Akıllı Gündem

Bitcon ve Ethereum Analizleri

Bitcon ve Ethereum Analizleri

Kripto para birimleri son yıllarda oldukça gündemde ve fiyatlar hızlı bir şekilde değişkenlik gösterebiliyor. Kripto para denince akla ilk gelen enstrüman olan Bitcoin 2017 yılı sonlarına doğru 20 bin dolar seviyelerine yakın fiyatlar test etti ve bu bölgeden tekrar geri çekildi. Kripto paralarda yaşanan volatilite, haber akışlarının yoğunlaşması ile etkisini daha fazla hissettiriyor. Son olarak güçlü satış rakamlarına sahip Hindistan’da coin satışları engellenmiş ve özellikle bu haber ile birlikte kayıplar çoğalmıştı. Fakat kripto para birimlerinin minning işlemlerinde kullanılan blockchain teknolojisi bir çok girişimci tarafından yılın buluşu olarak değerlendirilmekte ve desteklenmektedir. Ayrıca son dönemlerde yayılan bir habere göre İzlanda gibi bir çok ülkenin coin üretimi için hazırlıklar gerçekleştirmesi fiyatlarda düşüşleri tekrar sınırladı. Gelişen teknoloji ile birlikte finans dünyasında bir devrim niteliği taşıyan blockchain coin üretimleri gelecek dönemlerde hayatımızın bir parçası olabilir. Bence olayı şu şekilde nitelendirmek gerekli , bir dönemler Borsa denen bir oluşum yokken ilk kurulum aşamalarında bu tip kurumlar büyük spekülasyonlara maruz kalmışlardı. Fakat şuan için finans dünyasının vazgeçilmezleri arasında girdi Borsalar. Peki neden bir süre sonra kripto para birimleri de vazgeçilmezlerimiz arasında olmasın ?

BITCOIN

Bitcoin 20 bin dolara oldukça yakın bir fiyat test ettikten sonra güçlü bir düşüş yaşadı. Bu düşüşü hem kar realizasyonu hem de coinlerin yaşadığı politik problemlere bağlayabiliriz. Hatta yaşanan sert düşüş hareketleri sonrası bir düzeltme olarak dahi yorumlanabilir. Fakat ben yükselişlerin sonlandığını ya da fiyatların sabit kalacağını düşünenlerden değilim. Gelişen teknoloji ve gelişen finans dünyası yeni keşiflere ihtiyaç duymakta ve sıkışmaktadır. Bu sıkışıklığın açılması için kripto birimler büyük bir ihtiyaçtır. Her ne kadar söylem olsa da hepsi bir ihtiyaçtır ve karşılanması gerekir. Bitcoin’ de düşüşler 5830 seviyesine kadar devam etti. Bu bölgede sınırlanmış kayıplar bize geri çekilmelerde alım fırsatı sunsa da bir kısmi geri çekilme daha yaşanabilir. Analizlerime göre 16569 seviyesinin alım yönlü tekrar geçilmesi muhteşem bir alım fırsatı sunacaktır ve bu ihtimalde orta-uzun vadede 30 bin dolar seviyesi ilk hedef olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 5830 önemli bir destek. Kırılması durumunda ilk etapta 4900 seviyesine kadar bir çekilme olabilir. Kısa vade direnç seviyesi olarak 9800 önem arz ediyor.

ETHEREUM

Kripto para birimleri arasında benim şuan için en güvendiğim enstrümanlardan. Belki de geleceğin güçlü senetleri olarak yorumlanabilir. Açık kod sistemi sayesinde ödeme güvenliği ön planda ve Rusya tarafından destekleniyor. Bu da onu daha güçlü bir sistem olarak ön plana çıkarıyor. Ayrıca geliştirilebilir teknik sistemi de bir avantaj. Son dönemlerde bir kayıp yaşasa da güçlü toparlanmalar olduğu görülüyor. Özellikle 490 seviyesi altı bir fiyatlama beklemiyorum. Bu seviye üzerinde geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirebilir. Orta-uzun vadede Bitcoin’den daha değerli olacağını düşündüğüm bu kripto kısa vadede 1000 seviyesini aşabilirse hızlıca 2000 seviyeleri test edilebilir. Bu harekette 1400 baremi tepki noktası olabilir. Ayrıca kısa vadede 650 – 550 aralığı da güçlü destek bölgesi gibi görünmekte. Yine teknik olarak 1094 seviyesinin aşılması 2000 hedefini canlandıracaktır.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ