Akıllı Gündem

Benzine bir haftada 2. zam geldi, fiyatlar rekor kırdı

Benzine bir haftada 2. zam geldi, fiyatlar rekor kırdı

Investing.com – Yurt içinde benzin fiyatlarına bir haftada 2 defa zam yapıldı ve bezinin litre fiyatı rekor seviyeye yükseldi.

Döviz kurlarının 12 Mart itibariyle hızlı yükselişe geçmesinin ardından 20 Mart’ta benzine 15 kuruş zam yapıldı, bu zamla beraber (illere göre değişkenlik olmaktadır) benzinin litre fiyatı 5,81 TL’ye yükseldi.

Petrol ürünleri işverenler sendikası, bugün resmi sitesinde ‘ 27.03.2018 Salı gününden geçerli olmak üzere Benzin grubunda 12 kuruş fiyat artışı beklenmektedir.’ açıklaması ile yeni zammı bildirdi. Yarın itibariyle eklenecek zamla beraber benzinin litre fiyatı 5,92 TL’ye yükselmiş olacak, ancak birçok ilde ise 6 TL’yi geçmiş olacak.

Benzin fiyatlarında en son indirim yapılmasının ardından 2. defa zamma gidildi. Fiyatlarda yaşanan bu yükselişte döviz kurlarının rekor seviyelere yükselmesi etkili oluyor. Türk Lirası, 12 Mart itibariyle değer kaybını hızlandırdı ve haftalık bazda son 2 haftada rekor seviyelere geriledi. Döviz kurlarında yaşanan bu hızlı yükseliş altın fiyatlarının da rekor kırmasına neden olurken benzindeki indirimin geçici kalmasına ve aynı hafta içinde 2 defa fiyat artışına gidilmesine neden oldu.

Yakın vadede TL’de görülecek toparlanma göre fiyatlarda düzeltme görülebilir, aksi durumda yeni zamlar kaçınılmaz olacaktır.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ