Akıllı Gündem

Banka karları açıklanıyor, hangi hisseler öne çıkacak

Ak Yatırım büyük bankaların karlılık durumlarına yönelik incelemelerini paylaştı
Banka karları açıklanıyor, hangi hisseler öne çıkacak

Ak Yatırım büyük bankaların karlılık durumlarına yönelik incelemelerini paylaştı

4Ç2017 mali tablolarının açıklanması dün başladı. Ak Yatırım Endeks hareketi için  kritik olan büyük bankaların açıklamaları öncesi karlılık durumunu inceledi. İşte rapordan öne çıkan paragraflar:

 

Strateji raporumuzda işaret ettiğimiz dinamikler paralelinde, banka hisseleri 15 Ocak’a göre dolar bazında %13 artış gösterip BIST-Sanayi endeksinin %8,5 ve MSCI-GOÜ banka endeksinin %6 üzerinde getiri sağladı. Ancak, bankaların ortalama F/K çarpanı GOÜ bankalarına göre halen %40 iskontolu işlem görüyor (son üç yılın iskonto ortalaması %22).

Diğer taraftan BIST-sanayi endeksinin F/K çarpanı son üç yıllık ortalama olan %32’den %28’e gerilemiş görünüyor.

4Ç17 sonuçlarında banka hisse değerlemelerini etkileyecek önemli bir sürpriz olmasını beklemiyoruz. Sektörün, küresel risk iştahının devam ediyor olması, ekonomik büyüme ivmesinin korunması, kur ve faiz cephesinde daha dengeli bir seyir izleneceği beklentisi ve cazip değerlemeler nedeniyle yatırımcı ilgisini koruyacağını tahmin ediyoruz.

Bununla birlikte finansal sonuçların açıklanması ile birlikte ölçülü bir kâr realizasyonu gözlenebileceğini göz ardı etmemek gerekiyor.

 

Araştırma kapsamımızdaki bankalar için yaptığımız tahminler kârların 4Ç17’de önceki çeyreğe göre %3,5 ve 2017 yılında  önceki yıla göre %25 oranında artacağını ortaya koyuyor. Özellikle TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirilerinin hızlı büyümesi ve kısmen de kredi mevduat makasının desteklemesiyle 4Ç17 döneminde bankaların net faiz gelirlerinde önceki çeyreğe göre ortalama %10’un üzerinde büyüme bekliyoruz. Ancak net kârdaki artış beklentimizin daha düşük kalması

Vakıfbank’ın son çeyrekte bu gelirden mahrum kalması ve aynı zamanda Garanti ve Yapı Kredi Bankası’nın iştiraklerinden sağladıkları gelirlerin azalması gibi faktörlerle açıklanabilir.

Araştırma kapsamındaki bankalarda TÜFE’ye endeksli tahvil getirilerine bağlı olarak en yüksek net faiz geliri artışını Vakıfbank, Halkbank ve Garanti için bekliyoruz. Bu üçü arasında Vakıfbank ve (temettü gelirleri hariç tutulursa) Halkbank aynı zamanda önceki çeyreğe göre kârını en çok artırmasını beklediğimiz bankalar olarak dikkat çekiyor. Garanti Bankası ise Otaş kredisi için ayıracağı karşılıklar ve faaliyet giderlerindeki hızlı yükseliş beklentisi nedeniyle kârının yatay kalmasını beklediğimiz bir dönem geçirecek. Bu arada İş Bankası’nın net faiz gelirlerindeki artışın rakiplerine göre daha az olacağını ve bunun da bankanın TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerine ilişkin muhasebe yönteminden kaynaklandığını söyleyebiliriz (İş Bankası’nın tahvil gelirlerine yüksek Ekim enflasyonun etkisi rakipleri kadar kuvvetli olmayacak).

Ancak  İş Bankası’nda da bu çeyrekte temettü geliri olmamasına rağmen kârda %2,5 artış bekliyoruz. Son olarak Yapı Kredi Bankası için de %3 düzeyinde bir kâr artışı hesaplıyoruz. Bu bankanın net faiz gelirlerinde gözleyeceğimiz güçlü artışı faaliyet giderlerinde izlenen sandık açık karşılıkları nedeniyle net kâra ancak kısmen yansıtacağını tahmin ediyoruz.

 

AkYatırım araştırma ekibi Garanti, İş Bankası C, TSKB ve Vakıfbank hisselerinin mali tabloları sayesinde Endeksin üstünde getiri vadettiğini tespit etti.

 

 

Lütfen İngilizce ekonomi websitemiz PA Intelligence’i ziyaret edin:

 

http://www.paraanaliz.com/intelligence/

 

Kaynak: paraanaliz.com

Bu içerik paraanaliz.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ