Akıllı Gündem

BMW’den Çinli Great Wall Motor ile ortaklık görüşmesi

BMW, Çin pazarında daha aktif olmak için sürpriz hamle! Alman otomobil devi, Çinli Great Wall Motor ile ortaklık kurmak için görüşmelere başladığı iddia edildi.

BMW’den Çinli Great Wall Motor ile ortaklık görüşmesi

BMW‘nin Çin’de pazar gücünü artırmak için yeni bir ortaklık arayışında olduğu ve görüşmelere başladığı iddia edildi. Çinli kaynaklardan gelen iddia ve Reuters’ın paylaştığı habere göre, Alman otomobil devi, Çin pazarında ortaklık için Great Wall Motor ile görüşmeler yürütüyor.

İddialardaki ortaklığın gerçekleşmesi durumunda BMW, dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de ikinci konuma yükselebilir. BMW’nin hali hazırda yerel otomobil üreticisi Brilliance China Automotive Holdings ile ortak bir girişim var. Çünkü yabancı otomobil üreticilerinin Çin pazarında yerel ortaklarla çalışması gerekiyor.

Konuya yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre BMW ve Great Wall arasındaki görüşmelerde Çin’in Changshu kentinde ortak bir montaj fabrikası kurulması olasılığı ele alınıyor. Çin’de kurulması düşünülen bu fabrikada hangi model araçların üretileceği konusunda ise değerlendirmelerin devam ettiği ifade ediliyor.

Bir BMW sözcüsü, şirketin spekülasyon üzerine yorum yapmayacağını söyleyerek şu konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Ortak girişim olan BMW Brilliance Automotive ile iş geliştirme, planlandığı gibi devam edecek ve ortak girişimimizi yatırıma ve geliştirmeye devam edeceğiz.”

 

BMW’nin Çin satışları geçen yıl yüzde 11,3 oranında büyüdü ve Volkswagen AG’nin Audi AG’den sonra ülkenin ikinci büyük premium markası oldu. BMW, 2016’da ise Çin satışlarında yüzde 26,6 büyüme kaydeden Mercedes-Benz ile çekişiyor.

Yabancı otomobil üreticileri geçtiğimiz günlerde Çin’de, özellikle elektrikli araçlarda, bir miktar yatırım ve ortaklık gerçekleştirdiğini açıkladı.

Çin, elektrikli ve hibrid otomobillerin ülkenin oto satışlarının en azından beşte birini oluşturmasını istiyor ve piyasadaki ortak girişim düzenlemelerini de gevşetmeyi planlıyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ