Akıllı Gündem

Bankaların 2016 yılı 4. çeyrek kar tahminleri

Şeker Yatırım, bankaların 2016 yılına ait 4. çeyrek kar tahminlerini bugün yayınladığı raporda paylaştı. Kurum, bankaların kar tahminini konsolide olmayan finansal tablolara göre düzenledi. Şeker Yatırım ayrıca banka hisseleri için yeni hedef fiyat tavsiyelerini de paylaştı.

Bankaların 2016 yılı 4. çeyrek kar tahminleri

Yılın dördüncü çeyreğinde takip ettiğimiz bankaların toplam net karında bir önceki çeyreğe göre yüzde 10 azalma, geçen yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 10 artış beklemekteyiz. Dördüncü çeyrekte İşbankası’nın çeyreksel yüzde 23 kar artışıyla rakiplerinin önüne geçeceğini düşünmekteyiz.

Son çeyrekte, TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirilerinin zayıflayacağını düşünüyoruz. Komisyon gelirlerinde yüzde 7 artış öngörürken kredi getirisi/mevduat maliyeti makasının yatay kalacağını beklemekteyiz. Bunların etkisinde, çekirdek gelirlerde (faiz + komisyon) yüzde 2 yükseliş öngörmekteyiz. Net faiz marjının bu çeyrek ortalama 13 baz puan genişleyeceğini düşünmekteyiz.

Menkul kıymet satışları ve avantajlı ters swap pozisyonlarıyla sermaye piyasası karlarının artmasını, faaliyet giderlerinin mevsimsellik etkisinde çeyreksel yüzde 8 yükselmesini bekliyoruz. Karşılık giderlerinin ise hem kredi büyümesi hem de kur artışıyla şişeceğini ve karlılığı baskılayacağını düşünüyoruz. Ayrıca, bazı bankaların 2017’de yasal düzenlemeler kaynaklı ayıracağı bazı karşılıkları bu yılın son çeyreğinde ayırmayı tercih edeceğini düşünmekteyiz.

Bu raporla, modellerimizde kullandığımız risksiz faiz oranımızı 1 puan artırarak yüzde 11’e yükseltiyoruz. Hedef fiyatlarımızı, tavsiyelerimizi ve kar beklentilerimizi güncelliyoruz. Yüzde 11 risksiz faiz oranı ve yüzde 5,5 ülke risk primiyle Gordon Büyüme Model’ine göre hesapladığımız 12 aylık hedef fiyatlarımızı modellerimizde yaptığımız değişikliklerle ortalama yüzde 5 artırıyoruz. 2016 kar beklentilerimizi yüzde 41’e (önceki: yüzde 36) yükseltirken 2017 yılı için yüzde 15 (önceki: yüzde 13) büyüme öngörmekteyiz. Halkbank için tavsiyemizi TUT’a (önceki: AL) indirirken, Vakıbank için tavsiyemizi AL’a (önceki: TUT) yükseltiyoruz. Beğendiğimiz bankalar getiri potansiyellerine göre sırasıyla İşbankası, Vakıfbank ve Garanti’dir.

Şeker Yatırım

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ