Akıllı Gündem

Binali Yıldırım: Türkiye yatırıma ve ihracata dayalı bir büyüme sürecine girmiştir

Binali Yıldırım: Türkiye yatırıma ve ihracata dayalı bir büyüme sürecine girmiştir

Investing.com – Proje Bazlı Teşvik Sistemi sunumu başladı ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarda bulunuyor. İlk açıklamalarda öne çıkanlar:

– Hedefimiz, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaktır ve bu yatırımlarla cari açık azalacak, borçlar minimuma inecektir.

– Arzı, üretimi artıracak politikalarla enflasyon düşecek, borçlar azalacaktır. Namerde muhtaç olmayan bir ekonomi yaratacağız.

– Yatırımların cari açığa etkisini önümüzde aylarda görecek ve 2-3 yıl içinde net hissedeceğiz.

– Son zamanlarda şahit olduğumuz gelişmeler ve tarih gösteriyor ki bu topraklar zayıf ekonomi kaldırmıyor ve bizler de ekonomimizi daha da güçlendireceğiz.

– Ekonominin bel kemiği olan yatırımları artırmak en büyük hedefimizdir.

Nihat Zeybekçi’nin ardından mikrofon başına geçen Başbakan Binali Yıldırım’ın ilk açıklamaları ise:

– Egemen anlayış bize daima dünyanın belli merkezlerine bakmamızı telkin eder, ancak güç merkezleri değişiyor. Değişen dünyada Türkiye günden güne artan bir güce, sevgiye ve desteğe sahip oluyor.

– Var olan yıllardan beri uygulanan teşvik sisteminin yanı sıra terzi usulü dikilmiş elbise gibi olan teşvik sistemini hayata geçirdik. Bu sistemle ülkemize katma değer sağlayacak, cari açığı kapatmaya destek olacak alanlara özel teşvik vermek için uygulanan bu sistemde sektör bazında katma değeri yüksek yatırımları ilgilendiriyor. 135 milyarlık bu teşvikten 23 proje faydalanacak.

– Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nde yüksek ve orta ölçekte katma değerli ürünler sağlanacak.

– 15 yılda nereden nereye geldiğimizi gösteren bu teşvikler özel sektör kalkınmanın da güçlendiğini gösteriyor.

– Serbest piyasa şartlarında özel sektörün gelişmesinden yana olacağız.

– Türkiye bugün yatırım çekebilen bir ülkeyse bunda yatırımcılarımızın fikirleri ve desteklerinin de etkisi vardır. Milli gelirimizin 851 milyar dolar olması yatırım çeken bir ülke olduğumuzun ispatıdır.

– AKP öncesi %2’lerde olan büyüme son 15 yılda %5’lere gelmiştir.

– İhracatımız 2017’de %10’un üzerinde artmıştır, bu tablo yatırıma ve ihracata dayalı istikrarlı bir büyüme sürecine girmiştir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ