Akıllı Gündem

BONO&FX-Dolar/TL 4 civarında dalgalı seyrini sürdürüyor, jeopolitik, siyasi ve küresel gelişmeler izleniyor

BONO&FX-Dolar/TL 4 civarında dalgalı seyrini sürdürüyor, jeopolitik, siyasi ve küresel gelişmeler izleniyor

(Bono verileri ve gelişmeler eklendi)

ANKARA, 5 Nisan (Reuters) – Son birkaç haftada önce sert yükseliş yaşayan ardından 4 civarında her iki yönlü sert dalgalanmaların devam ettiği dolar/TL’de jeopolitik, siyasi ve küresel gelişmeler izlenmeye devam ediyor.

Dün ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin endişelerin de etkisiyle 4.0271’i test ederek tarihi zirvesine yaklaşan dolar/TL daha sonra günü 4 civarında tamamlamıştı. Bankacılar dolar/TL’nin 4 seviyesinin altına düşüşünde ABD’nin ticaret savaşına ilişkin çözümü görüşmek istediğini ifade etmesinin küresel piyasalardaki risk iştahı artırmasını neden göstermişti.

Küresel gelişmeler kurun ana belirleyicisi olmayı sürdürürken dolar/TL jeopolitik ve iç siyasi gelişmelerden de etkileniyor.

Konunun hassasiyeti nedeniyle ismini vermek istemeyen üst düzey bir bankacı, “Son iki haftaya bakıldığında ekonomi ağırlıklı iç siyasette faizlerin düşürülmesi için bir paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri yer alıyor. Bugün de Merkez Bankası konuya dahil oldu. Bu sürecin nereye gittiğini anlamadığımız için bu yaşananlar piyasada bir endişe olarak kalıyor ve fiyatlamaları etkiliyor” dedi.

Hürriyet gazetesinde bugün yer alan bir haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ekonomi yönetimine yönelik eleştirilerini AKP’nin son MYK toplantısında da sürdürdüğü belirtildi.

Habere göre Erdoğan, “Yurtdışına gitmeden önce faizlerle ilgili bir toplantı yaptık. Düşürülmesinden bahsettik. Sonra ben yurt dışındayken, Merkez Bankası faiz artırdı. Bir de tek adamlık derler, bu nasıl tek adamlıksa, karar alıyoruz uygulamıyorlar. Benim arkamdan iş çevirdiler” dedi.

Haberde ayrıca Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifasını Başbakana ilettiği iddialarının da kulislerde konuşulmaya başlandığı da iddia edildi. Haberde Başbakan Yıldırım’ın devreye girerek bu girişimi önlediği de belirtildi.

TARİHİ REKOR TEST EDİLEBİLİR

İllikit piyasada rekor seviye olan 4.0375’i geçen hafta test eden dolar/TL TRYTOM=D3 dün akşam saatlerinde günü tamamladığı 3.9950’li seviyelerden bu sabah güne saat 0904’te 4.0120/4.0144 seviyesine yükselerek başladı.

Tarihi zirvesini geçen hafta 4.5037 ile gören sepet bazında TL aynı saatte 4.4677/4.4705, 4.9728 ile tarihi zirveyi gören euro/TL ise aynı saatte 4.9233/4.9271 seviyesinde bulunuyor.

Dışarıda küresel ticaret savaşı endişeleri içeride ise makroekonomik, jeopolitik ve siyasi gelişmelerin baskıladığı TL küresel riskten kaçış eğilimlerinde benzer para birimlerinden daha çok satış baskısı altında kalabiliyor.

Bankacılar TL’deki son dönemde görülen sert değer kayıplarını yüksek enflasyon, cari açık, yabancıların pozisyon azaltması, risk algısında görülen artış ve jeopolitik riskler gibi unsurların bir araya gelmesine bağlıyorlar. önümüzdeki günlerde takip edileceğini söylediği ana konular ise jeopolitik ve siyasi gelişmeler, ekonomik teşvik paketleri yer alıyor.

Son dönemde sert yükseliş eğiliminde olan tahvil faizlerinde hafta başındaki sakin seyrin ardından dün yeniden yükseliş yaşandı. Gösterge 10 yıllık tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz ve valörde son işlem yüzde 12.69 oldu.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışı ise ortalama yüzde 14.15 seviyesinden gerçekleşti.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ