Akıllı Gündem

Barselona’da hava kirliliğini önlemek için ilginç trafik yasağı

Barcelona’da artan hava kirliliğinin önlenmesi için 20 yaşın üzerinde olan otomobillerin çalışma günlerinde sokağa çıkmasının yasaklanması planlanıyor.

Barselona’da hava kirliliğini önlemek için ilginç trafik yasağı

Hava kirliliğinde halihazırda sorun yaşayan yerlerden olan Barselona da bunun önüne geçmek adına önümüzdeki iki yıl içerisinde hayata geçirmeyi planladığı bir adımı atmaya hazırlanıyor.

Şehir konseyi ve yerel yönetimlerce masaya yatırılan projede 20 yaşın üzerinde olan otomobillerin çalışma günlerinde sokağa çıkmasının yasaklanması planlanıyor. Anlaşmanın önemli maddelerinden birisi de yerel yönetimlerin dilerlerse bu yasağı bölgelerinde 1 Kasım 2017‘den itibaren yürürlüğe sokabilecek olması. Yetkililerin açıklamalarına göre kısa vadeli planlarda bu adımın ilk beş yılda kirliliği yüzde 10 oranında düşürmesi bekleniyor. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Janet Sanz; “Barselona halkı yaptığımız anketlerde bizlere hava kirliliğine önlem almamızı, savaşmamızı söylüyor çünkü bu seviye artık sağlık sorunlarına neden olmaya başladı.” diyerek toplu taşımayla ilgili de önemli adımlar atacaklarını ifade etti. Madrid, Paris, Athens ve Mexico City gibi yerler de geçtiğimiz dönemde 2025 yılı itibarıyla şehir merkezlerine dizel otomobillerin girmesini yasaklayacağını açıklamıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ