Akıllı Gündem

Bankalar görünmez oluyor

Amerika ve Hollanda’da hiç şubesi olmayan, sadece internet üzerinden işlem yapan bankalar açılıyor. Gelecekte bankalar, bağlandığı kaynaklardan aldığı verileri kullanarak günlük kişisel ve finansal işlemleri yerine getiren e-asistanlara sahip olacak.

Bankalar görünmez oluyor

2030 yılına kadar geleneksel bankacılık yöntemleri ortadan kalkacak. Kişisel asistanlar gibi çalışan yapay zeka programlarıyla geleceğin bankaları “görünmez” olacak. KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektörü Lideri Sinem Cantürk, bankacılık sektöründeki bu dönüşümü Capital’e değerlendirdi.

Öncü bireysel olacak “Gelecekte bankalar, bağlandığı kaynaklardan aldığı verileri kullanarak günlük kişisel ve finansal işlemleri yerine getiren e-asistanlara sahip olacak. KPMG’nin EVA (Aydınlanmış Kişisel Asistan) olarak tanımladığı e-asistanların 2030 yılına kadar hayata geçeceğini öngörüyoruz. EVA’lar ilk etapta bireysel bankacılıkta çalışacak. Kurumsal ve ticari bankacılıkta da benzer hizmetler olmayacak diyemeyiz ama bu alanlar da biraz daha geriden gelecek. EVA’larla bankacılık sektörünü çok büyük bir değişim bekliyor. Bankaların İK profilleri değişecek. Ar-Ge’si, teknoloji yapısı en iyi olan, en sofistike ürünleri geliştirebilen bankalar öne geçecek. Bugün Amerika ve Hollanda’da hiç şubesi olmayan, sadece internet üzerinden işlem yapan bankalar açılıyor, işte EVA’ların varlığıyla bu görünmez bankalar çoğalacak. Yeni neslin bankalardan beklentileri farklı, kulaktan kulağa markalaşmayla bazı bankaların ‘görünmez’ hale geldiğini göreceğiz.

FINTECH’LERLE İŞ BİRLİĞİ KRİTİK Burada bankaların önünde iki yol var: Bankalar dijital dönüşüm yolunun oldukça zorlu geçen yüzde 10’luk bölümünü kat edebilmiş durumda… Bankaları 2030 vizyonuna hazırlamak sıkıntılı bir süreç olacak. Teknoloji şirketleri, gelirlerinin yüzde 10-20’lik kısmını Ar-Ge faaliyetlerine yatırıyor. Ancak bankalarda bu oran yüzde 1-2 düzeyinde. Sürece ayak uydurmak isteyen her banka ya Ar-Ge bütçelerine daha çok para ayıracak ya da güçlü fintech’lerle iş birliğine gidecek. Burada Türk bankaları için çok önemli bir nokta var: Bugün Türk bankaları dünyada teknoloji anlamında çok ileri, ancak bu konumda devam etmeleri için dünyadaki güçlü yabancı fintech’lerle iş birlikleri kurma fırsatlarını kaçırmamaları gerekiyor. Türk bankaları bu şirketlerle çalışma fırsatları kollamalı.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ