Akıllı Gündem

Bankalar faizler artsın ister mi

Nurolbank’ın yönetim kurulu başkanı Ziya Akkurt, Ekonomist’e yaptığı değerlendirmede son zamandaki faiz artışı tartışmalarını bankalar cephesinden değerlendirdi.

Bankalar faizler artsın ister mi

Faize ilişkin tartışmalar, son yıllarda siyasi boyutta hiç eksilmedi. Eksileceğe de benzemiyor. Bankacılar ise faiz artışının bilançolarını nasıl olumsuz etkilediğini anlatmakta yetersiz kalıyor. Kısaca faiz artışı ne anlama geliyor?

Birincisi, bankaların bilançolarındaki Hazine bonosu ve devlet tahvili portföylerinin reel olarak değer kaybetmesi anlamına geliyor, örneğin, geçen yılın son çeyreğinden itibaren iç borçlanma tahvillerindeki faiz yükselişinden dolayı bütün bankalar zarar etti. Burada da bono ve tahvil portföyünü iki kategoriye ayırmak mümkün. Birincisi, vadesine kadar tutulacak kağıtlar. Faizi sabit olduğundan, kağıt üzerinde zarar edilmemiş görünüyor. Ancak vadesi dolduğunda elde edilen faiz piyasadaki rayiç oranların altında kaldığından, banka daha az getiri sağlayabiliyor. Bu da bankanın kâr rakamını doğrudan etkiliyor.

İkincisi de ‘market to market’ kategorisinde, tahvil/ bono piyasasında alınıp satılan iç borçlanma senetleri. Bu varlıkların değerleri, piyasadaki faiz gelişmeleri doğrultusunda değerleniyor. Doğal olarak da faiz arttıkça kağıtların değeri düşüyor, bankalarda bu portföyden ciddi anlamda zarar yazıyor.

Tahvil ve bonodan doğan zararların yanı sıra, faiz artışı, bankaların kredi portföylerinde de zararlara yol açıyor. Faiz artışının yol açtığı en önemli risk, kredilerin geri dönüşünü tehlikeye atması…

Bu durumu Nurolbank’ın yönetim kurulu başkanı Ziya Akkurt’a sorduk. Akkurt, “Faizlerdeki artış bankaların aleyhinedir, hiçbir bankacı faizler artsın istemez. Aksine, daha çok kâr edeceği için düşsün ister” diyor. Ancak Akkurt faiz düşüşünün de suni olmaması gerektiğinin altını çiziyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Faizlerin düşmesi için altyapının da buna uygun olması gerekiyor. Suni düşüş olmaz, enflasyonun da düşmesi gerekiyor.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ