Türkiye’de savunma sanayi hem devlet eliyle hem de özel sektörün girişimleriyle büyük ilerleme kaydetti. Artık birçok kurum zırhlı araç ve insansız hava aracı (İHA) gibi günüzümüz savaş teknojilerinin gözde araçlarını üretebiliyor. Bunların birçoğu da sık sık gündeme geliyor.

Türkiye’de üretilen, ancak çok bilmediğimiz kritik bir savunma aracı daha var: GLOBİDA!

Yerli özel bir şirket olan Global Teknik A.Ş. tarafından üretilen GLOBİDA, askeri amaçlar için insansız deniz aracı olarak geliştirildi. TÜBİTAK tarafından da destekleniyor.

Tüfek, sonar sistem, robot kollar…

GLOBİDA, uydu aracılığıyla dünyanın herhangi bir yerinden idare ve sevk edilebiliyor. Üzerine radar ve su altı kamerası yerleştirilebildiği gibi robot kollar da eklenebiliyor. Ses dalgalarıyla tespit veri toplayan sonar sistemin takılabildiği araca hafif makineli tüfek sistemi konumlandırmak da mümkün. Ayrıca gerçek zamanlı yayın kabiliyetiyle casusluk ve sızma faaliyetleri için de uygun.

10 saat boyunca görev yapabiliyor

GLOBİDA’nın teknik özelliklerine gelecek olursak; araç 3.35 m uzunlunda, 1.24 m genişliğinde ve 1.38 m yüksekliğinde. Saat 30 knot, yani ortalala 55 km/s hız yapabiliyor. 10 saat boyunca görev yapabilen GLOBİDA 300 kg ağırlığında.

Öte yandan bu alanda daha çok İsrail ve ABD’nin öne çıktığı belirtiliyor. Türkiye ise GLOBİDA ile insansız deniz iddialı olduğunu gösterdi.