Akıllı Gündem

“Bir sonraki ayı piyasasıyla merkez bankalarından kurtulacağız”

Bloomberg HT’ye konuşan Rogers Holding Başkanı Jim Rogers, yakın zamanda gelecek ayı piyasasının bazı merkez bankalarını ortadan kaldıracağını savundu

“Bir sonraki ayı piyasasıyla merkez bankalarından kurtulacağız”

Bloomberg HT’ye konuşan Rogers Holding Başkanı Jim Rogers, yakın zamanda gelecek ayı piyasasının bazı merkez bankalarını ortadan kaldıracağını savundu

Ünlü spekülatör George Soros’un eski ortağı ve Rogers Holding Başkanı Jim Rogers, katıldığı Bloomberg HT canlı yayınında, piyasalar için daha önce çizdiği karamsar tabloyu yineledi.

Şubatta yaptığı açıklamada piyasaların 75 yılın en kötü çöküşüne hazırlandığını söyleyen Rogers, ABD piyasalarının 10 yıldır yükseldiğini, bunun alışılmış bir durum olmadığını, bu nedenle bir “düzenlemeye” ihtiyaç olduğunu aktardı. 

“Bu düzenleme, ticaret savaşlarından mı olur, faiz oranlarından mı ya da savaştan mı gelir bilmiyoruz ama piyasa aşağı gitmek için bir yol bulacak” diyerek yakında ayı piyasasına girileceğini söyleyen efsanevi yatırımcı, merkez bankalarının hâlihazırda güven kaybetmeye başladığını hatırlattı:

“Bir sonraki ayı piyasasında da merkez bankalarına karşı çok ciddi bir güven kaybı olacak ve nihayet bazı merkez bankalarından kurtulacağız. ABD, üç merkez bankası gördü. İlk ikisi hatalarından dolayı yok oldu. Bu seferki de çok kötü hatalar yapıyor. Belki bu sefer ABD Merkez Bankası ya da başka merkez bankalarından kurtuluruz. Bir merkez bankasına illa ki mutlak güven duymaya gerek yok. Onlar akademisyen ve bürokratlar. Ne yaptıklarını bilmiyorlar ki…”

Rogers, boğa piyasalarının tarihsel olarak 5 ila 8 yıl sürdüğünü, sonrasında 1-2 yıl ayı piyasasının geldiğini söyleyerek “ABD ve Avrupa çok yüksek seviyede şişmiş durumda.  ABD’nin, Avrupa’nın, Japonya’nın ya da İngiltere’nin artık çok fazla manevra alanı yok” dedi. 

Jim Rogers, ABD ve Avrupa gibi ana piyasalarda ayı piyasasının oluşması durumunda bundan herkesin etkileneceğini söyledi ve ekledi: Hepimiz merkez bankalarının hatalarının bedelini ödeyeceğiz.

Ünlü yatırımcının Türkiye değerlendirmesi ise şöyle oldu:

“Türkiye’deki durumun bir kısmı komşularınızla alakalı. Sizin mahalleniz, komşularınız kötü. Bu yüzden Türkiye piyasası çok iyi gitmiyor. İyi haber ise piyasanız çok fazla yukarı çıkmadığı için küresel de bir sorun çıktığında diğer ülkeler kadar çok sorun yaşamıyorsunuz.”

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ