Akıllı Gündem

“Biz kura dokunmasak da kur bize dokunuyor”

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan: Bugün dünyada görülen ticaret ve kur savaşlarını dikkate almak zorundayız

“Biz kura dokunmasak da kur bize dokunuyor”

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan: Bugün dünyada görülen ticaret ve kur savaşlarını dikkate almak zorundayız

İnşaat Malzemesi sanayicileri döviz kurlarındaki dalgalanmaların iç-dış ticarete ve sanayicilere etkilerini konuştu.

Türkiye İMSAD’ın yılda dört kez çeyrek periyotlarda düzenlediği, 2018 yılının ilk Gündem Buluşmaları’ toplantısında sektördeki gelişmeler masaya yatırıldı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Bugün dünyada görülen ticaret ve kur savaşlarını dikkate almak zorundayız çünkü biz kura dokunmasak da kur bize dokunuyor” dedi.

“TAHSİLAT SORUNU ÖNE ÇIKIYOR”

Türkiye İMSAD’ın her ay paylaştığı endeks raporlarına göre, tahsilat sorununun öne çıktığını ifade eden Ferdi Erdoğan, “Endeks raporlarına göre tablo şu; üretim endeksi, istihdam, yurtiçi siparişler, yatırım beklentileri, ihracat siparişleri ve güven kademeli de olsa bir artış eğilimi gösteriyor. Fakat tahsilat endeksi tablosu 2013 yılından bu yana sürekli aşağı doğru gitmekte. Tahsilat konusundaki sıkıntımız ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Önümüzdeki dönemi daha net görebilmemiz adına tahsilattaki sıkıntının bir an önce çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.

“MÜTEAHHİTLERİN SERMAYE İHTİYACI ARTTI”

İnşaat sektöründe çok inişli-çıkışlı bir büyüme temposu olduğunu vurgulayan , Dr. Can Fuat Gürlesel de müteahhitlerin işletme sermayesi ihtiyacının arttığına dikkat çekti.

Gürlesel, şöyle konuştu: “Bu yıl 8,9’luk bir artış oldu. İnşaatta hareketlilik var. Türkiye 2017’de 533,8 milyar TL inşaat harcaması yapmış. Bunun yüzde 65’inin malzeme harcaması olduğunu söylüyoruz. 2017’ye böyle bakarsanız müthiş bir büyüme. İnşaat sektöründe 2018’in ilk çeyrek dönemini değerlendirdiğimizde ise 5 önemli gelişmenin olduğunu görüyoruz: Konut ve konut dışı binalarda satın alma ve kiralama işleri zayıfladı. Yeni inşaat başlangıçları yavaşladı, mevsimsellik ile birlikte mevcut inşaat işleri, beklentilerin altında sınırlı bir artış gösterdi. Müteahhitlerin işletme sermayesi ihtiyacı arttı. Kamu işleri sürmekle birlikte ödemeler yavaşladı. İnşaat sektöründe ödeme ve tahsilatlarda, vadeler uzadı.”

MARKAYA İHTİYAÇ VAR

Öte yandan Başkan Ferdi Erdoğan, “Dış ticaret ülkemizin büyümesiyle paralel artıyor. İhracat gibi maalesef ithalat da artıyor. İhracatta tonaj artarken ortalama birim Kg fiyat düşüyor” diyerek marka gücünün önemine dikkatçekti.

Erdoğan, şöyle dedi:

“2014 -2018 arası ortalama birim fiyat yüzde 25 düşerken ithalat birim fiyat yükselişte. Bugün Türkiye inşaat malzemeleri sektörü olarak, Batı’nın standartları ile üretip Doğu’nun fiyatları ile rekabet edebiliyoruz. İhracat gelirimiz 2017’de 16 milyar doları aştı. Ancak ihracat birim fiyatının 4 katı kadar ithalatımız var. 2017 yılı inşaat malzemelerinin ortalama fiyatı 1 kilogramda 50 sent. Bu 50 sent, 1 kilogramda 10 sent artarak 60 sente ulaşırsa, ihracat gelirimiz ortalama 3 milyar dolar artıyor. Bu 10 sentlik artışları, inşaat malzemesi sanayicileri olarak, dünya pazarlarında tanınan, bilinen bir sektöre sahip olduğumuz için gerçekleştirebiliriz. Bu artış için hem ülke olarak hem de firma olarak, marka gücüne odaklanmamız gerekiyor. Ürünlerimiz kalitesiyle zaten beğeniliyor. İhracatımızı artırmak için Türkiye markasıyla öne çıkarak daha güçlü konuma geleceğimizden şüphem yok.”

Birkaç ürün dışında hemen hemen ithal edilen ürünlerin hepsinin Türkiye’de üretildiğini belirten Ferdi Erdoğan, “Ürünlerimiz kalitesiyle kendini dünya çapında ispatlamış durumda. İhracat performansımız da bunu destekler nitelikte. Ama ne yazık ki birçok ürün grubunda hala ithal ürünler tercih edilmekte. 2018 yılında İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksleri’ni hayata geçirdik. Bu Endeksler ile dış ticaret verilerimizi çok daha detaylı görebiliyoruz. Dış Ticaret Endeks raporlarımız da gösteriyor ki ‘Made in Turkey’ algısı henüz iç pazarda hak ettiği değeri görememekte. İç pazara olan güvenin artması şart” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ