Akıllı Gündem

Bakan’dan iki önemli açıklama: Çiftlik Bank ve Uber

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Uber ile taksicilerin aynı masaya oturmaları için çalışma yürüttüklerini söyledi

Bakan’dan iki önemli açıklama: Çiftlik Bank ve Uber

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Uber ile taksicilerin aynı masaya oturmaları için çalışma yürüttüklerini söyledi

Hatay ziyaretinin ardından Ankara muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bir süredir gündemi meşgul eden Uber ve taksiciler gerginliği ile yüzlerce insanı dolandıran Çiflik Bank hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Mobil uygulama yoluyla araç kiralama hizmeti sunan Uber ile ilgili bir düzenleme olup olmayacağı ile ilgili Tüfenkci, bakanlığın konuyla ilgili analizler yaptığını ve taksicilerin sorunlarını belirlediklerini söyledi. “Biz serbest teşebbüs hürriyetinden yanayız” diyen Gümrük Bakanı sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak iki tarafın da hak ve menfaatlerini koruyacak şekilde ve taksici esnafını da mağdur etmeyecek, bir yandan da tüketici olarak vatandaşı da ihmal etmeyerek ciddi bir çalışmayı ortaya koyup, piyasanın da bu şekilde hareketlenmesini istiyoruz. Durum direkt bakanlığımızın yetkisinde olan bir konu değil, esnaflar yönü itibariyle taksici esnafının kendini check etmesi ve vatandaşın da neden bu uygulamayı tercih ettiğini iyi analiz ederek gerekirse taraflarla oturup neler yapılabileceği konuşularak karar verilebilir. Tarafları dinleyip piyasa koşullarına göre dinlemek istiyoruz. Uber ve taksici taraflarını bir araya getireceğiz, şiddet kullanılmasına karşıyız. Bu noktada gerek İçişleri Bakanlığımızı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Maliye Bakanlığımızı da devreye sokarak bir çalışma başlatacağız.” 

Bakan Tüfenkci, yüksek kâr ortaklığı vaadiyle çiftçilerden hayvan satın alan ve binlerce kişinin 500 milyon lira dolandırıldığı öne sürülen Çiftlik Bank ile ilgili de şöyle konuştu:

“Yatırılan ücretin yüzde 35’i kâr vaadi olarak sunuluyor. Bu sistem içerisinde elde edilen kazançlara da bakıldığında bunun sürdürülebilir olması mümkün değildi. Çıkan müfettiş raporu sonucunda savcılığa suç duyurusunda da bulunduk. Geldiğimiz sonuç itibariyle bizim tespit ettiğimiz bunun gibi 11 tane daha girişim var, incelemeler devam ediyor. Bu konuda vatandaşların uyanık olması lazım. Bir alım satım olup olmadığını, vatandaş şikayet etmediği sürece bir inceleme yapılması mümkün değil” dedi.” 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ