Akıllı Gündem

Bitcoin’de vadeli  işlem dönemi başlıyor

6 bin 420 dolarla rekor seviyeye ulaşan Bitcoin’de yeni bir dönem başlıyor. ABD’li finans devi CME Group, sanal para birimi  Bitcoin’in vadeli işlem sözleşmelerine başlanmasının planlandığını duyurdu. 

Bitcoin’de vadeli  işlem dönemi başlıyor

Sanal para veya diğer bir adıyla kripto para Bitcoin, rekordan rekora koşuyor. Geçtiğimiz gün 6 bin 420 dolarla yeni bir rekora imza atan Bitcoin’de yeni bir dönem başlıyor. Dünyanın en büyük vadeli işlemler ve opsiyon borsası işletmecisi CME  Group’un açıklamasıyla finansal piyasalarda henüz resmiyet kazanmayan Bitcoin için önemli bir adım atılıyor.

CME  Group’tan yapılan açıklamada, bu yılın dördüncü çeyreğinde Bitcoin’in vadeli  işlemlerine başlanmasının planlandığı belirtilerek, gerekli düzenleyici  kurumların onayının beklendiği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CME Group Yönetim Kurulu Başkanı ve  Üst Yöneticisi (CEO) Terry Duffy, “Gelişen kripto para piyasalarında artan  müşteri ilgisi göz önüne alındığında, Bitcoin vadeli sözleşmelerini uygulamaya  sunma kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından, Bitcoin’in değeri yüzde 5’e yakın değer  kazanarak 6 bin 420 dolara kadar tırmandı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine  ulaştı.

Sanal para biriminin değeri ekim ayının başından itibaren yüzde 48  artış gösterirken, bu senenin başından itibaren de yüzde 560 değer kazandı.

Uzmanlar, ABD’de düzenleyici kurumların Bitcoin vadeli işlemlerine  fazla müdahale etmeyeceğine inandıklarını belirtirken, bu kurumların “bekle ve  gör” bakış açısı içerisinde Bitcoin vadeli sözleşmelerini ilk başta yakından  takip edeceklerini ve piyasalara etkilerini inceleyeceklerini ifade etti.

Çin hükümeti, ağustos ayında, ülkede sanal para birimlerinin ilk halka  arzında para toplamayı yasaklamış ve ülkede Bitcoin işlemlerinin de kısa süre  içinde durdurulacağını açıklamıştı. Ancak eylül ayında, Çin hükümeti ülkede  Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin işlemlerine daha fazla regülasyon  getirerek devam edeceğinin sinyalini vermişti.

Rublenin yerine geçmeyecek

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bitcoinin Rusyada hiçbir zaman rublenin yerine geçemeyeceğini duyurdu.

Siluanov Rossiya 1 TV kanalına yaptığı açıklamada, Bitcoin Rusya Federasyonunun para birimi değil. Ona hiçbir zaman güven duyulmayacak dedi.

Bitcoinlerin sadece para takasından ibaret olduğunu belirten Bakan, Bu sadece profesyonellerin ve kripto para endeksinin ne tarafa doğru büyüyüp düşeceğini anlayanların çalışabileceği araçtır. Bu yüzden, hiç şüphesiz ki, ödeme temelinde hep ruble olacak. Kesinlikle, bizde hiçbir kripto para işlemeyecek dedi.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Maliye Bakanlığının sene sonuna kadar ruble kurunda ciddi değişiklikler beklemediğini de kaydetti. Siluanov, Bu sene son aylarda elde ettiğimiz ruble kurunda ciddi değişiklikler planlamıyoruz. Sene sonunda da değerlerin aynı olmasını bekliyoruz dedi.

Aynı zamanda, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin de 2017 sonuna kadar ruble kurunda düşüş yaşanmayacağını vurguladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ