Akıllı Gündem

Boeing gizemli bir uzay uçağı üretiyor

ABD’li havacılık şirketi Boeing, DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ile beraber uza uçağı üretecek

Boeing gizemli bir uzay uçağı üretiyor

Boeing, sivil havacılık uçaklarının yanında uzay çalışmalarıylada ön plana çıkıyor. Şirket üstelik bu çalışmalarını ABD hükümeti ile büyük gizlilik içinde yürütüyor. Boeing ABD Hava Kuvvetleri için çok gizli geliştirdiği X-37B uzay drone’u, yörüngede 2 yıl kaldıktan sonra geçen ay dünyaya döndü. Şirket şimdi de, DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ile beraber çalışarak daha az gizemli ancak deneysel olacak yeni bir uzay uçağı üretmeyi planlıyor.

Bu yeni uçak “Phantom Express” olarak adlandırılacak ve içerisinde roket yerine küçük uyduları taşımak için tasarlanacak. Bu uyduların uzayın sınırında uçaktan atıldıklarında, Dünya’ya düşmeden yörüngeye girmeleri planlanıyor.

Kargosunu bıraktıktan sonra uçak, herhangi bir uçak veya eski uzay mekiği gibi bir başka motorunu çalıştırarak Dünya’ya geri dönerek iniş yapacak ve bir sonraki uçuşuna hazırlanacak. Hatta Phantom Express’in, Space Shuttle (Uzay Mekiği) ana motorunun yeni bir sürümünü – Aeorjet Rocketdyne’dan AR-22 – kullanacağı da söyleniyor.

Yeni aracın üretimine hem DARPA hem de Beoing yatırım yapacak ve üretimin tamamlanması ile 10 gün içerisinde 10 uçuş yapacağı bir gösterimin olması planlanıyor…

Kaynak: Chip

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ