DOLAR
8,4172
EURO
10,0166
ALTIN
493,11
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C

BİST-100 endeksinde yılsonu hedefi ne? Hangi hisseler öneriliyor?

Piyasa uzmanlarının Borsa İstanbul için yıl sonu beklentisi ne? Endeks yıl sonunda kaç puana ulaşır? BİST-100’de yıl sonuna kadar hangi sektörler ve hisseler öne çıkıyor? İ

BİST-100 endeksinde yılsonu hedefi ne? Hangi hisseler öneriliyor?
10.09.2017 19:59
0
A+
A-

Son sekiz aydır Borsa İstanbul’da yaşanan yükselişte bir bölüm hisse senetlerinin en­deks üzerinde ciddi bir payı bulunduğu bir bölümünün ise işlem hacminin zayıf ve piya­sa değerinin düşük olduğu dikkat çekiyor. Endeks üzerinde ağırlığı düşük ve piyasa üzerindeki etkisi az hisse senetlerinin yükse­lişi spekülatif veya değerlerinin piyasanın al­tında kalmış olmasından kaynaklanırken; yükselişte genel olarak sektörel faktörler ve açıklanan iyi kar rakamlarının etkili olduğu belirtiliyor. Nitekim bu dönemde geçen se­neyi kötü geçiren havacılık sektörü rakamla­rı baz etkisiyle düzelirken, savunmanın sek­törel hikaye, otomotivin ihracat artışıyla dö­viz girdisi sağlaması, demir çelik sektörünün endüstriyel metal fiyatlarındaki yükseliş ile iyi kar açıklaması etkili oldu. Petrokimya, kimya, petrol sektörleri başta Tüpraş ve Petkim olmak üzere son derece başarılı finansal performans gösterirken, KGF kredilerinin etkisiyle güçlü seviyelerde kalan kredi büyü­mesi kamu bankalarını ve ağırlıklı olarak ti­cari kredi veren bankaları, gıda enflasyonu­nun yüksek seyretmesi de gıda perakende hisselerini olumlu etkiledi.

Bu arada sektör temsilcileri borsada bay­ram sonrası başlayan gevşemeyi piyasanın doymuş olmasına ve hisse senetlerinin potan­siyeline yaklaşmış olmasına bağlıyor. Ancak yılsonu hedefini yine de 117 bin olarak belir­tiyorlar. Mevcut koşullarda petrokimya, de­mir çelik, otomotiv, dayanıklı mal, savunma, telekomünikasyon ve havacılık sektörü hisse­lerine olumlu bakılıyor. Sanayi ve ihracata dayalı satış yapan sektörlerin yılın geri kala­nında ön plana çıkacağı düşünülüyor. Bu kapsamda da 17 hisseye dikkat çekiliyor.

 

“MAKSİMUM 117, MİNİMUM 100 BİN”

Endeksin 70 binlerden itibaren muazzam bir performans gösterdiğini ve emsal piyasa­ları performans olarak geride bırakarak kü­resel anlamda da en çok yükselen benc­hmark endekslerden biri olduğunu hatırlatan Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Bu yükselişe ciddi bir düzeltme gelmedi. Piyasa açısından 110-112 binleri hedef olarak görüyoruz” diyor.

Yakın dönemde, piyasadaki trend hareketinin oluşturmuş olduğu teknik görünümün bir süre daha idare eder durumda olacağını düşü­nüyor. Erkan, bu nedenle endekste oluşan satışların halen düzeltme mahiyetinde olduğunu ve satış baskısı demenin haksızlık olduğunu söylüyor. Ancak yukarı hareketin zamanla sıkışacağını endeksin 110 bin üzerinde çok fazla yukarı gidemeyeceğini tahmin ediyor. Daha fazla yukarı hareketin ekstra bir hikaye ve kataliste ihtiyacı olduğunu öngörerek şu yorumu yapıyor: “Bunun dışında piyasanın bildiği tüm hikayeler endekste fazlasıyla fiyatlandı görüntüde. Şu anda global pi­yasaların yol aldığı taraf itibariyle aşağı yönlü risklerin biraz jeopolitik riskler, biraz da majör ekonomilerdeki belirsiz hava çerçevesinde oluş­tuğu dikkat çekiyor. Endekste pozisyonlar 100 bin sonrasında 110 bin üzerine doğru olan hareketin yarısı geri alındığında azaltılmaya başla­nır. Bu olası satış baskısı öncesinde sinyal veren bir görünüm olacak­tır. Tekrar beş haneli rakamlara düşülmesi ise trendin dönüşü anlamı­na gelecektir. Bu kapsamda endeks için yılsonuna kadar maksimum 117 bin, minimum 100 bin seviyelerini bekliyoruz.”

Koç Holding, Tüpraş ve Ereğli Demir Çelik hisseleri için hedef fiyat tavsiyesi

Koç Holding, Tüpraş ve Ereğli Demir Çelik hisseleri için hedef fiyat tavsiyesi

 

“ÖN PLANA ÇIKAN SEKTÖRLER”

Erkan, bu dönemde her şeye rağmen ön plana çıkan sektörler oldu­ğunu hatırlatarak şunları söylüyor: “İyiye giden rafineri marjları ve fi­yatlama avantajları çerçevesinde petrokimya sektörüne olumlu bak­maya devam ediyoruz. Bu sektör iyi ihracat girdisi sağlamakta. Demir çelik sektörü şirketlerinin iyi karlılığı yıl geneline yayacağını düşünü­yoruz. Bankacılık sektörü sekiz ay itibariyle geçen seneye göre iyi, an­cak yılın sonu karlılığın artmasından çok dengelenme periyodu olur. Avrupa ekonomilerinin toparlanmasıyla ihracat ivmesini artıran ve düzenli döviz girdisi sağlayan otomotiv sektörü ve yılın dokuz aylık pe­riyodunda vergi indirimi kaynaklı talep artışından olumlu etkilenen dayanıklı mal sektörü de önemli. Etrafımızdaki jeopolitik riskler ne­deniyle savunma projelerinin ağırlıkta olmaya devam etmesi savunma sektörüne, artan mobil data kullanımı ile telekomünikasyon ve geçen yılın baz etkisinden dolayı çift hanelerde yolcu ve trafik büyümesi gösteren havacılık sektörü de diğer olumlu baktıklarımız.”

Erkan, sektörel değerlendirmeleri kapsamında petrokimyada Tüpraş ve Petkim, savunmada Aselsan, havacılıkta TAV Havalimanları ve Türk Hava Yolları, otomotivde Tofaş Otomobil ve Ford Otosan, gıda ve perakende de Migros ve BİM Mağazaları, demir çelikte Kardemir ve Ereğli Demir Çelik, kamu bankalarında Vakıfbank ve Halkbank, iyi bilanço ve hikayeleriyle Tekfen Holding, Arçelik, Vestel, Enka İn­şaat, Emlak Konut GYO, benchmark hisse senetleri olarak da yükse­lişlerde başı çekecek Akbank ve Garanti Bankası’nın ön plana çıkabi­leceğini söylüyor. Ve bu dönemde özellikle Akbank, Garanti Bankası, Tüpraş, Turkcell, Ereğli Demir Çelik, Koç Holding, Sabancı Holding, Emlak Konut GYO, Petkim ve Tofaş Otomobil’in ön plana çıktığını belirtiyor.

 

Aselsan, Turkcell ve Tekfen Holding hisseleri için hedef fiyat tavsiyesi

Aselsan, Turkcell ve Tekfen Holding hisseleri için hedef fiyat tavsiyesi

 

“KISA VADEDE DALGALANMA”

Ahlatcı Yatırım Direktörü Tonguç Erbaş ise, son dönemde artan yabancı ilgisi ile derinliği olan ve yabancıların pozisyon aldığı hissele­rin daha çok ön plana çıktığını söylüyor. Kurban bayramı sonrasında özellikle ABD-Kuzey Kore arasında jeopolitik risklerde yaşanan artış ile birlikte güvenli limanlara olan talep artarken endeks fiyatlamalarında geri çekilmelerin yaşandığını hatırlatıyor. Erbaş, Türkiye-Al- manya arasında yükselen siyasi tansiyonun kısa vadede endeks fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturacağını düşünüyor. Yurtiçinde enflasyon rakamlarında yaşanan artışın da endeks fiyatlamalarına negatif yansı­dığını belirtiyor.

Kısa vadede 20 Eylül’de FOMC toplantısı ve 24 Eylül’de Almanya seçimlerine kadar endeks fiyatlamalarında dalgalanmaların yaşanabi­leceğini belirtiyor ve sınırımızda artan jeopolitik risklerin tekrar gün­deme gelmesi ile satış baskısının artmasından endişe ediyor. Fakat kü­resel piyasalarda yaşanan gelişmeler ve gelişmekte olan ülkelere fon akışının devam etmesi ve artan yabancı ilgisi ile endekste 107 bin sevi­yesi aşağı yönlü kırılmadığı sürece geri çekilmelerin sınırlı kalacağını düşünüyor.

Endeks için 2017 sonu itibarıyla 117 binleri maksimum direnç sevi­yeleri olarak öngören Erbaş, olası geri çekilmelerde ise minimum 100 bin bölgesini destek seviyeleri olarak belirliyor.

Bu dönemde de özellikle sanayi ve ihracata dayalı satış yapan sek­törlerin yılın geri kalanında ön plana çıkacağını düşünen Erbaş, Ford Otosan, Tofaş, Kardemir, Petkim, Tüpraş ve Ereğli’yi izlemeye devam ettiklerini belirtiyor. Erbaş, Akbank, Yapı Kredi, Petkim, Kordsa, Trakya Cam, Aselsan, Turkcell, Tekfen Holding, Otokar ve Aksa Akrilik hisselerine dikkat çekiyor.

Kaynak: Para

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.