Akıllı Gündem

Bankalar kira yüzünden Bağdat Caddesi’nden kaçıyor

Bankalar son dönemde Bağdat Caddesi’ne özel farklı bir politika izlemeye başladı. Bankalar yüksek kiralar nedeniyle Bağdat Caddesi’nden, ara sokaklara taşınıyorlar.

Bankalar kira yüzünden Bağdat Caddesi’nden kaçıyor

Uzun bir süredir yüksek kiralar nedeniyle Bağdat Caddesi’nden kaçan çok sayıda ünlü marka ve bankanın haberi gündemi meşgul ediyor. Cadde’de özellikle boşalan büyük dükkanlar aylar geçmesine rağmen bir türlü yeniden kiralanamadı. Çoğu aylardır pencerelerinde kiralık ilanlarıyla müşteri bekliyor.

Para Dergisi’ndeki habere göre, dükkan sahipleri fiyatlarda önemli bir indirim de yapmak istemiyor. Bunun yerine boş kalmasını tercih ediyorlar. Örneğin Şaşkınbakkal’ın simgesi olan Mc Donalds’dan boşalan yerin kirası 230 bin TL ve aylardır boş. Bankalar son dönemde Bağdat Caddesi’ne özel farklı bir politika izlemeye başladı. Bankacılardan edindiğimiz bilgiye göre, yüksek kira ödenen şubelerin mal sahipleriyle kira pazarlığına giren bankalar umduğunu bulabilmiş değil. Aylar önce görüştüğümüz bir katılım bankasının genel müdürü “Mal sahipleriyle kira için yeniden masaya oturuyoruz. İndirim yapmazlarsa yine yakın lokasyonlarda daha uygun kırası olan şubelere geçiş yapacağız” demişti.

 

Anlaşılan Bağdat Caddesi’ndeki mal sahipleri bankaların bu tekliflerine çok sıcak bakmamış ki, son aylarda bankaların şube kapamaları hızlandı. Bu arada yüksek kiralardan kaçan bazı bankalar yine caddeye 10 metre. 20 metre mesafedeki ara sokaklarda şube açmaya başladı. Açılan şubeler ise genelde sıfır binaların alt katında daha büyük ve konforlu. Caddede bu işi ilk başlatan HSBC idi. HSBC Suadiye’de caddeye ikinci binada büyük bir şube açtı. QNB Firıansbank ise Şaşkınbankkal’da yine yeni bir binanın alt katındaki şubesine geçti.

Bu arada bankalar özel bankacılık birimlerini de binaların ikinci hatta üçüncü katlarına taşıdı. Suadiye’de özel bankacılık müşterilerine büyük bir şubede hizmet veren ING Bank geçen günlerde bu şubesini yine Bağdat Caddesi’nde bir apartmanın ikinci katına taşıdı.

Keza gözümüze çarptığı kadarıyla Akbank ve Alternatifbank da özel bankacılık müşterilerine caddeye sıfır apartmanların üst katlarında hizmet veriyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ