ABD dördüncü çeyrek GSYH büyüme verisini izleyecek.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ