DOLAR
8,5213
EURO
10,1036
ALTIN
494,42
BIST
1.432
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
37°C
İstanbul
37°C
Sıcak
Cumartesi Gök Gürültülü
30°C
Pazar Parçalı Bulutlu
32°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Az Bulutlu
32°C

Bankalar engellilerin engellerini kaldırıyor

Bankalar işitme, görme ve bedensel engelli müşterilerinin rahat işlem yapabilmesi için şube, ATM, internet sayfası ve çağrı merkezlerini yeniden düzenliyor. BDDK’nın bankalara tanıdığı süre 1 Ocak 2018’de doluyor.

Bankalar engellilerin engellerini kaldırıyor
17.05.2017 21:54
0
A+
A-

Türkiye’de bedensel, zihinsel, işitsel ve görme engelli kaç kişi var biliyor musunuz? Yaklaşık 9.5 milyon kişi… Tabii bu tahmini bir rakam. Çünkü maalesef bu konuda TÜİK tarafından yapılan en son resmi çalışma 2002 yılına ait. Bu tahminin temelini ise yine uluslararası kuruluşlar belirlemiş. Yapılan araştırmalara göre, dün­ya nüfusunun yaklaşık yüzde 12.9’u engelli. Durum böyle olunca da 73.6 milyon nüfuslu Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 12.9 veya başka ifadeyle 9.5 milyonu engelli vatandaşlardan oluşuyor. Yine yapılan araştırmalara göre. Türkiye’deki engellilerin 2.5 milyonu ağır engelli…

Tablo bu kadar dramatik olmasına rağmen yalnız ülkemizdeki değil tüm dünyadaki engellilerin hayatında hala çok sayıda engel yerini koruyor. İşte, bu duruma dikkat çekmek adına her yıl 10-16 Mayıs tarihleri tüm dünyada Engelliler Haftası olarak kutlanıyor. Amaç engellilerin engellerini kaldıracak farkındalığı yaratmak…

 

BANKALAR ADIM ATTI

Tabii bu konuda bir takım umut veren çalışmalar da var… Ör­neğin, Türk bankacılık sektörü engellilere yönelik ‘Engelsiz Ban­kacılık’ alanında önemli bir adım attı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun hazırladığı yönetmelik 1 Ocak 2017 tarihinde hayata geçti. Bugüne kadar banka bazında yapılan düzenlemeler bir standar­da bağlandı. Artık Türkiye’de faaliyet gösterecek tüm bankalar 2018 yılına kadar şubelerini, internet sitelerini. ATM’lerini ve çağrı merkezlerini görme, işitme ve bedensel engelli vatandaşlarımızın rahat­lıkla işlem yapabileceği şekilde düzenleyecekler.

Para Dergisi, Engelliler Haftası vesilesiyle bankacılık sektörünün engellilere yönelik geliştirdikleri hizmetleri sayfalarına taşıdı.

ENGELLİLERE EVDEN ÇALIŞMA İMKANI

Yapı Kredi 2008 yılında başlattığı Engelsiz Bankacılık programı­nı zenginleştirmeye devam ediyor. Dokuz yıldır engellilere yönelik çağrı merkezi, online chat hizmetleri, engelsiz ATM’leri ve özel teknolojik uygulamaları kullanan banka, ayrıca engelsizbankacilik.com.tr web sitesiyle, engelli vatandaşların finans sektörüne erişimi­ni de kolaylaştırıyor. Bu doğrultuda, Yapikredi.com.tr. Yapı Kredi Internet Şubesi ve Yapı Kredi Mobil uygulamalarını geliştirirken tüm tasarım ve kodlamaları engelli kullanıcıların da kullanımına uy­gun hale getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Yapı Kredi, bu ko­nuda gelinen nokta hakkında şu yazılı bilgiyi veriyor:

Bugün görme engelli müşterilerimiz dijital kanallarımızı sesli komut sistemiyle sorunsuz bir şekilde kullanabiliyor. İşitme engelli müşterilerimiz ise Yapikredi.com.tr ve Yapı Kre­di İnternet Şubesi’ndeki ‘Online Hizmet* uygulamamız üzerinden müşteri temsilcilerimizle kolayca mesaj taşabiliyor. Bunlara ek ola­rak, engelli müşterilerimiz sıralama sisteminde de bankacılık hiz­metlerimizden öncelikli olarak yararlanabiliyor.

2009 yılında ortopedik engelli, 2010 yılında ise görme engelli vatandaşlarımıza yönelik Engelsiz ATM uygulamalarımızı hayata geçirdik. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan sesli işlem özelliğinin tüm yeni ATM’lerimizdc bulunması sayesinde gör­me engelli müşterilerimiz işlemlerini sesli gerçekleştirebiliyor. Engelsiz ATM’lerimizi Türkiye ge­nelinde yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. ATM parkurumuzun yüzde 52’si Engelsiz ATM’lerden oluşuyor. 2014 yılında haş­lattığımız ve Home Agent (evde hizmet veren) adını verdiğimiz proje ile engel­li vatandaşlarımızın istih­damına da odaklanıyoruz. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nde kapsamlı bir eğitim aldıktan sonra evlerinden çağrı merkezimizde çalışarak iş gücüne katkıda bulunuyorlar.”

Banka, bunun dışında 2012 yılında İşitme Engelliler Federasyo­nu işbirliği ile ‘Konuşmak Elimizde’ projesini başlattı. 3 milyonun üzerinde işitme engellinin bankacılık ile ilgili sorunlarını daha iyi anlayabilmek amacıyla bu projeyle gönüllü olan şube çalışanları­na işaret dili eğitimleri verildi. Ayrıca Yapı Kredi Bankacılık Aka­demisi web sitesinde yer alan farklı konulardaki eğitim videoları da İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle işaret dili desteği ile yayınlanıyor. 2017 Nisan itibariyle Yapı Kredi de 541 adet engelli çalışıyor.

 

670 ŞUBEYİ “ENGELSİZ” YAPTI

Ziraat Bankası şubelerinin yanı sıra alternatif dağıtım kanallarını da görme engelli ve ortopedik engelli müşterileri için dizayn etmiş durumda. Bugün halen Türkiye çapındaki 670 şubesinde hissedilebilir yürü­me yüzeyi, çağrı butonu, Braille baskılı bilgilendirme panosunu hayata geçiren bankanın 15 şubesinde en­gelli asansörü, 55’inde engelsiz ATM, 604 şubesinde ise rampa bu­lunuyor.

Ortopedik engelli müşteriler için rampa, engelli asansörü uygula­maları ile mümkün olduğunca Engelli WC’ mahalleri oluşturdukları bilgisi veren banka, 2017 yılında bu alanda yapmayı planladığı düzenlemeler hakkında ise yazılı olarak şu açıklamayı yapıyor:

“Görme engelli müşterilerimizin tüm bankacılık işlemlerini ya­pabileceği Bireysel Müşteri Yetkililerimize yönlendirmek üzere hissedilebilir yürüme yüzeyi çalışmaları yapıyoruz. Engelli müşterilerimizin şubeye geldiklerini belirten çağrı butonları yapılıyor. 2017 yılsonuna kadar her ilde en az bir adet olmak üzere toplam 150 adet, ortopedik engelli müşterilerimize uygun ATM kurulumu yapılması planlanıyor. 2017 yılsonuna kadar tüm ATM parkımızın (yaklaşık 7 bin adet) sesli ATM menüsü ile görme engelli müşterile­rimize uygun hale getirilmesi planlanıyor.”

Binaların mevcut durumlarının elverdiği ölçüde rampa, asansör, engelli WC, hissedilebilir yürüme yüzeyi gibi uygulamaları tamam­lamayı hedefleyen Ziraat Bankası’nda halen 714 engelli personel istihdam ediliyor.

 

AKBANK DİREKT’TEN DESTEK

Akbank, Akbank Direkt’ten sunduğu Video Chat hizmeti ile engelli müşterileri için bankacılık işlemlerini kolaylaştırıyor. Bu hizmetle özellikle görme engelli müşterilerine özel hiçbir tuşa basmadan sadece konuşarak tüm işlemlerini yapabilme imkanı sunuyor. Ayrıca işitme engelli müşterileri için de Akbank Direkt’te bulunan Canlı Destek yazışma hizmeti ile yazışma yoluyla bankacılık işlemleri yapma imkanı sağlıyor.
Banka ortopedik engelli ve görme engelli müşterileri içinse ATM’lerinde özel düzenlemeler yaptı. Buna göre ortopedik engel­liler için Akbank ATM’leri erişilebilirlik standartlarına uygun şe­kilde tasarlandı. Bu amaçla ATM’lere ulaşmak ve kolay manevra yapabilmek için gerekli alan yaratıldı, tekerlekli sandalyeden kul­lanılabilecek şekilde klavye yükseklikleri ayarlandı. Banka şu anda il bazında yaklaşık olarak Türkiye’nin yarısında sunulan bu hizmet­leri yılsonuna kadar ülkenin tamamına yaygınlaştırmayı hedefliyor. Yine bu kapsamda görme engellilerin ATM’lerini kulaklık takarak sorunsuz şekilde kullanabilmeleri için de bir çalışma başlattı. 2017 yılında tamamlanması hedeflenen bu çalışma sayesinde ATM üze­rinden en çok kullanılan, temel bankacılık işlemleri metin seslen­dirme yöntemiyle sunulacak.

 

ÖNCELİKLİ SIRA İMKANI

Türk Ekonomi Bankası (TEB), engelli müşterilerinin bankacılık işlemlerini kolaylıkla ya­pabilmeleri için bazı iyileştirmeler yaptı. Gör­me, işitme ve bedensel engellilere yönelik özel düzenlemeler hakkında bilgi veren TEB Birey­sel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Engelli vatandaşlar şubelerimizden öncelikli sıra numarası alıyor. Çağrı merkezini arayanlar, sesli yanıt sistemiyle öncelikli müşteri temsilcisine bağlanıyor. Görme engelli müşterilerimiz içinse sesli yanıt sistemi tuşlama sürelerini daha uzun tuttuk. Ayrıca diğer banka ATM’lerinden banka kartı ile gerçekleştirilen para çekme ve bakiye sorgulama işlemlerinden ise ücret masraf almıyoruz. Bu hak ve hizmetlerden 70 yaş ve üze­ri olan tüm müşterilerimiz de faydalanabilecek” diyor.
Banka görme engelli müş­terilerinin kullandıkları ekran okuyucu programlarla uyumlu olarak internet bankacılığı uy­gulamalarına erişim imkanı da sunuyor. Mendi’nin verdiği bilgiye göre, yine görme engelliler için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) koordinasyonu ile ATM’lerdc sesli menü çalışması yapılıyor. Bu çalışma ile belirlen­miş işlem seti için menü sırası ve ATM sesli menüsü tüm bankalar­da standart olacak.

TEB 2014 yılından bu yana Engelsiz Bankacılık konseptine uy­gun hizmet verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda. ATM’lerin ortopedik engellilerin erişimine uygun hale getirilme­si için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden Mendi, şu bilgileri veriyor:

“Engelsiz Bankacılık erişimine uygun hale getirilen şubelerimi­zin girişlerine engelli müşterilerimizin yardım/destek çağırabilecek­leri ikaz/çağrı butonları yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Ayrıca ortopedik engelliler için şube girişlerinde rampa uygulaması ve gi­riş kapılarının ortopedik engellilere uygun yapılması, gişe banko­larının tekerli sandalye kullanımına uygun boyutlarda tasarlanma­sı, ortopedik engellilere uygun ATM’lerin tasarlanması, şube kapı girişlerinde ortopedik engelli müşterilere uygun çağrı butonunun yapılması, görme engelliler için şubelerimizde görme engellilerin yönlendirilmesine yönelik hissedilebilir yüzey uygulamalarının ya­pılması, şube kapı girişlerinde logo ve Braille alfabesi ile yönlendir­melerin yapılması konularındaki çalışmalarımız devam ediyor.”

Banka ayrıca engelli müşterilerle doğrudan iletişim halinde bulunan personeli için eğitim verilmesini plan­lıyor. Özellikle işitme engelliler için uzaktan görüntülü destek sağlayacak işaret dili bilen personel istihdamı ça­lışmaları sürdürülüyor. Banka bunun dışında engellilere özel web sayfası hazırlanması çalışmalarını da sürdürüyor.

 

İŞLEM ÖNCELİĞİ VAR

HSBC engelli müşterilerinin işlemlerini önceliklendirmenin yanı sıra şubelerinin yarısını da engelli erişimine uygun hale getirdi. Ekim 2018’e kadar tüm şubelerin engelli erişimine uygun hale getirileceği bilgisini veren  HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetici Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Yenel, bankadaki düzenlemeler hak­kında ise şunları söylüyor:

“Engelli erişimine uygun hale getirilen şubelerde ortopedik en­gelliler için engelli veznesi, rampa ve çağrı butonu. görme engelli­ler için yürüme yolları ve banka içinde panolar ve şeritler yapıldı. Express Bankacılık alanlarımız fiziki olarak ortopedik engelliler için uygun. 12 ATM’miz ortopedik engelli erişimine uygun. Mobil uygulamamızda görme engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun seslendirici uygulamalarla çalışabilir bir yapı kulla­nıyoruz. Ayrıca mobil uygulamamızda yer alan ATM şube listesinde ATM’lerin detay bilgisi olarak engelli vatandaş­larımızın faydalanabileceği rampalar olup olmadığını da gösteriyoruz. İnternet bankacılığı kanalında menüler ara­sında klavye ile geçilebiliyor. Bu da seslendirici uygulama­lar kullanan müşterilerimizin hizmet alabilmesine olanak sunuyor.”

HSBC, ayrıca 2017 yılsonuna kadar teknolojik altyapı­sını güçlendirmek için de bir çalışma başlattı. Planlanan teknolojik dönüşüm programıyla banka başta engelli ol­mak üzere tüm müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya odaklandı.

Bugün itibarıyla 40 şube ve 12 ATM’nin engelli müşterilere hiz­met verdiğini söyleyen Ayşe Yenel, “Önceliğimiz engelli müşterile­rimize, internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM ve çağrı mer­kezi gibi şube dışı kanallarımızdan verdiğimiz her türlü hizmeti çok daha iyi seviyelere taşıyarak hayatlarını kolaylaştırmak. Bankacılık sistemlerimizin yenilenmesi ile birlikte çok daha sağlıklı ve kısa sü­relerde bu planlarımızı uygulamaya alabileceğiz” dedi. HSBC’de bugün itibarıyla çalışan engelli personel sayısı 82.

 

“Bankalara erişimimiz zor”

Şükrü Boyraz / Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı

Bankalarda işlem yaparken erişimde sıkıntılar yaşıyoruz. Sokaktaki bankamatiklere boydan dolayı erişim sorunumuz var, rampa olmadığı için bankaya girişimizde sorunumuz oluyor, bankaya girdiğimizde ise yüksek bankolar nedeniyle gişe görevlisine ulaşma sorunu yaşıyoruz. Bankamatiklerin engelsiz insanların boyuna göre ayarlanması nedeniyle tekerli sandalye kullananlar ekranlardan işlem yapamıyor. Bankoların boyları 1.5 metre, benim boyum ise tekerli sandalye kullandığımdan dolayı 90 cm.

Dolayısıyla gişe memuruyla iletişime geçemiyor, işlemlerimi yaptıramıyorum. Ülke içinde yaşayan herkesin hizmet alabilmesi için önlem alınması çok önemli. Bu yüzden bankamatiklerin ve bankanın girişlerindeki düzenlemelerin engellilere göre yeniden yapılandırılması ve içerideki erişimin kolaylaştırılması gerekiyor. Bankalar tadilat yaparken, en azından bir gişeyi engellinin erişebileceği şekilde yapabilir. İşitme engelli bireyler için dudak okumasını bilen veya işaret dilini bilen bir personel istihdam edebilir. Engelliler olarak her anlamda ekonominin içinde bankalarla işlem yaparak hayatımızı sürdürüyoruz. Fatura ödeyip, alışveriş yapıyoruz. Çoğu engelli emekli maaşı veya devletten engelli maaşı alıyor.
2018’de hangi hizmetleri verecekler?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından Bankacılık Hizmetlerinin Erişebilirliğine Dair yönetmelik geçtiğimiz yılın haziran ayında yayınlandı. 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikteki hükümlerin bankalar tarafından 1 Ocak 2018 tarihine kadar uygun hale getirilmesi gerekiyor. Yönetmelik bankacılık hizmetlerinin engelli müşterilerin erişim ve kullanımına uygun hale getirilmesini amaçlıyor. Yönetmelikle banka hizmetleri ve personelleri engellilerin erişebileceği şekilde düzenliyor. Yönetmelikte şubelerde, banka ve kredi kartlarında, POS cihazlarında, internet bankacılığı ve çağrı merkezinde çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Buna göre…

ATM’ler ortopedik engellilerin erişimine uygun hale getirilecek ve fiziksel erişilebilirlik sağlanması kolaylaştırılacak.

“Engelsiz Bankacılık” erişimine uygun hale getirilen şube girişlerine engelli müşterilerin yardım/destek çağırabilecekleri ikaz/çağrı butonları yerleştirilecek.

Ortopedik engelliler için…

Şube girişlerinde rampa uygulaması ve giriş kapılarının ortopedik engellilere uygun yapılması zorunlu hale getiriliyor. Gişe bankoları tekerli sandalye kullanımına uygun boyutlarda tasarlanacak.

Görme engelliler için…

Şubelerde görme engellilerin yönlendirilmesine yönelik “hissedilebilir yüzey“ uygulamaları yapılacak.

Şube kapı girişlerinde görme engelli müşterilere uygun logo ve Braille alfabesi ile yönlendirmeler konulacak.

İşitme engelliler için…

Banka şube personelinin işaret dili öğrenmesi teşvik edilecek. Şayet şubede işaret dili bilen personel yoksa banka uzaktan görüntülü destek sağlayacak.

Çağrı merkezi hizmeti sunan bankalar işitme engelli müşterilerinin yardım alabilecekleri ve kayıp/çalıntı kart bildirimi yapabilecekleri internet üzerinden güvenli bir online yazışma kanalı veya görüntülü uzaktan tercüman hizmeti sunacak.

Parola alma, değiştirme gibi işlemler çağrı merkezi haricinde bir metot ile de müşteriye sunulacak.

Esin Çetinel / Eda Gezmek

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.