Akıllı Gündem

BONO&FX-Artan jeopolitik endişeler rubledeki değer kaybı tarihi zirvesinin hemen altındaki dolar/TL’yi baskılıyor, Hazine ihalesi bekleniyor

BONO&FX-Artan jeopolitik endişeler rubledeki değer kaybı tarihi zirvesinin hemen altındaki dolar/TL’yi baskılıyor, Hazine ihalesi bekleniyor

ANKARA, 10 Nisan (Reuters) – Suriye’de kimyasal silah kullanımı iddialarına ABD’nin tepki vereceğini açıklaması askeri bir hareketlilik yaratacağı öngörüleriyle jeopolitik endişeleri tetiklerken, dün Rus rublesinin dolar karşısında yüzde 2 civarında değer kaybı da dolar/TL’yi baskılayan bir başka unsur oldu.

Küresel satış baskısının yanında iç siyaset, yüksek cari açık ve yüksek enflasyona ilişkin endişelerle Türkiye piyasaları daha satış baskısından daha da kuvvetli etkileniyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken bankacılar bugün gerçekleşecek Hazine’nin 10 yıllık gösterge tahvili yeniden ihracına gelecek talebin yakından izleneceğini belirtiyorlar. Öte yandan bugün TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bir sunum yapması bekleniyor.

Hazine bugün Mart ayı başından düne getirisi 150 baz puana yakın yükselen ve 8 Mart 2028 vadeli 10 yıllık gösterge tahvilin yeniden ihracını gerçekleştirecek.

Nisan ayında nispeten hafif bir borçlanma programı bulunan Hazine 3.8 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 3.7 milyar TL’si piyasadan toplam 4.2 milyar TL’lik iç borçlanma öngörüyor. Hazine bugünkü ihalenin ardından haftaya 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvili yeniden ihraç edecek.

Hazine’nin Mayıs ayında da bu aya benzer rakamlarda hafif bir borçlanma programı bulunurken Haziran ayında Hazine 14.3 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 13.3 milyar TL’si piyasadan toplam 15.7 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirecek.

Bir bankanın bono masası işlemcisi, “TL’de satışlar kuvvetli. ABD faizlerine bakınca Ocak ayındaki yüzde 2.40’lı seviyelerden bugünlerde yüzde 2.80’e yükselmiş durumda. TL cinsi sabit getirili varlıkların hepsinde sert satışlar görülüyor” dedi ve ekledi:

“Bugün ihalesi gerçekleştirilecek 10 yıllık gösterge tahvilde yüzde 13 üzeri bir fırsat olarak görülebilecek seviyeler ancak işlemlere baktığımızda alım yönlü böyle bir ilginin henüz başladığını göremiyoruz. İhalede talep olacaktır, aksi halde yeni bir satış baskısı yaşanabilir ancak yabancı talebi ne kadar kuvvetli olacak bu önemli ve yakından izlenecektir.”

Dolar/TL TRYTOM=D3 dün yaşanan sert yükselişin ardından test ettiği 4.0788 seviyesindeki tarihi zirvesinin hemen altında güne başladı. Kur bu sabah saat 0859’da 4.0600/4.0624 seviyesindeydi.

Tarihi zirvesini 4.5518 ile test eden sepet bazında TL aynı saatte 4.5284/4.5315, 5.0188 ile tarihi zirvesi test eden euro/TL ise aynı saatte 4.9968/5.0004 seviyesinde bulunuyor.

Dolar/TL’de 4 seviyesinin üzerinde kalındıkça yükseliş eğiliminin devam edebileceği, risk iştahında bozulma olduğunda TL gibi iç dinamikleri zayıf olan para birimlerinin daha olumsuz etkilendiği belirtiliyor.

Yurtdışında ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, ABD-Rusya gerginliği ve Suriye’deki gelişmeler piyasalarda endişe yaratırken, yurtiçinde iç siyasette faizlerin düşürülmesi için konuşulan paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri, eleştirilerin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifa ettiği iddiası gibi unsurlar TL üzerinde baskı yarattı. Türkiye piyasalarına ilişkin makro endişeler ise yüksek büyümenin de tetiklediği yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın bir araya gelmesinden kaynaklanıyor.

ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞINDA YUMUŞAMA PİYASALARI DESTEKLİYOR

Bankacılar günün piyasalarda risk iştahını artıran ve daha fazla satış baskını engelleyen en önemli gelişmesinin ise ABD Çin arasında ticaret savaşına dönmesinden endişe edilen süreçteki yumuşama olduğunu belirtiyorlar.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülke ekonomisini daha açık hale getirmeye ve otomobiller dahil olmak üzere ithal ürünlere uygulanan gümrük vergisini düşürmeye söz verdi.

Çin ve ABD arasında ticaret gerilimin arttığı bir ortamda Xi’nin açıklamaları uzlaşmacı olarak görülüyor. Xi’nin vaatlerinin çoğu daha önce açıklanan tedbirlerin tekrarı olsa da, bu açıklamalar ABD hisse senedi vadeli işlemlerinin, doların ve Asya borsalarının yükselmesini sağladı. GELİŞMELER ASKERİ HAREKETLİLİK ENDİŞESİ YARATIYOR

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de bu hafta sonunda kimyasal olduğu düşünülen saldırıya hızlı ve güçlü bir tepki gösterme sözü verdi. Trump bu sözüyle, olası bir askeri müdahale önermiş gibi görünüyor.

Askeri komutanlar ve ulusal güvenlik danışmanları ile dün yaptığı toplantıda konuşan Trump, Pazartesi gecesi, “olmazsa çok kısa sürede” bir karar alacağını söyledi ve ABD’nin Suriye konusunda “çok sayıda askeri seçeneği” olduğunu da ekledi. hükümeti ve müttefiki Rusya, saldırıyla ilgileri olduğunu reddediyorlar.

Tahvil bono piyasasında ise Cuma günü yüzde 13.32’ye kadar yükselen 10 yıllık gösterge tahvil getirisi dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.12, valörde son işlemde yüzde 13.10 seviyesinde.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.40 seviyesindeydi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ